Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Συμπληρώνοντας ...λίγο πάνω την σελίδα του Αρκά, βάζοντας τα λεκτικά "ΤΣΜΕΔΕ" και "Μηχανικοί" ... αυτό μου θύμισε ...

arkas_zwo_08.jpg

Edited by georgegaleos
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, coulis said:

Οδηγίες προς ναυτιλομένους

...

Επειδή δεν υπάρχει ενα ΤΣΜΕΔΕ ούτε μια πόλη σε όλη την ελλάδα, ανέφερε και πόλη αν θες να εισαι 100% σωστός!

:roll:

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επικρατεί το απόλυτο μπάχαλο.. Μου έλεγε χτες η κουνιάδα μου που δουλεύει σε διαγνωστικό κέντρο. Έρχεται ένας ΠΜ που είχε γράψει κάτι μαγνητικές να κάνει. Χτυπάει την καρτέλα..ανασφάλιστος. Ο ίδιος όπως μου έλεγε έπαθε σοκ. Χτυπιοταν, τρελάθηκε έλεγε ότι έχει πληρώσει ότι έχει βγει.. Τελικά δεν έκανε δουλειά, έχασε τις εξετάσεις, είχε λέει και πρόβλημα με κόρη του για τον ίδιο λόγο. Τι να πεις σε αυτόν τον άνθρωπο τώρα; Να πάει στο τσμεδε να βρει τον Γιαννοπουλο; Δηλαδή 2018 να είναι ο άλλος σωστός και να πρέπει να τρέχει στα ταμεία σαν τα παπουδια λες και δεν έχει να κάνει κάτι άλλο; Η νομίζετε ότι όλοι είναι άνεργοι η έχουν τον χρόνο και διάθεση να τρέχουν; Ντροπή τους!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, qwert said:

Επειδή δεν υπάρχει ενα ΤΣΜΕΔΕ ούτε μια πόλη σε όλη την ελλάδα, ανέφερε και πόλη αν θες να εισαι 100% σωστός!

:roll:

Εχεις δίκιο.
Η διαδικασία που ανέφερα πιο πάνω, εγινε στο:
ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα. Πλ. Κλαυθμώνος 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είμαι νέος μηχανικός και ξεκίνησα πρόσφατα να εργάζομαι. Πως μπορω να υπολογίσω τι εισφορές θα πρέπει να πληρώνω κάθε μήνα στον ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ);

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Μιχάλης Εφε said:

Καλησπέρα σας

Είμαι νέος μηχανικός και ξεκίνησα πρόσφατα να εργάζομαι. Πως μπορω να υπολογίσω τι εισφορές θα πρέπει να πληρώνω κάθε μήνα στον ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ);

Μιχάλη καλησπέρα,

διευκρίνισέ μας αν απασχολείσαι ως μισθωτός ή ως Ε.Ε. ή με μπλοκάκι γιατί η νομοθεσία ορίζει διαφορετικές κρατήσεις για την εκάστοτε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ και την δική μου εμπειρία σημερινή.. Πήγα σε γιατρό, πάει να γράψει φάρμακα, χτυπάει ΑΜΚΑ βγάζει ανασφάλιστος!!!

Μπαίνω στην καρτέλα μου στο ΕΦΚΑ όντως λέει ανασφάλιστος (το μυαλό μου πήγε ότι θα ξέχασα να πληρώσω τον προηγ. μήνα). Ανοίγω βιβλία και βλέπω τα πάντα πληρωμένα εμπρόθεσμα!!! Στην καρτέλα των πληρωμών στο ΕΦΚΑ επίσης φαίνονται όλα πληρωμένα, στην καρτέλα των οφειλών όλα μηδενικά!!!

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Παίρνω στο 1555 λέει ότι δεν λειτουργεί για τεχνικούς λόγους. Τελικά έστειλα mail και θα ξαναδοκιμάσω αύριο.

Edited by gedoris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάποιος αν στον υπολογισμό του ΕΦΚΑ υπολογίζονται αθροιστικά τα εισοδήματα των προηγούμενων ετών; 

π.χ: Για το 2017 έχω ζημία 10.000€, το 2018 έχω κέρδος 25.000€. Ο ΕΦΚΑ θα υπολογιστεί με 25.000€ εισόδημα ή με 25000 - 10000 = 15000€;

Υ.Γ. Ο λογιστής μου δεν ξέρει να απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.