Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Γιατί να πρέπει να ασχοληθώ εγώ ο ίδιος (και να χάσω προσωπικό και επαγγελματικό χρόνο) προκειμένου να διασφαλίσω την εμφάνισή μου ως ασφαλισμένος στο σύστημα από τη στιγμή που δεν έχω πληρώσει ποτέ εκπρόθεσμα ούτε 1 ευρώ εισφορών;;;

Εάν χρειαστώ περίθαλψη μέχρι να ξεμπλοκάρει το σύστημά τους, τι κάνω; Εάν δεν το είχα αντιληφθεί (για ποιόν λόγο άραγε κάποιος ασφαλισμένος πολιτισμένης χώρας θα πρέπει περιοδικά να ελέγχει εάν φαίνεται ασφαλισμένος ή όχι στο σύστημα;  ) και βρισκόμουν σε κατάσταση χρήσης της ασφάλειας τι θα γινόταν;

Φαίνομαι ανασφάλιστος και στον ΕΦΚΑ και στο ΑΤΛΑΣ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, civeng said:

Γιατί να πρέπει να ασχοληθώ εγώ ο ίδιος (και να χάσω προσωπικό και επαγγελματικό χρόνο) προκειμένου να διασφαλίσω την εμφάνισή μου ως ασφαλισμένος στο σύστημα από τη στιγμή που δεν έχω πληρώσει ποτέ εκπρόθεσμα ούτε 1 ευρώ εισφορών;;;

Εάν χρειαστώ περίθαλψη μέχρι να ξεμπλοκάρει το σύστημά τους, τι κάνω; Εάν δεν το είχα αντιληφθεί (για ποιόν λόγο άραγε κάποιος ασφαλισμένος πολιτισμένης χώρας θα πρέπει περιοδικά να ελέγχει εάν φαίνεται ασφαλισμένος ή όχι στο σύστημα;  ) και βρισκόμουν σε κατάσταση χρήσης της ασφάλειας τι θα γινόταν;

Φαίνομαι ανασφάλιστος και στον ΕΦΚΑ και στο ΑΤΛΑΣ.

Αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2018 at 6:35 ΜΜ, georgegaleos said:

Nikostzar, όταν βγήκε το ειδοποιητήριο των συμψηφισμών πλήρωσα και τις 5 δόσεις. Έκανα τις εγγραφές στο βιβλίο με βάση τα δεδομένα του ειδοποιητηρίου, έβαλα πίσω από αυτές το παραστατικό εξόφλησης και μπήκε στο αρχείο. Για 'μένα εξοφλήθηκαν οι συμψηφισμοί. Τέλος.
Όταν βγήκε το ειδοποιητήριο του Απριλίου έγινε αυτό που είπα (και έγινε και σε εσένα). Υπήρχε πιστωτικό με αξία το ποσό των 4 δόσεων (από τις 5 δόσεις) που είχα καταβάλει. Πλήρωσα αυτό που γράφει στο σύνολο (ότι δηλαδή υπήρχε και στο προηγούμενο, αγνοώντας το πιστωτικό). Έκανα τις εγγραφές στο βιβλίο με βάση τα δεδομένα του ειδοποιητηρίου, έβαλα πίσω από αυτές το παραστατικό εξόφλησης και μπήκε και αυτό στο αρχείο. Πάει και ο Απρίλιος.
Το ίδιο θα κάνω και στο επόμενο...κάποια στιγμή θα ομαλοποιηθεί και θα μηδενισθεί την πιστωτική τους ανοησία (αν ακολουθήσουν αυτή την πρακτική και όχι αυτή της εγκ.21/2018) και θα εκδίδονται τα ειδοποιητήρια με τα ποσά τα αρχικά.
Οπότε στο τέλος του έτους και μετά τους συμψηφισμούς που θα ακολουθήσουν (λαμβάνοντας υπόψη το σωστό πλέον έτος) το αποτέλεσμα θα είναι να έχουν βεβαιώσει και εκκαθαρίσει Α€ (δηλ. εισφορές που αναλογούν Α€) και να έχουν καταβληθεί Α€ λαμβάνοντας υπόψη (και εξοφλώντας με τον ίδιο τρόπο) και το αντίστοιχο τότε ειδοποιητήριο συμψηφισμών. Μεχρι τότε έχουμε καιρό...

Την ανικανότητά τους και την ανοησία τους στον τρόπο που πιστώνουν τις πληρωμές μου δεν την ακολουθώ γιατί κάποια στιγμή θα χάσω την μπάλα. Οπότε δεν έχει νόημα για εμένα να επικοινωνήσω με τον ΕΦΚΑ.

georgegaleos σε ευχαριστώ πολύ για την τεκμηριωμένη (όπως πάντα) απάντησή σου.

Η αρχική μου σκέψη ήταν κι εμένα η ίδια: Να πληρώσω ολόκληρο τον Απρίλιο και να αφήσω το πιστωτικό υπόλοιπο να το "τραβήξει" ο ΕΦΚΑ όποτε θέλει για την πληρωμή των υπόλοιπων δόσεων (υποθέτοντας ότι από αυτό θα εξοφλείται μία δόση κάθε μήνα).

Στην εγκύκλιο όμως αναφέρουν ότι πιστωτικό υπόλοιπο μεγαλύτερο των 50€ θα επιστρέφεται στον ασφαλισμένο, εκτός αν αιτηθεί για το αντίθετο.

Και φοβάμαι ότι, αν αποφασίσουν να μας επιστρέψουν αυτό το υπόλοιπο πριν εξοφληθούν όλες οι δόσεις, θα δημιουργηθεί μεγάλο μπλέξιμο (κυρίως ως προς τη φορολογική αντιμετώπιση αυτών των πληρωμών)...

Νομίζω ότι θα ακολουθήσω κι εγώ τη δική σου αντιμετώπιση και βλέπουμε!

Και πάλι ευχαριστώ,

Νίκος

 

υγ. εκτός θέματος: πώς αλλάζεις παράγραφο στο κείμενό σου χωρίς να σου βάζει αυτό το κενό ανάμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Σε όλο τον κόσμο, για να υποστείς κάποια ποινή, πρέπει να αποδειχθεί ότι είσαι ένοχος. (τεκμήριο αθωότητας)

Εδώ πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι αθώος, ότι έχεις πληρώσει, ότι δεν χρωστάς κλπ. κλπ. για να έχεις τα αυτονόητα!!!

Και βέβαια αυτό δεν γίνεται με την σύγχρονη τεχνολογία. Πρέπει να πας εκεί, να περιμένεις στην ουρά, να σου πουν ότι δεν περίμενες στη σωστή ουρά, να ξαναπεριμένεις στη σωστή ουρά, να πάρεις το χαρτί ότι δεν χρωστάς, να το πας στο άλλο γραφείο....(αφού ξαναπεριμένεις σε νέα ουρά!!!)

Γι΄αυτό και είμαστε πάντα στην ουρά όλων πολιτισμένων κρατών....

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2018 at 9:11 ΜΜ, Alex259 said:

Συγνώμη για την παρέθενση αλλα καταλαβαίνει κανείς τι νοημα εχουν αυτοί οι πίνακες στην καρτέλα μου στο τμσεδε?

what.jpg.6b23e8fde3c0576595870ca16cf53a5c.jpg

γιατί στον πρωτο φαίνονται ιδιες ημερομηνίες αρχής-τέλους? και στον δευτερο τι παει να πει οφειλές έως 2050? 
εχει νοημα η καρτέλα? δειχνει και σε εσας τετοια πράγματα?

(προφανως πληρώνω τσμεδε κανονικά απο το 2007 που ξεκίνησα, και αν εξαιρέσουμε καποια αναδρομικά που δεν πηρα χαμπάρι δεν χρωστάω τίποτα)

 

 

Δεν είναι αξιόπιστη η καρτέλα πια. Και μάλλον βαίνει προς κατάργηση όπως ακούγεται.Το 2050 είναι μια εικονική ημερομηνία που θα συνταξιοδοτηθούμε.

Δεν εποικοινωνεί το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ πλέον με το σύστημα του ΕΦΚΑ και αυτό είναι καρατσεκαρισμένο.

Η Καρτέλα και η δική μου έλεγε οφειλές από 1/1/2017 αλλά πήγα από τα κεντρικά και μου δώσανε ασφαλιστική ενημερότητα που έβλεπε κανονικά τις εισφορές μέχρι το 2018!

Για τους μισθωτούς που οι εισφορές τους πληρώνονται πλέον μέσω ΑΠΔ, το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ δεν βλέπει ΑΠΔ!Οπότε σε εμφανίζει με οφειλές.

Και αυτό που φοβάμαι είναι ότι η καρτέλα του ΤΣΜΕΔΕ φαίνεται να επικοινωνεί με την ΗΔΙΚΑ και την ασφαλιστική ικανότητα, οπότε από 2/2019 πολύ αμφιβάλλω αν θα μας εμφανίσει ασφαλιστική ικανότητα. Μιλάμε για χάλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

off topic (οχι και πολυ θα δείτε...)

http://www.in.gr/2018/06/04/economy/kathe-mina-rantevou-tin-eforia-ti-tha-plironoume/

Κρίνοντας και απο το πόσο καλά πάει η μηχανογράφηση στο ΕΦΚΑ, αναμένω τρελή επιτυχία!!

Κλείνω το όχι και τοσο off-topic...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, nikostzar said:

georgegaleos σε ευχαριστώ πολύ για την τεκμηριωμένη (όπως πάντα) απάντησή σου.

Η αρχική μου σκέψη ήταν κι εμένα η ίδια: Να πληρώσω ολόκληρο τον Απρίλιο και να αφήσω το πιστωτικό υπόλοιπο να το "τραβήξει" ο ΕΦΚΑ όποτε θέλει για την πληρωμή των υπόλοιπων δόσεων (υποθέτοντας ότι από αυτό θα εξοφλείται μία δόση κάθε μήνα).

Στην εγκύκλιο όμως αναφέρουν ότι πιστωτικό υπόλοιπο μεγαλύτερο των 50€ θα επιστρέφεται στον ασφαλισμένο, εκτός αν αιτηθεί για το αντίθετο.

Και φοβάμαι ότι, αν αποφασίσουν να μας επιστρέψουν αυτό το υπόλοιπο πριν εξοφληθούν όλες οι δόσεις, θα δημιουργηθεί μεγάλο μπλέξιμο (κυρίως ως προς τη φορολογική αντιμετώπιση αυτών των πληρωμών)...

Νομίζω ότι θα ακολουθήσω κι εγώ τη δική σου αντιμετώπιση και βλέπουμε!

Και πάλι ευχαριστώ,

Νίκος

 

υγ. εκτός θέματος: πώς αλλάζεις παράγραφο στο κείμενό σου χωρίς να σου βάζει αυτό το κενό ανάμεσα;

Ακολουθώ λοιπόν και εγώ την ίδια τακτική. Πληρώνω ολόκληρο το ειδοποιητήριο του 04/2018, ανεξάρτητα αν μου βγάζει να πληρώσω 0€. 

Υ.Γ. Εξακολουθεί το σύστημα να με βγάζει ανασφάλιστο ενώ δεν χρωστάω τίποτα!!! Πωπω μπάχαλο!!!

Edited by pkak
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Baudolino said:

off topic (οχι και πολυ θα δείτε...)

http://www.in.gr/2018/06/04/economy/kathe-mina-rantevou-tin-eforia-ti-tha-plironoume/

Κρίνοντας και απο το πόσο καλά πάει η μηχανογράφηση στο ΕΦΚΑ, αναμένω τρελή επιτυχία!!

Κλείνω το όχι και τοσο off-topic...

 

13 λεπτά πριν, astrah said:

Ας το κάνουν διαφορετικά...

Ας εισπράτει η εφορία για εμάς και ...στο τέλος να μας δίνει τα ΡΕΣΤΑ....8-)

Να εισπράτταμε την ανταποδοτικότητα όλων αυτών που καλούμαστε να πληρώσουμε, καλά θα ήταν. Αλλά τίποτα, το απόλυτο μηδέν.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, pkak said:

Ακολουθώ λοιπόν και εγώ την ίδια τακτική. Πληρώνω ολόκληρο το ειδοποιητήριο του 04/2018, ανεξάρτητα αν μου βγάζει να πληρώσω 0€. 

Υ.Γ. Εξακολουθεί το σύστημα να με βγάζει ανασφάλιστο ενώ δεν χρωστάω τίποτα!!! Πωπω μπάχαλο!!!

Μέγα λάθος ... αν κρίνω από τη φωτογραφία σου στο προφίλ πρέπει να πηγαίνεις αυτοπροσώπος εκεί .... Φαίνεσαι άνθρωπος με επιχειρήματα !!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.