Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Εγω γράφτηκα στο τσμεδε ως αμεσα ασφαλισμένος τον 04/2014. Μεχρι τότε ήμουν είτε εμμεσα ασφαλιζόμενος απο τον πατέρα μου είτε από τη μητέρα μου. Ως εδώ όλα κομπλέ. Το 13 ήμουν στρατό άρα ασφαλισμένος από τον στρατό λογικά. Πως γίνεται να με εμφανίζει το 14 τον Οκτώβριο έμμεσα ασφαλισμένο στο ΙΚΑ?? Θα προσπαθήσω να κάνω μια επικοινωνία αύριο μπας και βγάλω καμιά άκρη αν και δε νομίζω. Θα βγάλω κάποια άκρη αν πάω στο ΙΚΑ?? Yπαρχει δε ενα κενο 8 ετών που ενω ήμουν ασφαλισμένος εμμεσα στο ταμειο της μητέρας μου δεν εμφανίζεται τίποτα...

Οσο για τα υπόλοιπα Γιώργο που λες θα γίνει σόου....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνα θα θελα να πληρώσω μόνο τα 168 απο 500 που μου ρχονται καθε μηνα, βάση της εγκυκλίου. Γνώρίζεται θα διατηρήσω την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και θα διατηριθούν οι 100 δοσεις στο τσεμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γράφτηκα στο τσμεδε ως αμεσα ασφαλισμένος τον 04/2014. Μεχρι τότε ήμουν είτε εμμεσα ασφαλιζόμενος απο τον πατέρα μου είτε από τη μητέρα μου. Ως εδώ όλα κομπλέ. Το 13 ήμουν στρατό άρα ασφαλισμένος από τον στρατό λογικά. Πως γίνεται να με εμφανίζει το 14 τον Οκτώβριο έμμεσα ασφαλισμένο στο ΙΚΑ?? Θα προσπαθήσω να κάνω μια επικοινωνία αύριο μπας και βγάλω καμιά άκρη αν και δε νομίζω. Θα βγάλω κάποια άκρη αν πάω στο ΙΚΑ?? Yπαρχει δε ενα κενο 8 ετών που ενω ήμουν ασφαλισμένος εμμεσα στο ταμειο της μητέρας μου δεν εμφανίζεται τίποτα...

Οσο για τα υπόλοιπα Γιώργο που λες θα γίνει σόου....

Eν τελει επικοινώνησα με ΕΦΚΑ. Δεν ειναι κατι μου είπαν απλά τοτε εγινε απογραφή φορέα που ήμουν ασφαλισμένος ώς εμμεσο μέλλον. Θα φτιάξει μου είπαν στο μέλλον. 

Ερώτηση προς τους εε. Στο ειδοποιητήριο σας βγάζει ιδιότητα: αυτοαπασχολούμενος ή ελευθερος επαγγελματίας? Νόμιζω παίζουν και τα 2. Εμενα μου βγάζει αυτοαπασχολούμενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μηχανικός υπάγεται στην παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016 και έχει συμφωνήσει με τον εργοδότη του. Τον τελευταίο μήνα του έτους εκδίδει ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών σε έτερο εργοδότη χωρίς να έχει συμφωνήσει. Πως θα αποδοθούν οι ασφαλιστικές εισφορές για το εν λόγω τιμολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που έχουν ψηφίσει ούτε στον Εφκα δεν θα ξέρουν πως και πότε θα πληρωθούν αυτές οι εισφορές!!!!! Πάντως αν κάποιος είναι σε αυτή τη περίπτωση και ξέρει ας μας ενημερώσει.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι τώρα έχουμε πληρώσει το 27%, εκείνο το επιπλέον 10% που ισχύει για τον κλάδο υπάρχει περίπτωση να μην εφαρμοστεί? γιατί  μέχρι τώρα δεν το πληρώνουμε μηνιαία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,γνωρίζει κανείς σε ποια έξοδα (του 2017 ή του 2018) θα μπουν οι εισφορές για επικουρικό και το εφάπαξ του 2017 που πρόκειται να  πληρωθούν αρχές του 2018?

Link to comment
Share on other sites

Υπό τις προϋπόθεσεις:

α) της εμπρόθεσμης πληρωμής τους (εντός δηλαδή της καταληκτικής ημερομηνίας πληρωμής τους) και

β) της έκδοσής τους πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων του φορολογικού έτους 2017

εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα του φορολογικού έτους 2017.

Link to comment
Share on other sites

Υπό τις προϋπόθεσεις:

α) της εμπρόθεσμης πληρωμής τους (εντός δηλαδή της καταληκτικής ημερομηνίας πληρωμής τους) και

β) της έκδοσής τους πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων του φορολογικού έτους 2017

εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα του φορολογικού έτους 2017.

ευχαριστώ πολύ georgegaleos .κατατοπιστικότατος και άμεσος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

Θα προσπαθήσω να διατηρήσω την ψυχραιμία μου και να περιγράψω τι είδαν τα ματάκια μου πριν λίγη ώρα.
Μπήκα στο ΕΦΚΑ σαν από προαίσθημα. Εχω πληρώσει κανονικά όλες τις εισφορές μου μέχρι τώρα. Και του Νοεμβρίου (που βγαίνουν Δεκέμβριο). Και το ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομικά και κανονικά). Είμαι σε ρύθμιση απο το 15 για κάτι χρωστούμενα και τα οποία πληρώνονται με πάγια εντολή κανονικά.

Και μπαίνω και βλέπω ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ. Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα ΠΟΤΕ δεν το εμφανισε το σύστημα - οποτε άλλαζε ο μήνας, επειδή όλα είχαν πληρωθεί κανονικά, εμφάνιζε ότι είμαι ασφαλισμένος μέχρι τον επόμενο μήνα.

Και μου είναι αδιάφορο για μένα. Εχω ασφαλισμένο σε μένα τον μικρό και το θελω για εμβολια και για φάρμακα. Δηλαδη ΕΛΕΟΣ.
Αν είναι έτσι να μην πληρώνω τιποτα!

Σε εσάς είναι ΟΚ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.