Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Oι βεβαιώσεις εισφορών ΕΦΚΑ για την εφορία σας εμφανίζουν σωστά καταβληθλέντα ποσά ετησίως? Διότι σε εμένα, όλες οι βεβαιώσεις δείχνουν μικρότερα ποσά από όσα έχουν καταβληθεί συνολικά. Δεν ταυτίζονται τα καταβληθέντα ποσά ανά έτος με αυτά που παρουσιάζονται στην καρτέλα "Καταβολές". 

Παρουσιάζονται και σε άλλους λάθος ποσά μεταξύ των παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μειωμένες εμφανίζονται και σε μένα . Μάλλον περνάνε μόνο τις κύριες ασφαλιστικές εισφορές . Εγώ δεν ξέρω αν έπραξα σωστά ... στη δήλωση εφορίας έγραψα το σύνολο των εισφορών που κατέβαλα σύμφωνα με τα ειδοποιητήρια .

Link to comment
Share on other sites

@KONSTANTINOSALEX

@venezia

 

που ακριβώς βρίσκουμε αυτήν την βεβαίωση ασφαλιστικών εισφορών;

προσπάθησα από το site του ΕΦΚΑ και μου έβγαλε αυτο

Capture5.JPG

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

επίσης, 

δεν μπορώ να κατεβάσω το ειδοποιητήριο για τις εισφορές του Ιουνίου 2022,

μου βγάζει αυτό, έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα;;

Capture5.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, martha1 said:

το ετεαεπ σας ερχεται μηδενικο?

εγώ όταν μπαίνω στο site του ετεαεπ δεν βλέπω νέα ειδοποιητήρια, το τελευταίο που εξόφλησα ήταν τον Φεβρουάριο 2022 και αφορούσε αναδρομικά του 2017, 2018.

 

Τώρα το ετεαεπ έχει ενσωματωθεί στο ειδοποιητήριο του εφκα και εμφανίζεται το ποσό βάση την κατηγορίας που είχε επιλέξει στις αρχές του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, venezia said:

Μειωμένες εμφανίζονται και σε μένα . Μάλλον περνάνε μόνο τις κύριες ασφαλιστικές εισφορές . Εγώ δεν ξέρω αν έπραξα σωστά ... στη δήλωση εφορίας έγραψα το σύνολο των εισφορών που κατέβαλα σύμφωνα με τα ειδοποιητήρια .

 

πάντα έτσι έκαναν???? και πέρυσι μόνο οι κύριες ασφαλιστικές εισφορές εμφανιζόταν στην βεβαίωση;;;;;;;;

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Από το μενού της προσωπικής σου σελίδας στον ΕΦΚΑ, υπάρχει η κατηγορία Βεβαιώσεις. Από εκεί υπάρχει η βεβαίωση για την εφορία για κάθε έτος.

Δεν είναι μόνο οι κύριες ασφαλιστικές εισφορές που υπολογίζονται, και αν προσθέσει κάποιος αυτές Χ12 μήνες δεν βγαίνει το νούμερο της βεβαίωσης. Οπότε είτε είναι λάθος όλες οι βεβαιώσεις για κάθε έτος, είτε κάτι δεν καταλαβαίνω στον υπολογισμό που κρύβεται από πίσω.

Δοκίμασε κανείς να επιβεβαιώσει τα παραπάνω? Νομίζω είναι κοινό πρόβλημα σε πολλούς.

Σε κάθε περίπτωση και εγώ δηλώνω ό,τι καταβάλλεται και όχι ό,τι δείχνει η βεβαίωση. Το θέμα είναι, τι υπολογίζεται σαν καταβληθείσα εισφορά στο τέλος, στον υπολογισμό της σύνταξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.