Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

@ntanos

Αυτό από ότι καταλαβαίνω ισχύει για όσους δεν είναι στην παρ. 9 του άρθρου 39 του ν. 4387/2016 (ότι κάποιος στον ΟΑΕΕ πληρώνει περισσότερα από ότι κάποιον στο ΤΣΜΕΔΕ), μιας και έκπτωση σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει. Αυτός ήταν και ο λόγος που θεωρούσα ότι στον ΟΑΕΕ δεν έχουν επικουρικό και ΕΦΑΠΑΞ (δε θυμάμαι αν είχα διαβάσει και κάτι άλλο παλιότερα βέβαια.

Έν τω μεταξύ, ρώτησα μια γνωστή μου που ειναι ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ (η οποία υπάγεται στην παρ. 9 του άρθρου 39 του ν. 4387/2016) και μου είπε ότι έχει ΕΦΑΠΑΞ αλλά όχι επικουρικό

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Και ενώ έχω κλείσει βιβλία Δεκέμβριο 2016 (είμαι μισθωτός από Ιανουάριο 2017 και στη συνεχεια αρ9, Ν4387/2016) και περιμένω να βγάλουν άκρη με τη διακοπή μου (αχρεωστήτως καταβληθέντα κλπ) βλέπω και νέο ειδοποιητήριο υπολογισμένο στο εισόδημα του 2016.

Το έργο δεν είναι εδώ και καιρό αστείο.
Η ανικανότητα διαρκεί εδώ και 20 μήνες.

 

Σημείωση:

Είχαν σταματήσει να εκδίδουν τα λανθασμένα ειδοποιητηρια από το 11/2017 και ξαναξεκίνησαν 7/2018.
Ευτυχώς για αυτούς και δυστυχώς για εμένα είναι Παρασκευή και το ανοίγουν Δευτέρα.

 

Edited by Nstasino
Link to comment
Share on other sites

 Μου έγινε τροποποίηση εκκαθάρισης του 2017 στις 30/7 και θα πρέπει να μου επιστρέψουν εισφορές .Πόσο καιρό κάνουν απο την εκκαθάριση να τα επιστρέψουν ?

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά στην διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών εισφορών έτους 2017, "...Σε περίπτωση που από την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών προκύψει ότι ο ασφαλισμένος έχει καταβάλει επιπλέον ποσό (πιστωτικό υπόλοιπο), αυτό επιστρέφεται αυτόματα στον ασφαλισμένο, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα ανωτέρω, εντός διμήνου από την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκκαθάρισης...". Για τα επόμενα έτη "...μέχρι την 31/1 του επόμενου έτους..." (Σχετ. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ/Δ15/Δ/οικ.9290/183/14-2-2018). Τουλάχιστον αυτή η πρακτική εφαρμόσθηκε μέχρι στιγμής για το 2017.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον από το επόμενο μήνα που κλείνει το 2μηνο γιατί έως τώρα δεν μου επέστρεψαν κάτι .Τhanks.

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινή ενημέρωση : το ΤΣΜΕΔΕ βρίσκεται στον 7ο/2017, αναφορικά με τις πρωτοκολλημένες αιτήσεις περί συμψηφισμού και λοιπών θεμάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα του ΕΦΚΑ άλλαξε τελείως φάτσα !!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οι "κωδικοί ΕΦΚΑ" αφορούν τους οφειλέτες σχετικά με το ΚΕΑΟ (αυτό κατάλαβα). Σωστά ?

edit:

...και για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τον "αριθμό μητρώου ασφαλισμένου στον ΕΦΚΑ" μπορούν αφού συνθεθούν να επιλέξουν την επιλογή που έχω με το βέλος και να προσωρήσουν την διαδικασία. Στο τέλός παράγεται μία εκτύπωση όπου ο αριθμός που φαίνεται στον κύκλο είναι ο "αριθμός μητρώου ασφαλισμένου στον ΕΦΚΑ". 
Αυτόν μου είχαν δώσει όταν είχα πάει να καταθέσω και κάποια χαρτιά στον ΕΟΠΥΥ.

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.