Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

13 hours ago, Homer said:

Θα κάνω τώρα λογαριασμό για log in στο ΚΕΑΟ να δω τί θα γίνει, όπως μου πρότεινε ο gelastos.

Για τσέκαρε πρωτα, αν στο πεδίο "ΑΜ φορέα" δέχεται τον αριθμό δύναμης π.ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η ληξιπρόθεσμη εισφορά μου είναι προφανώς για τον ΕΦΚΑ (μη μισθωτών) και όχι για τον παλιό ΤΣΜΕΔΕ. Οπότε στην επιλογή για "εγγραφή χρήστη" επιλέγω "ΕΦΚΑ (μη μισθωτών) ή ΤΣΜΕΔΕ; Εγώ πιστεύω το πρώτο.

"Σημείωση 2: Οφειλέτης με οφειλές προερχόμενες από δύο ή περισσότερους τ.
ασφαλιστικούς φορείς, θα πρέπει να πιστοποιηθεί για τις οφειλές του κάθε τ.
ασφαλιστικού φορέα ξεχωριστά. Παράδειγμα: Εργοδότης ενεργής επιχείρησης που ο ίδιος
ήταν ασφαλισμένος στον τ. ΟΑΕΕ και οι οφειλές του από τον τ. ΟΑΕΕ έχουν ενταχθεί στο
ΚΕΑΟ, θα πρέπει να χρησιμοποιήσει τους κωδικούς πρόσβασης της ηλεκτρονικής
υπηρεσίας υποβολής Α.Π.Δ. για την πρόσβασή του στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες προς
Οφειλέτες για την οφειλή του στο τ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ενώ θα ακολουθήσει τη διαδικασία
«Πιστοποίηση Οφειλετών» για να αποκτήσει κωδικούς πρόσβασης στις Ηλεκτρονικές
Υπηρεσίες προς Οφειλέτες για την οφειλή του που προέρχεται από τον τ. ΟΑΕΕ."

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-10/manual_pistofei.pdf

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Για τσέκαρε πρωτα, αν στο πεδίο "ΑΜ φορέα" δέχεται τον αριθμό δύναμης π.ΤΣΜΕΔΕ.

Για μη μισθωτούς ΕΦΚΑ μου δώσαν αυτόματα ΑΜ τον ΑΜΚΑ μου. Μήπως οπότε θα ταίριαζε περισσότερο στο π. ΤΣΜΕΔΕ, ο ΑΜ του βιβλιαρίου υγείας;

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Homer said:

Η ληξιπρόθεσμη εισφορά μου είναι προφανώς για τον ΕΦΚΑ (μη μισθωτών) και όχι για τον παλιό ΤΣΜΕΔΕ. Οπότε στην επιλογή για "εγγραφή χρήστη" επιλέγω "ΕΦΚΑ (μη μισθωτών) ή ΤΣΜΕΔΕ; Εγώ πιστεύω το πρώτο.

Διαλέγεις ΕΦΚΑ για να φανούν τα ληξιπρόθεσμα που ανέφερες παραπάνω.

ΤΕΑΜΕΔΕ αν είχες ληξιπρόθεσμα ΕΤΕΑΕΠ

ΤΣΜΕΔΕ αν έχεις ξεχασμένα αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ

(εγώ έχω 3 στα 3...)

Καλησπέρα σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως έβγαλα άκρη μέσα σε αυτό το χάος και ευχαριστώ τα μέλη που απάντησαν. Μπήκα στο ΚΕΑΟ ως μη μισθωτός και βρήκα την οφειλή μου και μου δώσαν ειδική ταυτότητα οφειλέτη να την εξοφλήσω μέσω ΔΙΑΣ ή ηλεκτρονικής τραπεζικής με επιλογή ΚΕΑΟ. Παραθέτω εικόνα για να βοηθήσω και άλλα μέλη αν έχουν το ίδιο πρόβλημα. Την ταυτότητα οφειλέτη την πήρα αφού στο κεντρικό μενού το ΕΦΚΑ διάλεξα ΚΕΑΟ και από εκεί ηλεκτρονικές υπηρεσίες και μετά "Ηλεκτρονική Καρτέλα οφειλέτη" ή πιο καλύτερα το τελικό χρέος στις "πληρωμές οφειλέτη".

Λοιπόν, στην ιστοσελίδα το ΕΦΚΑ μου βγάζει ότι είναι ανεξόφλητος ο Σεπτέμβριος με 5 ευρώ περίπου προσαυξήσεις, αλλά το ΚΕΑΟ μου γράφει ότι την 1/12 μπόρεσε να τραβήξει από πιστωτικό στον ΕΦΚΑ μόνο 286,09 από τα 288 που ήθελε και άρα μου έμεινε χρέος 1,91 συν 0,05 πρόσθετα τέλη. Προφανώς και ο ΕΦΚΑ θα τράβηξε για προσαυξήσεις ένα ποσό και δεν πήγαν όλες στο ΚΕΑΟ, γι' αυτό και έφτασαν εκεί σαν πίστωση λιγότερα από τα 288 που είχα βάλει.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα λυνόταν αυτό το θέμα αν δεν έκανα log in στο ΚΕΑΟ. Πάντως ο Αύγουστος μου είχε εξοφληθεί μια χαρά, αν και είχε πάει ΚΕΑΟ και ξεκάθαρα ανέφερε στην επιλογή του ΕΦΚΑ στις πιστώσεις και επιστροφές, ότι πιστωτικό ποσό μου δεσμεύτηκε στο ΚΕΑΟ (εννοούσε για τον Αύγουστο) σαν συμψηφισμός. Ακόμα και αυτοματοποιημένο μήνυμα είχα λάβει από το ΕΦΚΑ, ότι το ποσό που έβαλα την τάδε πχ ημερομηνία δεσμεύτηκε για το ΚΕΑΟ και όχι για τρέχουσες εισφορές.

Μπόρεσα και πλήρωσα μέσω της ιστοσελίδας της Εθνικής με μηδενική προμήθεια. Στην τράπεζα Αττικής δεν βρήκα ΚΕΑΟ.

 

 

Screenshot 2022-02-01 at 00-38-36 paymentNumber-1 pdf.png

Edited by Homer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2022 at 9:44 ΜΜ, jeremy_duth said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

έχει κάποιος/α πρόσφατη εμπειρία από επιστροφη πιστωτικού υπολοίπου από τον ΕΦΚΑ; Πόσο καιρό παίρνει συνήθως από τη στιγμή που φάνηκε στην καρτέλα μου μέχρι όντως να πιστωθεί στο λογαριασμό μου;

Γιώργος

Καλημέρα και καλό μήνα.

Ξέρει κάποιος κάτι επ' αυτού;

ΥΓ. Και όσον αφορά το ΕΤΕΑΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις η απλήρωτη 2021/11 πήγε ΚΕΑΟ, αφού τελείωσε η πανδημία, άνοιξαν οι δουλειές, κλπ, κλπ...

...

Μετά το εντυπωσιακό πέρασμα από το ΥΠΕΚΑ, ο κ. Χατζηδάκης συνεχίζει να γράφει ιστορία...

Καλό μήνα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, requiem_for_a_dream said:

Καλημέρα και καλό μήνα.

Ξέρει κάποιος κάτι επ' αυτού;

ΥΓ. Και όσον αφορά το ΕΤΕΑΕΠ.

Εγώ που έβαλα επίτηδες πιστωτικό ποσό στον ΕΦΚΑ (όχι από εκκαθάριση προφανώς) δεν μου επιστράφηκε σύντομα στο IBAN μου. Με το που βγήκε το ειδοποιητήριο Δεκεμβρίου ήταν μηδενικό, αλλά μόλις πάτησα αναλυτικά το pdf, έγραφε ότι τράβηξε από το πιστωτικό και περίσσεψαν 3 ευρώ περίπου. Αυτά τα 3 ευρώ έχουν περίπου έναν μήνα να επιστραφούν στο IBAN μου. Ένα άλλο μεγάλο ποσό που έβαλα 3 βδομάδες πριν, το έδειξε ότι υπάρχει στις καταβολές (μέσα σε μια-δυο βδομάδες) αλλά δεν συμπεριλήφθηκε σε καμία εξόφληση (που δεν έχω μεγάλη οφειλή) και ούτε μου επιστράφηκε στο IBAN μου.

Δεν πιστεύω να αλλάξει ο RF το 2022, αν αλλάξει όμως τότε δεν θα μπορούν να συμψηφιστούν με τις τρέχουσες εισφορές οι καταβολές-πιστωτικά μου και θα πρέπει να επιστραφούν μέσω ΙΒΑΝ. Στην ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ, πάνω δεξιά στις "Ηλ. Υπηρεσίες--> Δικαιώματα Κοινωνικής Ασφάλισης --> Επιστροφές Εισφορών

ενημερώνουν σχετικά και με τους συμψηφισμούς ή επιστροφές στο IBAN.

Screenshot 2022-02-01 at 12-49-42 ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.png

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.