Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Φαντάζομαι το λέει και στους υπόλοιπους από εσάς που φαίνονται ανασφάλιστοι στον ΕΦΚΑ το μήνυμα από κάτω: « Ένα ή περισσότερα Εξαρτώμενα Μέλη δεν έχουν ενεργή Ασφαλιστική Ικανότητα. Επισκεφθείτε το αρμόδιο Σημείο Παρουσίας ΕΦΚΑ για ενημέρωση Ασφαλιστικής Ικανότητας.». Δίπλα έχει καρτελίτσα όπου υποτίθεται θα σου έλεγαν ποιο είναι το «αρμόδιο σημείο παρουσίας ΕΦΚΑ». Ε, είναι κενή... 

Από προθέσεις άλλο τίποτα αυτά τα παιδιά! 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με εμάς που δουλευουμε στο εξωτερικό και λόγο κωλοβαρέματος ο ΕΦΚΑ ακόμα ζητάει χρήματα *και πλεον με κατάσχεση από λογαριασμό!  τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Τηλέφωνα φυσικά δε σηκώνουν, email επίσης δεν απαντούν....

Link to comment
Share on other sites

@pseirak Στο 1555 μου το σήκωσαν μετά από 15', αν έχεις κάποιο τρόπο να μη χρεωθείς υπέρογκα ποσά μπορείς να δοκιμάσεις.

Ενημέρωση για όσους εμφανίζονται ακόμα ανασφάλιστοι σε ΕΦΚΑ - ΑΤΛΑΣ : Δυστυχώς πιθανότατα φταίει το ΤΣΜΕΔΕ και πρέπει να πάτε εκεί. Προσωπικά περίμενα μαζί με άλλους 20 συναδέλφους στο ισόγειο στον κ. Γιαννόπουλο (όχι μέσα στις εισφορές, είναι δεξιά απο τα ασανσέρ στο βάθος) ο οποίος ψάχνει την περίπτωση του καθενός και αναλόγως σου «ανοίγει» το σύστημα...  Αν έχεις εξαρτώμενο μέλος πρέπει μετά να πας κάτω στον κλάδο υγείας. Είχε κάμποση αναμονή (και γλίτωσα κι άλλη ακόμα λόγω εγκυμοσύνης και χάρη στην ευγένεια των συναδέλφων διότι ο κύριος στις 13.05 ήθελε να μας διώξει όλους ενώ υπήρχε κόσμος που πηγαινοερχόταν μέσα στο κτίριο από τις 9) αλλά τουλάχιστον δεν θέλει αιτήσεις και πρωτόκολλα και αναμονή ημερών. Τώρα θα μου πείτε, έπρεπε να υπάρχει συνεννόηση και σύνδεση ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ανάμεσα στους φορείς της ασφάλισης αλλά εδώ είναι Ελλάντα... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, pseirak said:

Συνάδελφοι με εμάς που δουλευουμε στο εξωτερικό και λόγο κωλοβαρέματος ο ΕΦΚΑ ακόμα ζητάει χρήματα *και πλεον με κατάσχεση από λογαριασμό!  τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Τηλέφωνα φυσικά δε σηκώνουν, email επίσης δεν απαντούν....

Αφού είσαι εξωτερικό, γιατί δεν άνοιγες λογαριασμό σε ξένη τράπεζα να τα βαλεις ολα εκει (και να πληρωνεσαι κι εκει) και να τους αφησεις να ψαχνονται? Προσωπικά αν σηκωθω να φύγω (περνάει από το μυαλό μου πολλές φορές) δεν θα ξαναπληρωσω τίποτα και θα τους αφήσω να τραβανε με κατασχεση απο το 0...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, uptight said:

@pseirak Στο 1555 μου το σήκωσαν μετά από 15', αν έχεις κάποιο τρόπο να μη χρεωθείς υπέρογκα ποσά μπορείς να δοκιμάσεις.

Ενημέρωση για όσους εμφανίζονται ακόμα ανασφάλιστοι σε ΕΦΚΑ - ΑΤΛΑΣ : Δυστυχώς πιθανότατα φταίει το ΤΣΜΕΔΕ και πρέπει να πάτε εκεί. Προσωπικά περίμενα μαζί με άλλους 20 συναδέλφους στο ισόγειο στον κ. Γιαννόπουλο (όχι μέσα στις εισφορές, είναι δεξιά απο τα ασανσέρ στο βάθος) ο οποίος ψάχνει την περίπτωση του καθενός και αναλόγως σου «ανοίγει» το σύστημα...  Αν έχεις εξαρτώμενο μέλος πρέπει μετά να πας κάτω στον κλάδο υγείας. Είχε κάμποση αναμονή (και γλίτωσα κι άλλη ακόμα λόγω εγκυμοσύνης και χάρη στην ευγένεια των συναδέλφων διότι ο κύριος στις 13.05 ήθελε να μας διώξει όλους ενώ υπήρχε κόσμος που πηγαινοερχόταν μέσα στο κτίριο από τις 9) αλλά τουλάχιστον δεν θέλει αιτήσεις και πρωτόκολλα και αναμονή ημερών. Τώρα θα μου πείτε, έπρεπε να υπάρχει συνεννόηση και σύνδεση ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ανάμεσα στους φορείς της ασφάλισης αλλά εδώ είναι Ελλάντα... 

Αυτά έγραφα παραπάνω... Γιατί ο κάθε συνάδελφος να πρέπει να δαπανά την ώρα του για λάθη άλλων; Σήμερα τηλεφώνησα στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου, είδαν ότι όλα είναι εντάξει τόσο στον ΕΦΚΑ, όσο και στο ΤΣΜΕΔΕ και άρχισαν (κατά τα λεγόμενά τους) να διερευνούν τι συμβαίνει και φαίνομαι ανασφάλιστος. Όταν και εάν έχω νέα θα ενημερώσω.

 

Επίσης, στο ασφαλιστικό βιογραφικό του ΑΤΛΑΣ εμφανίζεται στην καρτέλα μου ότι στο ΤΣΜΕΔΕ ήμουν ασφαλισμένος έως 11/4/2016... Τους το ανέφερα και αυτό και περιμένω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ολοι φαινόμαστε έως  11/4/2016 στο ΑΤΛΑΣ

μου ειχε κανει εντύπωση και εμένα και οσους ρώτησα είχαν το ίδιο

μαλιστα εμένα εμφανίζει δύο φορές το ΤΣΜΕΔΕ με τις ίδιες ημερομηνίες και 1 φορά το ΙΚΑ με κενά στοιχεία...

 

 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί όπως τα λες δυο ΤΣΜΕΔΕ ... αλλά αυτό αν θυμάμαι έχουν εγκαταλείψει την ενημέρωσή του  ... ή όχι (?)

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτό ειχα καταλάβει οτι δεν ανανεώνεται
απο κάπου πάντως τραβούσε στοιχεία...μέχρι κάποια στιγμή... (και απο τσμεδε και απο ικα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.