Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

22 hours ago, civeng said:

Ερώτηση προς γνώστες. Έχω με εργοδότη σύμβαση του άρθρου 39/παρ.9. Εάν πάω σε νέο εργοδότη με πρόσληψη (μισθωτός μηχανικός) και θέλω να τιμολογώ κάποιες υπηρεσίες στον παλιό μου εργοδότη ποία είναι η σωστή διαδικασία;

Διατηρώ την κατάσταση του άρθου 39/παρ.9 (οπότε θα καταβάλονται διπλές εισφορές)

ή λύνω τη σύμβαση και κάνω νέα σύμβαση (με τον παλιό πάντα) χωρίς τη πρόβλεψη του άρθρου 39/παρ9; (οπότε καταβάλονται εισφορές μόνο από τη νέα-μισθωτή εργασία)

 

Οι εισφορές της νέας (μισθωτής) εργασίας μόνες τους υπερκαλύπτουν τις κατηγορίες που έχω επιλέξει για κύρια/επικουρική ασφάλιση.

Νέα σύμβαση χωρίς τις προβλέψεις του αρθρ 39/παρ9 θα πρότεινα. Εφόσον θα συνεχίσεις να του προσφέρεις ακριβώς τις ίδιες υπηρεσίες έχεις περιθώριο να διαπραγματευτείς να λαμβάνεις και το ποσό που απέδιδε ο πρώτος εργοδότης σε ασφαλιστικές εισφορές για σένα.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, acomaedo said:

Καλημέρα συνάδελφοι, βγήκε κάποια ανακοίνωση για να δηλώσουμε ασφαλιστική κατηγορία για την επόμενη χρονιά;

θα βγει το ιανουάριο του 2022

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο RF για το ΄21 δεν αλλάζει. Μπορείς να πληρώσεις τον 11ο . Για τον 12/21 η πληρωμή θα γίνει το ΄22 , οπότε καλύτερα να περιμένεις για τυχόν αλλαγές του  RF με το νέο έτος.

Καλή Χρονιά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το RF ειδικά του Δεκεμβρίου δεν πρόκειται να αλλάξει. 

Γενικά αν δε γίνει κάποια major αλλαγή, δε θα αλλάξει κάτι

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. οι εισφορές 11/2021 απο ότι βλέπω δεν έχουν βγει στην σελίδα του ΕΦΚΑ. Γνωρίζετε πότε θα βγούν και μέχρι πότε θα έχουν προθεσμία? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο Εφκας ανακοίνωσε για 5 Ιανουαρίου τη πληρωμή....

edit

Σύμφωνα με τον ΕΦΚΑ επίσης η πληρωμή πρέπει να γίνεται πάντα εμπρόθεσμα ακόμα κι αν καθυστερεί η ανάρτηση ειδοποιητηρίων , εκτός φυσικά αν ανακοινωθεί επίσημα παράταση.

 

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.