Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Ο λογιστής σου σίγουρα θα το καταλάβει. Να εμπιστεύεσαι (αρχικά) τις θέσεις του λογιστή ως πιο ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, leftkox said:

Καλησπέρα,

ήμουν μισθωτός, παραιτήθηκα από την εταιρεία και άνοιξα βιβλία ελεύθερου επαγγελματία στα τέλη του 2017. Η εταιρεία μου δεν έστειλε ειδοποίηση στο [email protected] ότι δεν είμαι πλέον μισθωτός οπότε πήγα εγώ τον Μάιο του 2018 στο ΤΣΜΕΔΕ και με ενημέρωσαν να στείλω ο ίδιος το σχετικό e-mail και να συμπληρώσω αίτηση επανεγγραφής στο μητρώο ΕΦΚΑ ως ελεύθερος επαγγελματίας (ήμουν και πιο παλιά μισθωτός με μπλοκάκι πριν πάω στην εταιρεία που εργαζόμουν). Έκανα την αίτηση το καλοκαίρι του 2018, πήγα στο ταμείο και μου είπαν ότι οι εισφορές θα αργήσουν να εκκαθαριστούν και να πληρώσω μόνος μου τις ελάχιστες (167,95) για κάθε μήνα που είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Τα πλήρωσα κανονικά και φαίνονται οι καταβολές στον ΕΦΚΑ. Ο υπάλληλος στο γκισέ προχτες μου είπε ότι για το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ φαίνεται η παραίτηση από την εταιρεία, η έναρξή μου και οι εισφορές που πλήρωσα και ότι για το ΤΣΜΕΔΕ είμαι οκ. Ο ΕΦΚΑ στο 1555 μου λέει ότι στο σύστημα του ΕΦΚΑ δεν έχει κάνει ενημέρωση το ΤΣΜΕΔΕ πως άνοιξα βιβλία και πώς από 1/3/2019 θα μου διακοπεί η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη παρόλο που και αυτοί βλέπουν τις καταβολές εισφορών!!! Μου είπαν μάλιστα ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις για να έχω ιατροφαρμακευτική καθώς έχω πληρώσει τις εισφορές (167,95 για κάθε μήνα αφού δεν έχει γίνει εκκαθάριση ακόμα) αλλά δε βλέπουν ειδοποίηση έναρξης δραστηριότητας καταχωρημένη από το ΤΣΜΕΔΕ οπότε θα κοπεί η περίθαλψη.

 

Στο τμήμα ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν πως λόγω μεγάλου αριθμού αιτήσεων δεν έχουν όντως καταχωρίσει την αίτησή μου στον ΕΦΚΑ και όντως θα μείνω ανασφάλιστος αν και πληρώνω κανονικά εισφορές μέχρι να περάσουν την επανέναρξή μου στον ΕΦΚΑ (δεν ξέρουν πότε θα επεξεργαστούν την αίτησή μου)!!!

 

Τι κάνω στην περίπτωση αυτή; Είναι φυσιολογικό να πληρώνω εισφορές και να μου κόψουν την ιατροφαρμακευτική καλυψη;; Που να απευθυνθώ ξέρει κανείς; Μου φαίνεται απαράδεκτο το σκηνικό και σκεφτομαι να το κυνηγήσω όσο δεν πάει!

Το γεγονός ότι το τμήμα ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ δεν καταχωρεί τις αιτήσεις από όλα τα περιφερειακά τμήματα ΤΣΜΕΔΕ, διότι υποστηρίζει ότι  υπάρχει έλλειψη προσωπικού είναι κοινό μυστικό. Σαφώς μπορεί να μην είναι μόνο αυτός ο πραγματικός λόγος αλλά και άλλοι, διότι σε ανάλογη προσπάθεια ( αίτηση υπαγωγής σε προαιρετική ασφάλιση) να καταφέρω να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με το ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ (ΤΣΜΕΔΕ) δεν κατέστη δυνατόν.

Προσπάθησα πλαγίως μέσω του ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ (ΤΣΜΕΔΕ) να βγάλω άκρη και κάποιος υπάλληλος άφησε να εννοηθεί ότι τα δύο τμήματα δεν συνεργάζονται ώστε να προχωρήσουν οι αιτήσεις. Εξυπακούεται  ότι παραδέχθηκε  ότι δεν σηκώνουν επιτηδευμένα τα τηλέφωνα στο ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ.

Τέλος στην  προσπάθεια να μου να καταλάβω ποιο από τα δύο τμήματα είναι υπεύθυνο για την διεκπεραίωση των αιτήσεων, επικοινώνησα με τα τηλέφωνα επικοινωνίας της εγκυκλίου 16 /16-03-2018 "Αποσύνδεση της ασφάλισης των αυτοαπασχολούμενων πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΑΑ– ΤΑΝ (δικηγόρων) από την ιδιότητα" και η υπάλληλος με ενημέρωσε πως έχουν δοθεί οι οδηγίες στα αντίστοιχα τμήματα του ΤΣΜΕΔΕ για να καταχωρηθούν οι αιτήσεις και να προσδιοριστούν οι εισφορές.

Όταν την ρώτησα ποιο τμήμα είναι αρμόδιο για να καταχωρηθούν οι αιτήσεις. Μου απάντησε ότι έχουν δοθεί οι κατάλληλες οδηγίες τόσο στο ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ όσο και στο ΤΜΗΜΑ ΕΙΣΦΟΡΩΝ του ΤΣΜΕΔΕ.

Συνεπώς πρέπει να υπάρχει έλλειψη συνεργασίας σε διοικητικό επίπεδο μεταξύ των δύο τμημάτων ώστε να προχωρήσουν οι διαδικασίες. Δύσκολα βγάζεις άκρη στο ΔΗΜΟΣΙΟ σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε ερώτημα προαιρετικής ασφάλισης που δεν διευκρινίζεται στην εγκύκλιο 16 το οποίο παραθέτω και μπορεί να αφορά και άλλους δεν μπόρεσε ούτε η ίδια να μου απαντήσει:

Της λέω ότι η ιδιότητα μου έχει αλλάξει και με προλαβαίνει ότι έχει αλλάξει λόγω εκκαθάρισης. Της απαντάω ότι δεν έχει αλλάξει μόνο λόγω εκκαθάρισης 2017 αλλά την ενημερώνω:

- Έχω υποβάλλει αίτηση για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση αναδρομικά από 01/01/2017 τον Φεβρουάριο 2018 , σύμφωνα με το άρθρο 20 του ν. 4483/2017 λίγο πριν εκδοθεί η υπ’ αριθμ. 16 εγκύκλιος ,Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./291/382406 (ΘΕΜΑ: «Αποσύνδεση της ασφάλισης των αυτοαπασχολούμενων πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΑΑ– ΤΑΝ (δικηγόρων) από την ιδιότητα»), χωρίς να γνωρίζω μέχρι σήμερα την έκβασή της.

-Το Μάρτιο του 2018 ξεκίνησα να εργάζομαι ως μισθωτός μέχρι το Νοέμβριο του 2018. Υπέβαλλα εκ νέου αίτηση για συνέχιση της προαιρετικής ασφάλισης μετά το Νοέμβριο του 2018 , γνωρίζοντας ωστόσο σύμφωνα με το άρθρο 20 του ν.4483/2017 πως κάποιος έχει δικαίωμα να ενταχθεί μία φορά στην προαιρετική ασφάλιση. Η προαναφερθείσα εγκύκλιος σε συνδυασμό με το υπ’ αριθμ. Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./929/1206151 (ΘΕΜΑ: Αποσύνδεση της ασφάλισης των αυτοαπασχολούμενων τ. ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και τ. ΕΤΑΑ – ΤΑΝ από την ιδιότητα κατ’ εφαρμογή του άρθρου 20 ν. 4488/2017), δεν διευκρινίζει τι συμβαίνει μετά τη λήξη της μισθωτής εργασίας.

-Σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./929/1206151 γίνεται ξεκάθαρο ότι δεν τρέχει παράλληλα η μισθωτή εργασία με την προαιρετική ασφάλιση. Τι συμβαίνει μετά;

-Μου λέει ότι δεν γνωρίζω να σας απαντήσω τι θα συμβεί μετά, εάν θα συνεχισθεί η προαιρετική ασφάλιση ή όχι και δεν ξέρω αν έχει νόημα η δεύτερη αίτηση για συνέχιση της προαιρετικής ασφάλισης.

Επομένως υπομονή και ο καθένας ας κάνει του κεφαλιού του.

 

 

Edited by gmangina86
Link to comment
Share on other sites

Εδώ εκκρεμεί ακόμα η απόφαση του ΣτΕ (αν δεν κάνω λάθος) αν οι ασφαλισμένοι του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να υπάγονται στον ΕΦΚΑ, τι να λέμε τώρα;

Να μη μιλήσω για το ΕΤΕΑΕΠ, που θεωρητικά έπρεπε τώρα να πληρώναμε δόσεις των χρωστούμενων από τα έτη 2017-2018...

Ένα απέραντο μπ

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
Και σε μένα εκτός από το ότι η ασφαλιστική μου ικανότητα είναι μέχρι 28/02/2019, το ποσό εισφοράς δεν έχει αλλάξει.
Ενώ πολλαπλασιάζεται με το 13,33% σαν αποτέλεσμα μου έχει το επί 20%.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν το αποτέλεσμα του (ασφαλιστέου εισοδήματός σου) x (το ποσοστό 13,33%) και αυτό το αποτέλεσμα διαιρεμένο με το 12 (μήνες), δίνει αποτέλεσμα μικρότερο του ελάχιστου μηνιαίου που ως ποσό είναι 586,03*20% τότε το αποτέλεσμά σου είναι ορθό.

Δηλαδή, ως ποσοστό η εισφορά του κλάδου σύνταξης έχει μειωθεί σε 13,33% (από 20%). Η ελάχιστη όμως δεν άλλαξε ως ποσοστό, εξακολουθεί να είναι ως ποσοστό 20% επί του βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών (20%x586,036€=117,22€).

Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Ghostrider said:

Εδώ εκκρεμεί ακόμα η απόφαση του ΣτΕ (αν δεν κάνω λάθος) αν οι ασφαλισμένοι του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να υπάγονται στον ΕΦΚΑ, τι να λέμε τώρα;

Να μη μιλήσω για το ΕΤΕΑΕΠ, που θεωρητικά έπρεπε τώρα να πληρώναμε δόσεις των χρωστούμενων από τα έτη 2017-2018...

Ένα απέραντο μπ

Ακριβώς έτσι...όσο για το ΕΤΕΑΕΠ , ΤΣΜΕΔΕ και ΕΦΚΑ δεν ασχολούνται με το 11%. 

Edited by gmangina86
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!
Όσο για την ασφαλιστική ικανότητα, φαντάζομαι θα αλλάξει τις επόμενες ημέρες μιας και είμαστε εντάξει με τις εισφορές μας.
Και πάλι ευχαριστώ!

 

36 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Αν το αποτέλεσμα του (ασφαλιστέου εισοδήματός σου) x (το ποσοστό 13,33%) και αυτό το αποτέλεσμα διαιρεμένο με το 12 (μήνες), δίνει αποτέλεσμα μικρότερο του ελάχιστου μηνιαίου που ως ποσό είναι 586,03*20% τότε το αποτέλεσμά σου είναι ορθό.

Δηλαδή, ως ποσοστό η εισφορά του κλάδου σύνταξης έχει μειωθεί σε 13,33% (από 20%). Η ελάχιστη όμως δεν άλλαξε ως ποσοστό, εξακολουθεί να είναι ως ποσοστό 20% επί του βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών (20%x586,036€=117,22€).

Δες εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά στο πρόβλημα που δεν εμφανίζει στα ειδοποιητήρια εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα είπα στο ανίψι να ρωτήσει στο forum τους και να μιλήσει και το 1555 του ΕΦΚΑ. Το ερώτημα, η συζήτηση και η απάντηση από τον ΕΦΚΑ εδώ.

Σε γενικές γραμμές το γνωρίζουν το πρόβλημα και να κάνουμε ότι νομίζουμε αναφορικά στο να πληρώσουμε ή όχι με βάση το ελλιπές ειδοποιητήριο .... 

Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2019 at 2:48 PM, georgegaleos said:

Είναι το φορολογητέο + όλες οι καταβλητέες (Δ.15/Δ/οικ. 9290/183/2018, ΕΦΚΑ 7/2018) και επί αυτού εφαρμόζονται οι μειώσεις (§1, άρθρο 98) για να προκύψει το Μειωμένο Εισόδημα επί του οποίου εφαρμόζονται τα ποσοστά των εισφορών.

1.jpg

Καλημέρα,

Με βάση τον παραπάνω πίνακα δημιουργείται (στη δική μου περίπτωση) το εξής πρόβλημα.

- Ξεκίνησα επαγγελματική δραστηριότητα ως μη μισθωτός το καλοκαίρι του 2015 (όχι μπλοκάκι, έχω όμως σταθερό μηνιαίο εισόδημα από ουσιαστικά μόνιμη συνεργασία).

- Σαν αποτέλεσμα το έτος 2017, οι ασφαλιστικές εισφορές ήταν αρκετά χαμηλά καθώς υπολογίζονταν με βάση ΚΦΑ που αντιστοιχούσε σε εισοδήματα ενός 6μήνου (το 2ο μισό του 2015) ενώ στην πράξη όλο το 2016 είχα πλέον το σταθερό μηνιαίο εισόδημα που ανέφερα παραπάνω.

- Η διαφορά αυτή υπολογίστηκε και εκκαθαρίστηκε μέσα στο 2018 με τις γνωστές πέντε δόσεις. Η διαφορά by the way είναι αρκετά μεγάλο ποσό.

Μέχρι εδώ όλα καλα... πάμε τώρα στο δια ταύτα:

- Το ΚΦΑ του έτους 2017 (που χρησιμοποιείται ως βαση υπολογισμού για τις καινούριες εισφορές) είναι αρκετά ψηλά καθώς από τα μικτά μου έχουν αφερεθεί μόνο οι καταβληθείσες του 2017 και όχι οι καταβλητέες (όταν έγινε η δήλωση δεν είχε γίνει ακόμα η εκκαθάριση).

- Όταν σε αυτό το ΚΦΑ προσθέσεις τις  καταβλητέες του 2017, προκύπτει ποσό που είναι μεγαλύτερο απο τα μικτά μου!

Ελπίζω να έγινα κατανοητός... Υπάρχει κάποιος άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα? Μπορεί να γίνει κάτι πάνω σε αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.