Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλησπερα

 

Ειμαι νεος διπλωματουχος ηλεκτρολογος μηχανικος.ολοκληρωσα την εναρξη επαγγελματος μου στο τεε,ποια ειναι τα επομενα βηματα που πρεπει να ακολουθησω?η μηνιαια εισφορα εφκα που πρεπει να πληρωνω ποσο ειναι και πως αναλυεται?

 

Ευχαριστω

Έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία και μετά εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ. Η μηνιαία εισφορά εξαρτάται από το εισόδημά του προηγούμενου έτους. Αν δεν έχεις εισόδημα δεν σου έρχεται εισφορά εκτός και αν εσύ δηλώσεις ότι θέλεις να πληρώνεις. Σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ για όλες τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι γινεται ...

χρωσταω στον ΕΦΚΑ ΤΣΜΕΔΕ 20000 και κατι ψιλα ..

τις τρεχουσες εισφορες τις πληρωνω κανονικα ... μεχρι τωρα στην κατασταση ασφαλισμενος εβλεπα ενα κοκκινο Χ τωρα βλεπω ενα πρασινο ν και λεει ασφαλισμενος μεχρι 28/2/2019 ... εχει αλλαξει κατι ;;; 

μηπως επειδη τους απείλησα οτι θα μπω στον εξωδικαστικο χαχαχαχ

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέχασα να πληρώσω μέχρι χτες τον προηγούμενο μήνα ΕΦΚΑ και το θυμήθηκα σήμερα. Λες να το πληρώσω αύριο με e-banking. Πληρώνω κανονικά το ειδοποιητήριο που έληγε χτές? Θα έχω κάποια επιβάρυνση τόκων για αυτές τις 2 ημέρες? Και αν ναι για τι τόκους μιλάμε και σε ποιο ειδοποιητήριο μπαίνουν?


 


Μπήκα και στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ και στα εξαρτώμενα μέλη γράφει για την σύζυγό μου:


<<Ένα ή περισσότερα Εξαρτώμενα Μέλη δεν έχουν ενεργή Ασφαλιστική Ικανότητα. Επισκεφθείτε το αρμόδιο Σημείο Παρουσίας ΕΦΚΑ για ενημέρωση Ασφαλιστικής Ικανότητας.>>


ενώ για την κόρη μου δειχνει να είναι εντάξει. Για πιο λόγο την βγαζει να μην έχει ασφαλιστική ικανότητα? Για την μια μέρα που δεν έχω πληρώσει εμπρόθεσμα τον 2/2018??


Ευχαριστω


Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Έστω μελος του ΤΕΕ ο οποιος προσλαμβανεται ως μισθωτος γραμματεας (οχι μηχανικος δηλαδη) και εχει κλειστα βιβλια.

Γνωριζει καποιος τι ασφαλιστικες κρατησεις εχει?

(Ο SOTIRIS που ειναι βρε παιδια?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τo site του ΕΦΚΑ μου είχε την έκπληξη.. ότι είμαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ εγώ και τα εξαρτημένα μέλη.

 

Δεν χρωστάω καμία εισφορά ΤΣΜΕΔΕ ή άλλου ταμείου .. ακόμη και τα αναδρομικά όλα τα έχω πληρώσει.

 

Για τις εισφορές του 2017 έχω πληρώσει τις ελάχιστες (12x167,96) καθώς και των 2 πρώτων μηνών του 2018.... όπως σωστά έχουν υπολογιστεί από το εισόδημα του 2016. Πρόσφατα μου έδωσας και ασφαλ. ενημρώτητα για πληρωμές από το Δημόσιο έως 06/2018

 

Επίση πολύ σωστά το site λέει ότι δεν έχω ληξιπρόθεσμες ωφειλές. Μόνο στον πίνακα οφειλών έχω τις διαφορές από τις προσωρινές εισδφορές του 2017 που είχαν υπολογιστεί προσωρινά από τα εισοδήματα του 2015.

 

Πήρα το 1555 και μου είπε η τύπισσα ότι δεν μπορεί να καταλάβει για πιο λόγω εμφαίζομαι ως ανασφάλιστος αφού βλέπει ότι για το 2017 έχω πληρώσει 12χ167,96 και με παρέπεμψε σε δύο τηλέφωνα του ΤΣΜΕΔΕ που δεν απαντούν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τo site του ΕΦΚΑ μου είχε την έκπληξη.. ότι είμαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ εγώ και τα εξαρτημένα μέλη.

 

Δεν χρωστάω καμία εισφορά ΤΣΜΕΔΕ ή άλλου ταμείου .. ακόμη και τα αναδρομικά όλα τα έχω πληρώσει.

 

Για τις εισφορές του 2017 έχω πληρώσει τις ελάχιστες (12x167,96) καθώς και των 2 πρώτων μηνών του 2018.... όπως σωστά έχουν υπολογιστεί από το εισόδημα του 2016. Πρόσφατα μου έδωσας και ασφαλ. ενημρώτητα για πληρωμές από το Δημόσιο έως 06/2018

 

Επίση πολύ σωστά το site λέει ότι δεν έχω ληξιπρόθεσμες ωφειλές. Μόνο στον πίνακα οφειλών έχω τις διαφορές από τις προσωρινές εισδφορές του 2017 που είχαν υπολογιστεί προσωρινά από τα εισοδήματα του 2015.

 

Πήρα το 1555 και μου είπε η τύπισσα ότι δεν μπορεί να καταλάβει για πιο λόγω εμφαίζομαι ως ανασφάλιστος αφού βλέπει ότι για το 2017 έχω πληρώσει 12χ167,96 και με παρέπεμψε σε δύο τηλέφωνα του ΤΣΜΕΔΕ που δεν απαντούν.

και εχω ενω δεν δικαιούμαι, αφου χρωσταω ..χαχαχ τα εχουν κανει μπαχαλο ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.