Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Και εμένα το ίδιο μου έχουν πει αρκετοι. Όποτε προσανατολίζομαι να κρατήσω την ρύθμιση και το εφκα μεχρι εκεί που μπορώ.. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέθενση αλλα καταλαβαίνει κανείς τι νοημα εχουν αυτοί οι πίνακες στην καρτέλα μου στο τμσεδε?

what.jpg.6b23e8fde3c0576595870ca16cf53a5c.jpg

γιατί στον πρωτο φαίνονται ιδιες ημερομηνίες αρχής-τέλους? και στον δευτερο τι παει να πει οφειλές έως 2050? 
εχει νοημα η καρτέλα? δειχνει και σε εσας τετοια πράγματα?

(προφανως πληρώνω τσμεδε κανονικά απο το 2007 που ξεκίνησα, και αν εξαιρέσουμε καποια αναδρομικά που δεν πηρα χαμπάρι δεν χρωστάω τίποτα)

 

 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, georgegaleos said:

Off topic

Το μπάχαλο και το random είναι γενικότερο ... αρκεί να δείτε εδω.

Αν κάποιοι από εμάς (που συνήθως πιστεύω κάνουμε) έχουν υποβάλει δηλώσεις για γνωστούς τους, γονείς, πεθερούς, πεθερές, παππούδες κλπ ..... αντε ξανά....έλεγχος...υποβολή όταν ανοίξουν οι τροποποιητικές ...

Είναι απίστευτοι ...

Και κλείνω το off topic.

Ανοίγω για λίγο το off topic.

Από τον ΟΠΕΚΑ εχθές για το οικογ. επίδομα:

<<ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ Η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ Α21

31 Μαΐου 2018>>

Σήμερα, με το γνωστό ύφος του <<εμείς δε φταίμε, άλλοι μας σαμποτάρουν>>:

<< Όπως ανακοίνωσε η ΗΔΙΚΑ ΑΕ, η οποία αναπτύσσει την ηλεκτρονική πλατφόρμα για το Επίδομα Παιδιού, η υπηρεσία των ηλεκτρονικών αιτήσεων θα ενεργοποιηθεί μετά τις 17:00. >>

Εννοείται ότι μέχρι τώρα δεν ενεργοποιήθηκε η πλατφόρμα.

Ενα εξοικονομώ ΙΙ γύρω μου, όπου και να κοιτάξω.

Το γιατί κάνανε Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής και Άλλα Κολοκύθια Τούμπανα, είναι προφανές.

Οχι βέβαια για τις λεωφόρους της ψηφιακής τεχνολογίας.

Ξανακλείνω το off topic.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με εμφανίζει σήμερα ανασφάλιστο ενώ δεν χρωστάω τίποτα, έχω πληρωμένα όλα τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ και πλέον είμαι στο άρθρο 39/παρ.9...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2018 at 1:57 ΜΜ, georgegaleos said:

Μπήκα να δω τι έχουν τραβήξει από αυτά που πλήρωσα. Κατέβαλα το ποσό του Μαρτίου και όλο το ποσό των δόσεων και είδα ότι δεν τηρούν την εγκύκλιο, όπου με βάση αυτήν έπρεπε να τραβήξουν τον Μάρτιο και όλες τις δόσεις. Αντ' αυτού τράβηξαν το Μάρτιο, την 1η δόση και άφησαν το υπόλοιπο να φαίνεται στην επιλογή "Καταβολές" στην ενότητα "Πιστωτικά Υπόλοιπα".

georgegaleos, ακριβώς το ίδιο έχει συμβεί και σε εμένα. Μάλιστα στο ειδοποιητήριο του Απριλίου (που μόλις αναρτήθηκε) αφαιρούν το πιστωτικό υπόλοιπο (τις 4 από τις 5 δόσεις της εκκαθάρισης του 2017). Μήπως έχεις μιλήσει με κανέναν στον ΕΦΚΑ; 

Δεν ξέρω τι να κάνω: Να πληρώσω ολόκληρο τον Απρίλιο και να παραμείνει το πιστωτικό ή να πληρώσω το μειωμένο ποσό του ειδοποιητηρίου και μία-μία τις δόσεις του 2017 στις αντίστοιχες προθεσμίες; Εσύ τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Alex259 said:

Συγνώμη για την παρέθενση αλλα καταλαβαίνει κανείς τι νοημα εχουν αυτοί οι πίνακες στην καρτέλα μου στο τμσεδε?

what.jpg.6b23e8fde3c0576595870ca16cf53a5c.jpg

γιατί στον πρωτο φαίνονται ιδιες ημερομηνίες αρχής-τέλους? και στον δευτερο τι παει να πει οφειλές έως 2050? 
εχει νοημα η καρτέλα? δειχνει και σε εσας τετοια πράγματα?

(προφανως πληρώνω τσμεδε κανονικά απο το 2007 που ξεκίνησα, και αν εξαιρέσουμε καποια αναδρομικά που δεν πηρα χαμπάρι δεν χρωστάω τίποτα)

 

Γενικά η καρτέλα στο site του ΤΣΜΕΔΕ είναι κάτι από το οποίο δύσκολα βγάζεις άκρη. Ήθελε προσπάθεια για να το κάνουν τόσο δυσνόητο και, εν τέλει, άχρηστο. Μόνο το πινακάκι που αφορά το διακανονισμό (αν έχεις) έχει κάποια αρχή και τέλος ΑΛΛΑ και πάλι, μάλλον ήταν δύσκολο να σου εμφανίζουν και λίστα με τις πληρωμένες σου δόσεις. Σου λένε μόνο ότι η επόμενη που θα πάρουν είναι η δόση αρ. τάδε, στις τόσες του μηνός, και το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ποσό που ρύθμισες στην αρχή - για το πόσα έχεις πληρώσει ως τώρα και πόσα μένουν ακόμα, κομπιουτεράκι ή χεράκι, έτσι να μη σκουριάζουμε κιόλας.

Ήθελα να το δώσω τις προάλλες για τους παιδικούς σταθμούς και αναγκάστηκα να γράψω πάνω στο χαρτί με βελάκι «να, βλέπετε; θα πάρουν την επόμενη δόση τον ΙΟΥΝΙΟ άρα έχω πληρωμένο και τον Μάιο, εντάξει;». Όχι ακριβώς έτσι αλλά με αυτό το νόημα μπας και καταλάβουν τι βλέπουν και τι τραβάμε.

Σκέφτομαι τώρα που θα πάω από εκεί για να ξετυλίξω τον μίτο της Αριάδνης για να βρω γιατί με έχουν ανασφάλιστη με τα πάντα πληρωμένα, να ρωτήσω και αν σκοπεύουν να κάνουν κάτι με την καρτέλα. Έχω προσπαθήσει να αποφύγω την επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ τόσο καιρό, που το παιδί κοντεύει 3 ετών κι ακόμα στο βιβλιάριό του ως εξαρτώμενο μέλος έχει όνομα «Άρρεν»... :P

Link to comment
Share on other sites

Nikostzar, όταν βγήκε το ειδοποιητήριο των συμψηφισμών πλήρωσα και τις 5 δόσεις. Έκανα τις εγγραφές στο βιβλίο με βάση τα δεδομένα του ειδοποιητηρίου, έβαλα πίσω από αυτές το παραστατικό εξόφλησης και μπήκε στο αρχείο. Για 'μένα εξοφλήθηκαν οι συμψηφισμοί. Τέλος.
Όταν βγήκε το ειδοποιητήριο του Απριλίου έγινε αυτό που είπα (και έγινε και σε εσένα). Υπήρχε πιστωτικό με αξία το ποσό των 4 δόσεων (από τις 5 δόσεις) που είχα καταβάλει. Πλήρωσα αυτό που γράφει στο σύνολο (ότι δηλαδή υπήρχε και στο προηγούμενο, αγνοώντας το πιστωτικό). Έκανα τις εγγραφές στο βιβλίο με βάση τα δεδομένα του ειδοποιητηρίου, έβαλα πίσω από αυτές το παραστατικό εξόφλησης και μπήκε και αυτό στο αρχείο. Πάει και ο Απρίλιος.
Το ίδιο θα κάνω και στο επόμενο...κάποια στιγμή θα ομαλοποιηθεί και θα μηδενισθεί την πιστωτική τους ανοησία (αν ακολουθήσουν αυτή την πρακτική και όχι αυτή της εγκ.21/2018) και θα εκδίδονται τα ειδοποιητήρια με τα ποσά τα αρχικά.
Οπότε στο τέλος του έτους και μετά τους συμψηφισμούς που θα ακολουθήσουν (λαμβάνοντας υπόψη το σωστό πλέον έτος) το αποτέλεσμα θα είναι να έχουν βεβαιώσει και εκκαθαρίσει Α€ (δηλ. εισφορές που αναλογούν Α€) και να έχουν καταβληθεί Α€ λαμβάνοντας υπόψη (και εξοφλώντας με τον ίδιο τρόπο) και το αντίστοιχο τότε ειδοποιητήριο συμψηφισμών. Μεχρι τότε έχουμε καιρό...

Την ανικανότητά τους και την ανοησία τους στον τρόπο που πιστώνουν τις πληρωμές μου δεν την ακολουθώ γιατί κάποια στιγμή θα χάσω την μπάλα. Οπότε δεν έχει νόημα για εμένα να επικοινωνήσω με τον ΕΦΚΑ.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και τα καλά....

Την Παρασκευή, αφού ο ΕΦΚΑ με εμφάνισε ανασφάλιστο, πήρα τηλ. ΕΦΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ και μου ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ!!!!

Πήγα μετά στο ΤΣΜΕΔΕ,και αφού μετέφερα ένα χαρτί από το ένα γραφείο στο άλλο, (μη τα θέλουμε και όλα τέλεια), μου είπαν ότι από Δευτέρα θα ήταν το σύστημα ενημερωμένο.

Μέχρι να γυρίσω πίσω με το ΜΕΤΡΟ, το σύστημα με έδειχνε ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, antloukidis said:

Για να λέμε και τα καλά....

Την Παρασκευή, αφού ο ΕΦΚΑ με εμφάνισε ανασφάλιστο, πήρα τηλ. ΕΦΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ και μου ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ!!!!

Πήγα μετά στο ΤΣΜΕΔΕ,και αφού μετέφερα ένα χαρτί από το ένα γραφείο στο άλλο, (μη τα θέλουμε και όλα τέλεια), μου είπαν ότι από Δευτέρα θα ήταν το σύστημα ενημερωμένο.

Μέχρι να γυρίσω πίσω με το ΜΕΤΡΟ, το σύστημα με έδειχνε ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ!!!!

Good news, αλλά γιατί στην Ελλάδα του 2018 πρέπει να γίνει αυτό ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.