Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

οπότε απο ότι καταλαβαινω, στον κοινό κωδικό πληρωμής κάθε μήνα βάζω το άθροισμα των δόσεων για 2017 και 2018 (όσοι έχετε και τρέχουσα εισφορά + την τρέχουσα εισφορά).. και θα καταλάβει οτι έχω πληρώσει τις 2 δόσεις? δύσκολο μου φαίνεται...

Υ.Σ. ωραίοι πάντως, παρασκευή βράδυ εμφανίστηκαν......

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Θα το καταλάβει αν λειτουργεί όπως και ο ΕΦΚΑ. Το ποσό (ή τα ποσά αν τα βάλεις διακριτά για προσωπικούς λόγους π.χ. για καλύτερη παρακολούθηση του τι αφορά η κατάθεση) που θα ταμειακά θα καταβάλεις θα πάει να καλύψει πρώτα την πιο παλαιά δημιουργούμενη-απαιτούμενη οφειλή σε συνδυασμό με την ημερομηνία λήξης της ήτοι:

θα πάει να καλύψει πρώτα την 1η δόση των αναδρομικών του 2017, 

αν το ποσό που κατέθεσες είναι περισσότερο της 1ης δόσης του 2017, το υπόλοιπο θα πάει να καλύψει την 1η δόση των αναδρομικών του 2018, 

αν το ποσό που κατέθεσες είναι περισσότερο αθροιστικά της 1ης δόσης του 2017 και της 1ης δόσης του 2018, το υπόλοιπο θα πάει να καλύψει την εισφορά του Ιανουαρίου '19

αν το ποσό που κατέθεσες είναι περισσότερο αθροιστικά της 1ης δόσης του 2017 και της 1ης δόσης του 2018 και της εισφοράς του Ιανουαρίου '19, το υπόλοιπο θα πάει να καλύψει την εισφορά του Φεβρουαρίου '19,

αν το ποσό που κατέθεσες είναι περισσότερο αθροιστικά της 1ης δόσης του 2017 και της 1ης δόσης του 2018 και της εισφοράς του Ιανουαρίου '19 και της εισφοράς του Φεβρουαρίου '19, το υπόλοιπο θα πάει να καλύψει επόμενη δόση του 17 ...του '18 ....του '17 ... εναλάξ μέχρι να εμφανισθεί η εισφορά του Μαρτίου '19 ... όπου θα πάει να αποπληρώσει αυτή κ.ο.κ.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι ανέβηκε η σχετική είδη που είχα αναρτήσει ΠΑΡΑΚΑΛΩ (καλό είναι) να συνεχίσουμε εκεί την σχετική συζήτηση με εισφορές-ειδοποιητήρια επικουρικού-εφάπαξ-ΕΤΕΑΕΠ το παρόν νήμα αφορά τον ΕΦΚΑ.

 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να γίνει ένα νέο νήμα "ΕΤΕΑΕΠ και Εισφορές" στα ασφαλιστικά, όπως υπάρχει το "ΕΦΚΑ και Εισφορές" ;

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, NeckBreaker said:

Επίσης να προσθέσω ότι δεν φαίνεται να βλέπει την παράλληλη απασχόληση του 2017, και χρεώνει ακόμα και αν κάποιος ήταν μισθωτός τότε. Τα ίδια που συνέβησαν και με τον ΕΦΚΑ και πέρασαν 2 χρόνια για να λυθούν.

Κι εμένα το ίδιο. Το 2017 είχα 8 μήνες ως μισθωτός, αλλά το ΕΤΕΑΕΠ δεν το βλέπει. Αν περιμένουμε να περάσουν πάλι 2 χρόνια σωθήκαμε. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, gelastos said:

Μήπως θα έπρεπε να γίνει ένα νέο νήμα "ΕΤΕΑΕΠ και Εισφορές" στα ασφαλιστικά, όπως υπάρχει το "ΕΦΚΑ και Εισφορές" ;

Οπωσδήποτε πρέπει! Το νήμα της "είδησης" δεν εξυπηρετεί αυτό το σκοπό μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, dred_13 said:
On 15/3/2019 at 8:42 ΜΜ, NeckBreaker said:

Επίσης να προσθέσω ότι δεν φαίνεται να βλέπει την παράλληλη απασχόληση του 2017, και χρεώνει ακόμα και αν κάποιος ήταν μισθωτός τότε. Τα ίδια που συνέβησαν και με τον ΕΦΚΑ και πέρασαν 2 χρόνια για να λυθούν.

Κι εμένα το ίδιο. Το 2017 είχα 8 μήνες ως μισθωτός, αλλά το ΕΤΕΑΕΠ δεν το βλέπει. Αν περιμένουμε να περάσουν πάλι 2 χρόνια σωθήκαμε. 

Και σε εμένα το ίδιο...... αφού το 2017 είχα 2 μήνες και κάτι μισθωτός (στην εκκαθάριση 2017 του εφκα διορθώθηκε) και το 2018 8 μήνες μισθωτός και ελπίζω στην εκκαθάριση 2018 του εφκα να διορθωθεί. Το ΕΤΕΑΕΠ έχει μέλλον ακόμα από ότι φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει καταλάβει τι γίνεται με αυτούς που είναι στο 39/9, κάθε βοήθεια δεκτή... Εγώ από 7/2017 είμαι σε αυτό το καθεστώς. Άρα οφείλω το πρώτο εξάμηνο του 2017. Από τότε που είμαι στο 39/9 τι γίνεται, θα επανυπολογίσουν τις εισφορές για επικουρικό και εξάπαξ; Από 1/2019 αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γράφω απλά για την ενημέρωση σε περίπτωση που κάποιος έχει το ίδιο θέμα. Έχοντας κάνει επανέναρξη δραστηριότητας 1/11/2017 είμαι ακόμα ανασφάλιστος από 1/3/2019. Μετά από πολλά e-mail στο [email protected] είδαν το αίτημά μου, με πήραν τηλέφωνο και πέρασαν στον ΕΦΚΑ την επανεγγραφή μου με προτεραιότητα επιτέλους. Στο 1555 επιβεβαίωσαν ότι με έγραψε το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ και ότι θα έρθουν εισφορές στο τέλος του επόμενου μήνα από όταν με πέρασε το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ, δηλαδή τέλος Απριλίου. Μόλις τα πληρώσω και ισοσταθμιστούν οι οφειλές με τις καταβολές μου (έχω ήδη καταβάλει 167.95 x 15 μήνες), να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να μου φτιάξουν την ασφαλιστική ικανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Η Διοίκηση του ΕΦΚΑ ανακοινώνει  ότι, για τη διευκόλυνση στην πληρωμή των εισφορών των μη μισθωτών ασφαλισμένων, τα ειδοποιητήρια Φεβρουαρίου 2019 θα αναρτηθούν έως 31/3/2019 και η προθεσμία καταβολής τους παρατείνεται έως την Δευτέρα 8/4/2019.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44116

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.