Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα κ καλό φθινόπωρο. Νέος πολιτικός μηχανικός που κάνει έναρξη βιβλίων στην εφορία (ελεύθερος επαγγελματιας <5ετιας) και συνεργάζεται με κατασκευαστική εταιρεία κόβωντας τιμολόγιο κάθε μήνα, τι ασφαλιστικές εισφορές έχει (εισφορές εφκα);; Δεδομένου ότι την προηγούμενη χρονιά είχε κάποιο εισόδημα που δεν ξεπερνούσε το ανώτατο όριο του αφορολόγητου, από ανεξάρτητη δραστηριότητα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κ καλό φθινόπωρο. Νέος πολιτικός μηχανικός που κάνει έναρξη βιβλίων στην εφορία (ελεύθερος επαγγελματιας <5ετιας) και συνεργάζεται με κατασκευαστική εταιρεία κόβωντας τιμολόγιο κάθε μήνα, τι ασφαλιστικές εισφορές έχει (εισφορές εφκα);; Δεδομένου ότι την προηγούμενη χρονιά είχε κάποιο εισόδημα που δεν ξεπερνούσε το ανώτατο όριο του αφορολόγητου, από ανεξάρτητη δραστηριότητα. Ευχαριστώ.

Καμία απάντηση περί του θέματος??

Link to comment
Share on other sites

Το αφορολογήτο δεν έχει καμμία σχέση με τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

Τις εισφορές θα τις βρεις στον Ν.4387/16 (ΦΕΚ 85Α/12-5-2016) ως ισ΄χυει.

Για τα εφαρμοζόμενα ποσοστά:

στην κύρια σύνταξη άρθρο 39, παράγρ.2 

στην επικουρική σύνταξη άρθρο 97, παράγρ.2 

στον κλάδο εφάπαξ άρθρο 35, παράγρ.2

στην υγειονομική περίθαλψη άρθρο 41, παράγρ.2  

 

Επίσης για την περίπτωση ασφαλισμένων <5 ετών, άρθρο 39, παράγρ.2

 

Καθως και την αριθμ.25599/1453/2017 (ΦΕΚ 1942Β/6-6-2017).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω από την αιτιολογική έκθεση του νέου νομοσχεδίου που ψηφίστηκε.

"[...]

Αιτιολογική

 

Άρθρο 11

Τροποποίηση των άρθρων 39 και 40 του ν. 4387/2016 

Με την πρώτη παράγραφο της προτεινόμενης διάταξης προστίθενται εδάφια στο τέλος της παραγράφου 2 του άρθρου 39, και στην παράγραφο 1 του άρθρου 40, σύμφωνα με τα οποία παρέχεται το δικαίωμα στα πρόσωπα που υπάγονται στα άρθρα αυτά, να επιλέξουν βάση υπολογισμού των εισφορών τους ανώτερη από εκείνη που προσδιορίζεται βάσει του μηνιαίου εισοδήματος τους.

Κατ' αυτόν τον τρόπο χορηγείται η δυνατότητα στους ασφαλισμένους να αυξήσουν το ανταποδοτικό μέρος της σύνταξής τους σε ικανοποίηση πληθώρας σχετικών αιτημάτων.

[...]"

 

Μας trollάρουν κανονικότατα .... εεε????

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 να επιλέξουν βάση υπολογισμού των εισφορών τους ανώτερη από εκείνη που προσδιορίζεται βάσει του μηνιαίου εισοδήματος τους.
Κατ' αυτόν τον τρόπο χορηγείται η δυνατότητα στους ασφαλισμένους να αυξήσουν το ανταποδοτικό μέρος της σύνταξής τους σε ικανοποίηση πληθώρας σχετικών αιτημάτων.

 

ε.... άμα τα παίρνεις ΟΛΑ μαύρα... έχει νόημα....  8-)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως με τα αυτιά μου έχω ακούσει κάποιον να θέτει αυτό το θέμα. Δηλαδή ότι πληρώνοντας μικρότερες εισφορές από παλαιότερα θα πάρει μικρότερη σύνταξη. Έχει μια λογική αν ήμασταν κανονικό κράτος αλλά στην Ελλάδα δεν έχει καμιά σημασία τι εισφορές πληρώνεις αφού όλες πάνε σε μια πελώρια μαύρη τρύπα. Άρα τελικά αν πάρουμε σύνταξη, το πιθανότερο είναι να είναι η ίδια για όλους τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αυτές οι περιπτώσεις είναι οικογένειες στις οποίες πχ ο άντρας βγάζει εισόδημα που επαρκεί και για τις εισφορές τις γυναίκας - νοικοκυράς ώστε να μπορεί να πάρει και κείνη μια δυνατή σύνταξη, χωρίς όμως τώρα να πρέπει να εργάζεται. Αν υπολογίσουμε ότι εκτός από μηχανικούς, αφορά και δικηγόρους, γιατρούς, γεωπόνους, εμπόρους, βιοτέχνες, αγρότες... από όλους μαζί αυτούς τους κλάδους μαζεύεταιι μια ελίτ που τα κονομάει.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως με τα αυτιά μου έχω ακούσει κάποιον να θέτει αυτό το θέμα. Δηλαδή ότι πληρώνοντας μικρότερες εισφορές από παλαιότερα θα πάρει μικρότερη σύνταξη. Έχει μια λογική αν ήμασταν κανονικό κράτος αλλά στην Ελλάδα δεν έχει καμιά σημασία τι εισφορές πληρώνεις αφού όλες πάνε σε μια πελώρια μαύρη τρύπα. Άρα τελικά αν πάρουμε σύνταξη, το πιθανότερο είναι να είναι η ίδια για όλους τελικά.

 

Αν δείτε τα παραδείγματα των ποσοστών αναπλήρωσης συντάξεων που ανεβάζει κάποιος στο πρωινό του σχεδόν κάθε ΣΚ 06.00-10.00πμ (μην κάνουμε και διαφήμιση στο συγκεκριμένο κανάλι), θα καταλάβετε πως ο ασφαλισμένος που πληρώνει χαμηλές εισφορές θα πάρει χαμηλή σύνταξη με βάση τα τωρινά δεδομένα, αλλά όχι τόσο μικρή σε σχέση με αυτούς που πληρώνουν μεγαλύτερα ποσά εισφορών. Στις χαμηλές εισφορές, το ποσοστό αναπλήρωσης είναι συγκριτικά αρκετά μεγαλύτερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μισθωτός και καλύπτονται οι ελάχιστες ασφαλιστικές εισφορές από τη μισθωτή εργασία σου (δεν είσαι δηλαδή μερικής απασχόλησης), τότε οι επιπλέον εισφορές είναι αναλογικές στα κέρδη από το 'μπλοκάκι'. Δεν υπάρχει δηλαδή δύο φορές ελάχιστη εισφορά - δες άρ. 36 ν. 4387/2016.

Για τα 10€ του ΟΑΕΔ δεν ξέρω, ίσως τα γλιτώνεις και αυτά.

Σε κάθε περίπτωση θα πληρώνεις τα 650€/έτος (περίπου 54€/μήνα) για τέλος επιτηδεύματος, έχεις δεν έχεις έσοδα. Εκτός και αν απαλλάσσεσαι.

 

------

 

Για τη νέα ρύθμιση οφειλών προς τα ασφαλιστικά ταμεία, πράγματι έχει εξαγγελθεί http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1270237/t-petropoulos-ruthmisi-gia-ta-xrei-pros-ta-asfalistika-tameia για οφειλές έως 20.000 ευρώ και μέγιστο αριθμό δόσεων 120. Κανείς όμως δεν ξέρει πότε και αν τελικά θα γίνει.

 

Και όμως.

Τελικά πήγα Τσμέδε και μου ειπαν στις εισφορες οτι πρεπει να πληρωσω το ελαχιστο 170€ για τους πρωτους μηνες και του χρονου βλεπουμε.

Εντωμεταξυ καλυπτονται εννοειται οι ελαχιστες εισφορες απο την μισθωτη μου εργασια. Μπερδεμενοι πολλοι μου φανηκαν, ουτε αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται, εγω ηθελα να ξεκινησω ομως...

Link to comment
Share on other sites

... και υποθέτω ότι στο είπαν προφορικά χωρίς καμία δέσμευση για αυτούς ή κάποια αναφορά στο νόμο...η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη....πρόσεξε μην βρεθείς να έχεις πληρώσει κυριολεκτικά πολλά-πολλά παραπάνω...με αμφίβολο αν θα τα πάρεις πίσω ή αν-πότε-πως θα συμψηφισθούν...επίσης με τι παραστατικό οφειλής εισφορών...με ποιο εκκαθαρισμένο και βεβαιωμένο ποσό οφειλής εισφορών θα πληρώσεις...έτσι στο ξεκούδουνο θα πας να πληρώσεις 170€...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.