Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Κανένας μας ή ελάχιστοι εξ'ημών στα 30 ή 40 μπορεί να μην προσβλέπει στη σύνταξη, αυτό δεν αναιρεί όμως τους κανόνες του παιχνιδιού. Όπως λέει και ο Τάσος πρέπει όλοι να ξέρουμε τι δίνουμε και τι παίρνουμε, απλά και ξεκάθαρα και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει το κουμάντο του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Tasos P said:

κανονικά με το νέο συνταξιοδοτικό θα πρέπει να υπάρξουν και πίνακες υπολογισμού των συντάξεων για να δούμε το ύψος της πλήρους σύνταξης με 40 χρόνια ασφάλισης.

τα 185 ή 220 ή 280 ευρώ/μήνα  δεν λένε τίποτα αν δεν μας πούνε και πόσο θα είναι η πλήρης σύνταξη.

Δεν υπάρχει "νέο συνταξιοδοτικό" όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού των συντάξεων. Τον ίδιο (του νόμου κατρουγκαλου) τρόπο υπολογισμού της σύνταξης θα κρατήσουνε κοινό για όλους και με αλλαγμένα τα ποσοστά αναπλήρωσης ώστε ο λόγος συντάξεις/εισφορές να αυξηθεί λίγο σε σχέση με νομο κατρουγκαλου. Όποιος θα θέλει παραπάνω θα πρέπει να δίνει και παραπάνω εισφορές (όπως και προβλέπεται).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... έχω πληρώσει στις τρέχοντες οφειλές του ΕΦΚΑ ένα ποσό και ενώ αυτό εμφανίζεται στις καταβολές ότι το πλήρωσα, το ποσό αυτό δεν έχει συμπεριληφθεί στην εξόφληση των δόσεων που οφείλω..... περίπου πόσες μέρες παίρνει η καταβολή αυτή να εξοφλήσει οφειλόμενες δόσεις???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 10/27/2019 at 1:34 PM, kokoleko1 said:

Δεν υπάρχει "νέο συνταξιοδοτικό" όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού των συντάξεων. Τον ίδιο (του νόμου κατρουγκαλου) τρόπο υπολογισμού της σύνταξης θα κρατήσουνε κοινό για όλους και με αλλαγμένα τα ποσοστά αναπλήρωσης ώστε ο λόγος συντάξεις/εισφορές να αυξηθεί λίγο σε σχέση με νομο κατρουγκαλου. Όποιος θα θέλει παραπάνω θα πρέπει να δίνει και παραπάνω εισφορές (όπως και προβλέπεται).

αυτό που εννοώ είναι ότι τώρα θα πρέπει να υπάρξει μια πλήρης εικόνα για το ύψος των συντάξεων που θα προκύπτουν,

πχ υπάρχουν ασφαλισμένοι ή νέοι συνταξιούχοι που μια ζωή πλήρωναν την Ειδική Προσαύξηση αλλά ακόμα δεν ξέρουν πως θα προσμετρήσουν αυτές οι εισφορές στην σύνταξή τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρουν, να διαβάσουν τους νόμους ή να ρωτήσουν στο ταμείο τους.

Για τις 6 συνιστωσες της σύνταξη δες στο αρχείο πως τώρα υπολογίζονται κατα προσέγγιση. (Η 7η συνιστώσα είναι οι κοινωνικοί πόροι)

APLOS YPOLOGISMOS SYNTAKSHS.xlsx

Link to comment
Share on other sites

@kokoleko1

 

στο Α11, Ειδική Προσαύξηση, στις μέρες υπολογισμού συμπεριλαμβάνονται και τα χρόνια/εισφορές του Ειδικού Λογαριασμού;

Μέχρι και το Α εξάμηνο του 2007 είχαμε τον Ειδικό Λογαριασμό, στο Β Εξάμηνο του 2007 άλλαξε το όνομα και έγινε Ειδική Προσαύξηση.

στο Α11 από πότε προσμετρούνται οι ημέρες;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Ενώ μου επιστράφηκε το ποσό της εκκαθάρισης του 2018, στο ειδοποιητήριο του Σεπτεμβρίου, έχω πίστωση το ποσό της εισφοράς και πληρωτέο 0.

Στις καταβολές που τσέκαρα, όπως είδα σε προηγούμενα μηνύματα, δεν έχω πιστωτικό υπόλοιπο. Τέλος Σεπτέμβρη μπήκα κατά τύχη στο inbox του ΕΦΚΑ και είδα ότι μου είχαν στείλει 3μνμ για να τους δώσω ΙΒΑΝ, πράγμα που έκανα αμέσως. Λέτε λόγω του ότι το έκανα τελευταίες μέρες να μπερδεύτηκαν; Τι να κάνω να τα βάλω καλού κακού; Τα χάπια μου...

 

Link to comment
Share on other sites

Επικουρικά στην συζήτηση και οι παρακάτω νεώτερες.

1) ΓΕΝ. Δ-ΝΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ / ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ/ Αρ. Πρωτ.: ΔΙΕΙΣΦΜΜ/5751/861072/6-7-2018
2.1) Εγκύκλιος ΕΦΚΑ αρ. 9/2018 
2.2) ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ / ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ / Δ-ΝΣΗ ΠΑΡΟΧΩΝ ΚΥΡΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ / ΤΜΗΜΑ : Α΄ / Αριθ. Πρωτ. : Φ.80000/οικ.9187/183/14-2- 2018
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.