Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Εγώ είχα μετά την εκκαθάριση πιστωτικό=233,04 € (λίγο μεγαλύτερο από το τωρινό ποσό της μηνιαίας εισφοράς=221,41€) και είχα επιλέξει να γίνει συμψηφισμός με τις οφειλές μου.

Τελευταία μέρα προθεσμίας μηνιαίας εισφοράς Μαρτίου (18/5 δηλαδή), κιότεψα και έκανα πληρωμή το ποσό της μηνιαίας εισφοράς (221,41€). Τώρα μου δείχνει:

Στις καταβολές δείχνει 221,41 €, και το κουτάκι δεξιά (Συμπεριλήφθηκε στην Εξόφληση) είναι τσεκαρισμένο. 

Στα πιστωτικά υπόλοιπα φαίνεται το εξής. (Σα να μου έχει πληρώσει ξανά τη μηνιαία εισφορά Μαρτίου στις 18/06 μου φαίνεται πάντως)

Τι να κάνω τώρα για τη μηνιαία εισφορά Μαΐου που λήγει 8/06? Να πληρώσω ή να το αφήσω και να θεωρήσω ότι θα το εξοφλήσει το πιστωτικό μου υπόλοιπο? Επίσης, με τα "ρέστα" τι θα γίνει? Φαντάζομαι θα υπάρχουν αρκετοί με το ίδιο "πρόβλημα" οπότε θα ήθελα να ακούσω γνώμες πώς να το αντιμετωπίσουμε...

pistotika.JPG

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2018 at 12:39 ΜΜ, civeng said:

Σήμερα τηλεφώνησα στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου, είδαν ότι όλα είναι εντάξει τόσο στον ΕΦΚΑ, όσο και στο ΤΣΜΕΔΕ και άρχισαν (κατά τα λεγόμενά τους) να διερευνούν τι συμβαίνει και φαίνομαι ανασφάλιστος. Όταν και εάν έχω νέα θα ενημερώσω.

Σε σημερινή μου επικοινωνία με ΤΣΜΕΔΕ (μιας και δεν είχα λάβει καμία ενημέρωση), μίλησα πάλι με τον ίδιο υπάλληλο ο οποίος είχε ξεχάσει εντελώς τη χθεσινή μας τηλεφωνική επικοινωνία και επίσης είχε χαθεί και το χαρτί στο οποίο έγραψε την υπόθεσή μου προκειμένου να ψάξει και να με ενημερώσει... Σαν να μην υπήρξε το χθες.

Φαντάζομαι ότι εάν δεν καλούσα ξανά σήμερα και έμενα με την ψευδαίσθηση ότι το ψάχνουν, θα περίμενα αδίκως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update: Μου τηλεφώνησαν ότι λύθηκε το πρόβλημα. Υπήρξε πρόβλημα στο σύστημά τους.

Το επιβεβαίωσα και στην καρτέλα μου. Ασφαλισμένος μέχρι 2ο/2019.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πληρωσα του Απρίλη και ειδα ότι έχουν εμφανιστει λειξηπροθεσμες από το 16  περιπου 353 ευρω. Πάντα πλήρωνα οπότε δεν καταλαβα τι εγινε. Δεν μοιαζει να είναι απότηνεκκαθαριση Έχει συμβει σε κανένα; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, DMPL said:

Μολις πληρωσα του Απρίλη και ειδα ότι έχουν εμφανιστει λειξηπροθεσμες από το 16  περιπου 353 ευρω. Πάντα πλήρωνα οπότε δεν καταλαβα τι εγινε. Δεν μοιαζει να είναι απότηνεκκαθαριση Έχει συμβει σε κανένα; 

σε πολλούς.

αν σου λέει οτι είναι ληξιπρόθεσμα προς ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ κάνε τον κόπο να πας απο ενα γραφείο τσμεδε
εμενα βρήκαν οτι ειναι αναδρομικά που χρωστούσα....
τα πλήρωσα και ακόμα βέβαια εμφανίζονται στον ΕΦΚΑ.......

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ppanag said:

Καλημέρα. 

Εμένα δεν μου βγάζει οφειλές, αλλά με παρουσιάζει ανασφάλιστο ...

Πώς το αντιμετωπίζετε αυτό ???

Ο συνάδελφος @civeng το έλυσε τηλεφωνικά, άλλοι πήγαμε από εκεί. Πάντως πρέπει να μιλήσεις με ΤΣΜΕΔΕ και λογικά θα λυθεί σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

ιστορική στιγμή

εξαφανίστηκαν σήμερα επιτέλους οι ληξιπρόθεσμες οφειλές έως 31/12/2016...μετά απο 1.5 μήνα που τις πλήρωσα...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.