Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Αν αιτηθούμε συμψηφισμο, πότε γίνεται?

Θα γίνει στο τρέχον ειδοποιητήριο, ή να τα πληρώσουμε και βλέπουμε στο επόμενο?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, terry said:

Αν αιτηθούμε συμψηφισμο, πότε γίνεται?

Θα γίνει στο τρέχον ειδοποιητήριο, ή να τα πληρώσουμε και βλέπουμε στο επόμενο?

Ακουσα οτι για μικρα πιστωτικα ποσά, θα γινει συμψηφισμος με το επομενο ειδοποιητηριο. 

Για πιστωτικά ποσά ανω των 200€,θα γινει καταθεση σε τραπεζικό λογαριασμό 

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/206075/efka-erxontai-ta-nea-eidopoiitiria-gia-tis-eisfores-meta-ton-sympsifismo/amp

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1609340/efka-ton-maio-ta-eidopoihthria-gia-eisfores-kai-sy.html

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2018 at 7:15 ΜΜ, terry said:

Αν αιτηθούμε συμψηφισμο, πότε γίνεται?

Θα γίνει στο τρέχον ειδοποιητήριο, ή να τα πληρώσουμε και βλέπουμε στο επόμενο?

Εγώ αιτήθηκα και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα...Να πληρώσω ή όχι? 
Αν δεν πληρώσω και θεωρηθεί εκπρόθεσμη η πληρωμή που θα γίνει από το πιστωτικό (ή αν κάτι πάει λάθος, και τελικα αναγκαστω να πληρωσω κανονικα), τι γίνεται σε αυτήην την περίπτωση? (Της εκπρόθεσμης καταβολής μηνιαίας εισφοράς εννοώ) - Δεν έχω κάποιο διακανονισμό και είμαι Ε.Ε. μη μισθωτός

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος σίγουρα  αν δεν πληρωθούν οι 5 δόσεις υπόλοιπου του εφκα μερικώς η καθόλου, μπορούν να χαλάσουν διακανονισμό 100 δόσεων του τσμεδε; Τα τρέχοντα καθώς και η δόση του διακανονισμού θα πληρώνονται κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αποφύγεις την πληρωμή μίας ή περισσοτέρων από τις πέντε δόσεις. Αυτό γιατί είτε καταστεί εκπρόθεσμη, είτε είναι κάποια κατά σειρά απαιτητή εμπρόθεσμη, σε περίπτωση που καταθέσεις χρήματα, αυτά θα πάνε πρώτα στην εξόφληση των χρονικά παλαιότερων απαιτήσεων.

Δες την Εγκ. 21/2018 του ΕΦΚΑ (τα παραδείγματα) και θα καταλάβεις αυτό που λέω.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα.. Πάμε για «διπλές» εισφορές μεχρι Σεπτέμβριο και βλέπουμε. Από τα παραδείγματα κατάλαβα επίσης ότι μπορεί κάποιος να καταβάλει παραπάνω από ότι χρειάζεται με αποτέλεσμα να προπληρώσει μελλοντική δόση, αλλα με λιγότερα έχει πρόβλημα με τη μια. Πανέξυπνοι στο Harvard σπούδασαν; 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Χάρβαρντ;

Ολοι οι οικονομολόγοι είναι γατάκια μπροστά σ' αυτούς τους ιδιοφυείς εξολοθρευτές εισοδημάτων.

Μόνο σ' αυτό είναι ικανότατοι. Σε όλα τα υπόλοιπα είναι άχρηστοι και κρετίνοι.

Και έρχεται και το τενεκεδάκι του 11% εφάπαξ και επικουρικό που τόσο καιρό το κλωτσάνε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω κάποιον να μου λύσει ένα άλλο "καυτό θέμα" πάνω στις επιστροφές εισφορών. Έστω ότι δικαιούται κάποιος επιστροφή 3.000,00€, την καταβολή αυτών των 3.000,00€ την πέρασε στα βιβλία του για το έτος 2017. Ο εν λόγω συνάνθρωπος δεν επιθυμεί συμψηφισμό, ούτε να του κρατήσουν στον "κουμπαρά", ως πιστωτικό υπόλοιπο, και θέλει το  ποσό στο χέρι.

Τώρα πλέον ο υπερφορέας θα του επιστρέψει με τραπεζική καταβολή στον IBAN το επιπλέον αυτό ποσό,μέχρι τον Ιούλιο 2018! (Πρώτα ο Θεός!!!)

Το ποσό αυτό λοιπόν θα το φορολογηθεί ως έσοδο του 2018???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.