Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

20 ώρες πριν, venezia said:

Σύμφωνα με τον ΕΦΚΑ επίσης η πληρωμή πρέπει να γίνεται πάντα εμπρόθεσμα ακόμα κι αν καθυστερεί η ανάρτηση ειδοποιητηρίων , εκτός φυσικά αν ανακοινωθεί επίσημα παράταση.

 

Έχεις κάποια επίσημη αναφορά για αυτό; Δηλαδή είναι γραμμένο σε κάποιες οδηγίες ή επίσημη ανακοίνωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

έχει κάποιος/α πρόσφατη εμπειρία από επιστροφη πιστωτικού υπολοίπου από τον ΕΦΚΑ; Πόσο καιρό παίρνει συνήθως από τη στιγμή που φάνηκε στην καρτέλα μου μέχρι όντως να πιστωθεί στο λογαριασμό μου;

Γιώργος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

2 πληρωμές στις 24/12 και στις 4/1 δεν μου έχουν περαστεί στις εξοφλήσεις. 

Βλέπω μήνυμα ότι στις 28/12 ότι έχω οφειλές τον 10/2021 +3,84€ επιβάρυνση και ότι πάνε στο ΚΕΑΟ, το οποίο δεν το είχα δει.

Σήμερα έρχεται το παρακάτω μήνυμα:

“ Οι οφειλόμενες εισφορές (2-5/2020) οι οποίες είχαν τεθεί σε αναστολή είσπραξης έως 31/12/2021, θα διαβιβασθούν στο ΚΕΑΟ εντός του Ιανουαρίου 2022 προκειμένου να τις εξοφλήσετε σε εώς 36 ή 72 δόσεις (ν.4821/2021), μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών ΚΕΑΟ”.

Δεν νομίζω να έχω ξεχάσει κάποιον μήνα, ίσως να τον άργησα λίγο. Πως μπορώ να δω τι γίνεται; Επίσης για ποιο λόγο οι καταβολές δεν εμφανίζονται μετά από 2-3 μέρες και πρέπει να περάσουν 1-2 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, papathvas said:

Καλησπέρα,

2 πληρωμές στις 24/12 και στις 4/1 δεν μου έχουν περαστεί στις εξοφλήσεις. 

Βλέπω μήνυμα ότι στις 28/12 ότι έχω οφειλές τον 10/2021 +3,84€ επιβάρυνση και ότι πάνε στο ΚΕΑΟ, το οποίο δεν το είχα δει.

Σήμερα έρχεται το παρακάτω μήνυμα:

“ Οι οφειλόμενες εισφορές (2-5/2020) οι οποίες είχαν τεθεί σε αναστολή είσπραξης έως 31/12/2021, θα διαβιβασθούν στο ΚΕΑΟ εντός του Ιανουαρίου 2022 προκειμένου να τις εξοφλήσετε σε εώς 36 ή 72 δόσεις (ν.4821/2021), μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών ΚΕΑΟ”.

Δεν νομίζω να έχω ξεχάσει κάποιον μήνα, ίσως να τον άργησα λίγο. Πως μπορώ να δω τι γίνεται; Επίσης για ποιο λόγο οι καταβολές δεν εμφανίζονται μετά από 2-3 μέρες και πρέπει να περάσουν 1-2 μήνες;

Εγώ δεν χρωστάω κάτι και μου ήλθε το ίδιο μήνυμα.....

Link to comment
Share on other sites

@papathvas Όταν λες ότι δεν έχουν περαστεί, εννοείς :

Α) ότι δεν φαίνονται καθόλου στο σύστημα (στο καταβολές) ή, 

Β) ότι φαίνονται αλλά το κουτάκι "έχουν συμπεριληφθεί στην εξόφληση" είναι μη τικαρισμενο;

ΥΓ ίδιο μήνυμα και σε εμένα με κάποια μνεία στους μήνες 02-05 2020 που έγιναν μειώσεις εισφορών λόγω covid 19 (πληρωμένες όλες οι εισφορές μέχρι και για τον 11ο του 2021). Προφανώς έχουν μπλέξει τα μπουτάκια τους εκεί στον ΕΦΚΑ, αφού ό, τι υπόλοιπο υπήρχε για το 2020 είχε εκκαθαριστεί τον 7ο του 2021.

 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JohnnyHoliday said:

@papathvas

Β) ότι φαίνονται αλλά το κουτάκι "έχουν συμπεριληφθεί στην εξόφληση" είναι μη τικαρισμενο;

 

Αυτό.

Προφανώς πλήρωσα τον 10 στις 24\12 και όχι στις 30\11 και ίσως αυτόματα η πληρωμή πήγε κεαο.

Το πρόβλημα είναι ότι η βεβαίωση για να πάει στο κεαο δεν βλέπει την πληρωμή στις 24\12 για άγνωστο λόγο και στις 28\12 το στέλνει.

Θα το ψάξω και αύριο με τον λογιστή μπας και έχει γίνει κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν πρέπει να σε απασχολεί. Από τη στιγμή που έχει εμφανιστεί η πληρωμή, είσαι κατοχυρωμένος. Και σε εμένα το ίδιο φαίνεται : πληρωμή του 11ου στις 29.12 (με ημερομηνία εμπρόθεσμης λήξης στις 05.01.2022 αν δεν κάνω λάθος) και ακόμα να συμπεριληφθεί.

Γενικά και με βάση τα όσα έχω δει μέχρι στιγμής, το κουτάκι τικάρεται λίγο πριν (ή κατά τη διάρκεια έκδοσης) του επόμενου ειδοποιητηρίου εισφορών.

Αυτό με το ΚΕΑΟ πρέπει να είναι πρόβλημα συστήματος : εγώ φαντάσου, εκδίδω κανονικά ασφαλιστική ενημερότητα ηλεκτρονικά, καθώς είμαι ενήμερος μέχρι τελευταίου cent.

 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

@papathvas Όταν λες ότι δεν έχουν περαστεί, εννοείς :

Α) ότι δεν φαίνονται καθόλου στο σύστημα (στο καταβολές) ή, 

Β) ότι φαίνονται αλλά το κουτάκι "έχουν συμπεριληφθεί στην εξόφληση" είναι μη τικαρισμενο;

ΥΓ ίδιο μήνυμα και σε εμένα με κάποια μνεία στους μήνες 02-05 2020 που έγιναν μειώσεις εισφορών λόγω covid 19 (πληρωμένες όλες οι εισφορές μέχρι και για τον 11ο του 2021). Προφανώς έχουν μπλέξει τα μπουτάκια τους εκεί στον ΕΦΚΑ, αφού ό, τι υπόλοιπο υπήρχε για το 2020 είχε εκκαθαριστεί τον 7ο του 2021.

 

Μάλλον το μήνυμα "οφειλόμενες εισφορές (2-5/2020) οι οποίες είχαν τεθεί σε αναστολή είσπραξης έως 31/12/2021, θα διαβιβασθούν στο ΚΕΑΟ εντός του Ιανουαρίου 2022 προκειμένου να τις εξοφλήσετε σε εώς 36 ή 72 δόσεις (ν.4821/2021), μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών ΚΕΑΟ”." είναι αυτοματοποιημένο και πάει σε όλους ανεξαρτήτως.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acomaedo said:

άλλον το μήνυμα "οφειλόμενες εισφορές (2-5/2020) οι οποίες είχαν τεθεί σε αναστολή είσπραξης έως 31/12/2021, θα διαβιβασθούν στο ΚΕΑΟ εντός του Ιανουαρίου 2022 προκειμένου να τις εξοφλήσετε σε εώς 36 ή 72 δόσεις (ν.4821/2021), μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών ΚΕΑΟ”." είναι αυτοματοποιημένο και πάει σε όλους ανεξαρτήτως.

Έτσι φαντάζομαι και εγώ. Φαντάσου ότι τον 5ο που αναφέρει, ήμουν μισθωτός...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.