Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

 

Το 85% ισχύει μόνο για τις εισφορές του 2018 (που υπολογίζονται με βάση τα εισοδήματα 2017 και, προσωρινά, 2016).

Άγνωστο πότε θα χρεωθούν τα αναδρομικά ποσά εφάπαξ και επικουρικού. Εκτίμησή μου είναι ότι αυτό θα γίνει μες στους επόμενους 2 μήνες.

 

Μάλιστα, μόνο φέτος λοιπόν το 85%. Τουλάχιστον έχουμε τις ελαφρύνσεις του Ν. 4387/2016 Α. 98... Να δω τι θα γίνει από το 2020 και μετά, με το ~38%

 

Ίδια αντιμετώπιση (στο ασφαλιστικό) για όλους....

 

Η διευκρίνιση στην παρένθεση κάνει, όμως, όλη τη διαφορά. Γιατί, όταν ο Ελ.Επ. κάνει μια χρονιά καλές δουλειές και την επόμενη μπει μέσα, θα κληθεί να πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής του. Αντιθέτως, ο μισθωτός που έχει μικρότερες διακυμάνεις στο εισόδημα (ρίσκο) και, επιπλέον, λιγότερο φορο-τεχνικο-λογιστικό overhead (ΦΠΑ, ΕΦΚΑ κλπ), είναι σαφώς ευνοημένος...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τώρα να μας πουν ότι θα φορολογούμαστε επί των μεικτών.....ώστε να υπάρχει ίδια αντιμετώπιση και στο φορολογικό....

 

Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνει κανεις εισφορες κατωτερες του ελαχιστου των 168€ ??? έστω και άνεργος κατά τη χρονιά του υπολογισμού??

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν υπάρχει πιο κάτω, τα 168, 167.95 για την ακρίβεια είναι τα ελάχιστα. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας εξοργισω αλλά.....

Για το έτος 2017 όλα τα ειδοποιητηρια μου ήταν με πόσο 51€ και για το 2018 με 54€.

Όσο για τα εισοδήματα μου και για τις 2 χρονιές ήτανε κάτι λιγότερο από 5000€ το χρόνο. Και τις 2 χρονιές δούλευα σχεδόν από 5-6 μήνες το έτος και το υπόλοιπο άνεργη.

Όταν ρώτησα στο τσμεδε.... Σήκωσαν τα χέρια ψηλά και απορούσαν κι αυτοί...

 

Από τον περασμένο Απρίλη είμαι μισθωτή και ακόμα μου βγαίνουν τα ειδοποιητηρια παρόλο που ο εργοδότης μου πληρώνει τις εισφορές που αναλογουν

Edited by Anastasia
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας εξοργισω αλλά.....

Για το έτος 2017 όλα τα ειδοποιητηρια μου ήταν με πόσο 51€ και για το 2018 με 54€.

Όσο για τα εισοδήματα μου και για τις 2 χρονιές ήτανε κάτι λιγότερο από 5000€ το χρόνο. Και τις 2 χρονιές δούλευα σχεδόν από 5-6 μήνες το έτος και το υπόλοιπο άνεργη.

Όταν ρώτησα στο τσμεδε.... Σήκωσαν τα χέρια ψηλά και απορούσαν κι αυτοί...

 

Από τον περασμένο Απρίλη είμαι μισθωτή και ακόμα μου βγαίνουν τα ειδοποιητηρια παρόλο που ο εργοδότης μου πληρώνει τις εισφορές που αναλογουν

λογικα σε ειχαν σαν μισθωτη ..ισως ήσουν παλαιοτερα ... οποτε οι εισφορες σου σαν ελευθερος επαγγελματιας ηταν τοσες οσες να συμπληρωσεις τις ελαχιστες υποχρεωτικές ... ισως δεν ειχες ανοιξει ποτε βιβλια σαν επαγγελματιας και επειδη ειδαν οτι εισαι στο ΤΕΕ αυτοματα σε πηγαν και στους ελευθερους επαγγλεματιες ... αυτο καταλαβαινω .. τωρα που θα ξαναγινεις μισθωτη απλως θα πληρωνει ο εργοδοτης τις εισφορες και αν ειναι πανω απο τις ελαχιστες τον επομενο χρονο θα σου ερχονται μηδενικες ... αν συμβαινει κατι αλλο ενημερωσε μας 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας εξοργισω αλλά.....

Για το έτος 2017 όλα τα ειδοποιητηρια μου ήταν με πόσο 51€ και για το 2018 με 54€.

Όσο για τα εισοδήματα μου και για τις 2 χρονιές ήτανε κάτι λιγότερο από 5000€ το χρόνο. Και τις 2 χρονιές δούλευα σχεδόν από 5-6 μήνες το έτος και το υπόλοιπο άνεργη.

Όταν ρώτησα στο τσμεδε.... Σήκωσαν τα χέρια ψηλά και απορούσαν κι αυτοί...

 

Από τον περασμένο Απρίλη είμαι μισθωτή και ακόμα μου βγαίνουν τα ειδοποιητηρια παρόλο που ο εργοδότης μου πληρώνει τις εισφορές που αναλογουν

Με βάση τα παραπάνω το σύστημα σε βλέπει ως παράλληλα απασχολούμενη, σωστά όπως ειπώθηκε ως μισθωτή και ΕΕ.

 

Το ελάχιστο συνολικό στο οποίο υπολογίζονται εισφορές είναι 7033€/έτος. Έχεις εισόδημα λίγο κάτω από 5000, άρα φαίνεται λογικό να έχεις συνολικές αμοιβές ~5200€/έτος ως μισθωτή.

 

Η διαφορά είναι 7033-5200=1833€. Σε αυτό το ποσό πληρώνεις (ως ΕΕ) 26.95% εισφορές = 494€

 

ανά μήνα= 494/12=~41€, και 10€ ΟΑΕΔ = 51€ στο ειδοποιητήριο.

 

P.S

"Όταν ρώτησες στο τσμεδε.... Σήκωσαν τα χέρια ψηλά και απορούσαν κι αυτοί..." :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.