Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Μικρή ενημέρωση:

ΕΦΚΑ που δεν πληρώνεται στην ώρα του, πάει ΚΕΑΟ. Στην περίπτωση μου, αν και το πλήρωσα ετεροχρονισμένα, θα πρέπει να πληρωθεί με ταυτότητα οφειλής από ΚΕΑΟ κ (λογικά) το επόμενο ειδοποιητήριο από ΕΦΚΑ θα έρθει μηδενικό. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, papathvas said:

ΕΦΚΑ που δεν πληρώνεται στην ώρα του, πάει ΚΕΑΟ.

Με τι χρονική περιβαλλουσα; Έτσι όπως το διατυπώνεις, γίνεται άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άμεσα.  Σίγουρα πάντως μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία πληρωμής. Δεν το ρισκάρω να το ξαναδοκιμάσω.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το έσβησαν από τα μηνύματα στον ΕΦΚΑ το παραπάνω μήνυμα  "οφειλόμενες εισφορές (2-5/2020) οι οποίες είχαν τεθεί σε αναστολή είσπραξης έως 31/12/2021, θα διαβιβασθούν στο ΚΕΑΟ εντός του Ιανουαρίου 2022 προκειμένου να τις εξοφλήσετε σε εώς 36 ή 72 δόσεις (ν.4821/2021), μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών ΚΕΑΟ”.?

(Δεν έχω οφειλές)

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα!!! Αντί να δώσουν αρμοδιότητες στις επαρχιακές υπηρεσίες του ΕΦΚΑ, τις μειώνουν...!!!...!!!

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2022-01/34300_24012022.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω μια απορία με το ΚΕΑΟ.

Είμαι σε αυτοασφάλιση, μη μισθωτός. Καθυστέρησα την πληρωμή των εισφορών 8/21 και 9/21, λόγω του ότι τις έβγαζαν τα ειδοποιητήρια όποτε ήθελαν και περίμεναν και πληρωμή σε 10 μέρες περίπου σε αρκετούς μήνες και μπερδεύτηκα. Πήγαν ΚΕΑΟ. Συνέχισα να πληρώνω ανά μήνα κανονικά και ο 8/21 εξοφλήθηκ,ε αλλά ο 9/21 παραμένει ανεξόφλητος και παίρνει και προσαυξήσεις. Όπως φαίνεται στα screenshots που παραθέτω, κάνω καταβολές μετά τον 9/21 και εξοφλούνται οι επόμενοι μήνες και όχι ο 9/21. Μάλιστα είπα να βάλω προκαταβολικά ένα ποσό ενώ δεν χρωστούσα άλλον μήνα και δεν εξοφλήθηκε ο Σεπτέμβριος, αλλά όταν βγήκε η εισφορά του Δεκεμβρίου εξοφλήθηκε αυτή και έμεινε ένα μικρό πιστωτικό 3,84 ευρώ!  Μάλιστα είχα βάλει και άλλες καταβολές φέτος και όπως φαίνεται δεν συμπεριλαμβάνονται σε καμία εξόφληση. Αυτές οι 2 επιπλέον καταβολές πιστεύω θα μου επιστραφούν άμα αλλάξει ο RF την νέα χρονιά.

Τί να κάνω για να εξοφλήσω αυτήν την βεβαιωμένη στο ΚΕΑΟ εισφορά που τοκίζεται; Μπήκα στην ιστοσελίδα του ΚΕΑΟ, αλλά θέλει να κάνω ξεχωριστούς κωδικούς. Μάλιστα η εισφορά Αυγούστου που πήγε ΚΕΑΟ, εξοφλήθηκε χωρίς να πάρω ξεχωριστό RF από το ΚΕΑΟ. Απ΄ όσο είδα στο ΚΕΑΟ κάνουν log in κυρίως οι εργοδότες.

Είχα δει από μια ανάρτηση του @georgegaleos ότι όταν βάζουμε λεφτά στον ΕΦΚΑ πρώτα πάνε για τα ληξιπρόθεσμα και μετά για τα τρέχοντα, αλλά σε μένα δεν...

Τέλη Φεβρουαρίου λέει λήγει η ασφαλιστική μου ικανότητα και νομίζω γι' αυτόν τον λόγο.

Screenshot 2022-01-30 at 03-02-28 ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.png

Screenshot 2022-01-30 at 03-03-18 ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.png

Screenshot 2022-01-30 at 03-03-38 ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.png

Screenshot 2022-01-30 at 03-04-29 e-ΕΦΚΑ - Ειδοποίηση Πληρωμής Ασφαλιστικών Εισφορών - eEFKAPaymentNotification32164773-1 pdf.png

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Homer said:

Γεια σας, έχω μια απορία με το ΚΕΑΟ.

Είμαι σε αυτοασφάλιση, μη μισθωτός. Καθυστέρησα την πληρωμή των εισφορών 8/21 και 9/21, λόγω του ότι τις έβγαζαν τα ειδοποιητήρια όποτε ήθελαν και περίμεναν και πληρωμή σε 10 μέρες περίπου σε αρκετούς μήνες και μπερδεύτηκα. Πήγαν ΚΕΑΟ. Συνέχισα να πληρώνω ανά μήνα κανονικά και ο 8/21 εξοφλήθηκ,ε αλλά ο 9/21 παραμένει ανεξόφλητος και παίρνει και προσαυξήσεις. Όπως φαίνεται στα screenshots που παραθέτω, κάνω καταβολές μετά τον 9/21 και εξοφλούνται οι επόμενοι μήνες και όχι ο 9/21. Μάλιστα είπα να βάλω προκαταβολικά ένα ποσό ενώ δεν χρωστούσα άλλον μήνα και δεν εξοφλήθηκε ο Σεπτέμβριος, αλλά όταν βγήκε η εισφορά του Δεκεμβρίου εξοφλήθηκε αυτή και έμεινε ένα μικρό πιστωτικό 3,84 ευρώ!  Μάλιστα είχα βάλει και άλλες καταβολές φέτος και όπως φαίνεται δεν συμπεριλαμβάνονται σε καμία εξόφληση. Αυτές οι 2 επιπλέον καταβολές πιστεύω θα μου επιστραφούν άμα αλλάξει ο RF την νέα χρονιά.

Τί να κάνω για να εξοφλήσω αυτήν την βεβαιωμένη στο ΚΕΑΟ εισφορά που τοκίζεται; Μπήκα στην ιστοσελίδα του ΚΕΑΟ, αλλά θέλει να κάνω ξεχωριστούς κωδικούς. Μάλιστα η εισφορά Αυγούστου που πήγε ΚΕΑΟ, εξοφλήθηκε χωρίς να πάρω ξεχωριστό RF από το ΚΕΑΟ. Απ΄ όσο είδα στο ΚΕΑΟ κάνουν log in κυρίως οι εργοδότες.

Είχα δει από μια ανάρτηση του @georgegaleos ότι όταν βάζουμε λεφτά στον ΕΦΚΑ πρώτα πάνε για τα ληξιπρόθεσμα και μετά για τα τρέχοντα, αλλά σε μένα δεν...

Τέλη Φεβρουαρίου λέει λήγει η ασφαλιστική μου ικανότητα και νομίζω γι' αυτόν τον λόγο.

Screenshot 2022-01-30 at 03-02-28 ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.png

Screenshot 2022-01-30 at 03-03-18 ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.png

Screenshot 2022-01-30 at 03-03-38 ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.png

Screenshot 2022-01-30 at 03-04-29 e-ΕΦΚΑ - Ειδοποίηση Πληρωμής Ασφαλιστικών Εισφορών - eEFKAPaymentNotification32164773-1 pdf.png

Όλοι ασφαλισμένοι μέχρι 28/2 είναι. Μέσα στον Φλεβάρη θα αλλάξει η κατάσταση ανάλογα, και πέρσι αυτό έγινε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Homer said:

Τί να κάνω για να εξοφλήσω αυτήν την βεβαιωμένη στο ΚΕΑΟ εισφορά που τοκίζεται; Μπήκα στην ιστοσελίδα του ΚΕΑΟ, αλλά θέλει να κάνω ξεχωριστούς κωδικούς. Μάλιστα η εισφορά Αυγούστου που πήγε ΚΕΑΟ, εξοφλήθηκε χωρίς να πάρω ξεχωριστό RF από το ΚΕΑΟ. Απ΄ όσο είδα στο ΚΕΑΟ κάνουν log in κυρίως οι εργοδότες.

 

 

https://www.efka.gov.gr/el/pistopoiese-opheileton

Είσοδος πιο κάτω στη σελίδα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Εννοείται έχασα και την μείωση εισφορών λόγω κορωνοιού, εξαιτίας αυτού του μπάχαλου και ότι φοβόμουν ότι αν βάλω πίστωση (παραπάνω λεφτά) ίσως κάναν λάθος και τα έχανα. Έμαθα βέβαια με ψάξιμο στην ιστοσελίδα ότι έχουν επιστροφή μέσω ΙΒΑΝ, αλλά και συμψηφισμό πιστωτικού υπολοίπου με τυχόν χρέος στο ΚΕΑΟ. Αυτός ο συμψηφισμός έγινε όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ στην βεβαιωμένη οφειλή μου του Αυγούστου, αλλά όχι του Σεπτεμβρίου. Θα κάνω τώρα λογαριασμό για log in στο ΚΕΑΟ να δω τί θα γίνει, όπως μου πρότεινε ο gelastos.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.