Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Ενημερωτικά άνοιξε η πλατφόρμα για την επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας.

https://www.efka.gov.gr/epilego/#

και για όσους ψάχνουν πως γίνεται το βασικό !!!! ... η Είσοδος !!!!! γίνεται κάτω-κάτω .... μήπως διαβάσεις και τα οφέλη ... και αλλάξεις γνώμη ... 😀

Αλλά και υπάρχει "δυνατότητα να κάνετε αλλαγή στην αρχική σας επιλογή έως την καταληκτική  ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής δηλ. έως και την Παρασκευή 13/3/2020. " στο παρακάτω το (4)

https://www.efka.gov.gr/el/sychnes-eroteseis-kai-apanteseis-schetika-me-neo-systema-asphalistikon-eisphoron

 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, georgegaleos said:

και για όσους ψάχνουν πως γίνεται το βασικό !!!! ... η Είσοδος !!!!! γίνεται κάτω-κάτω .... μήπως διαβάσεις και τα οφέλη ... και αλλάξεις γνώμη ... 

Να σου πω την πικρή αλήθεια....δουλεύει το σύστημα αυτό... 
παρότι δεν με αφορά, καθώς μόνο μισθωτός πλέον, μπήκα στην διαδικασία να το διαβάσω όλο και να ξεκινήσω να κάνω κάποιους υπολογισμούς...έτσι για να δω.... το σκεπτικό τους....

Απο ότι βλέπω το έχουν προσθέσει και στο menu κάτω απο τις Ηλ.Υπηρεσίες στην βασική υπηρεσία του ΕΦΚΑ
 

epilogh.png

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση, πλέον αφού υπάρχει και σχετικό νήμα για την επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας, η συζήτηση να γίνεται εκεί.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ειδοποιητηριο ΕΦΚΑ για τον Ιανουάριο δεν εχει βγει (προφανώς)

Όμως έχει βγει ειδοποιητηριο ΕΤΕΑΕΠ για τον Ιανουαριο. Το πληρώνουμε κανονικά ή περιμένουμε την συγχωνευση με τον ΕΦΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, σύμφωνα με αυτά που αναφέρθηκαν στο Taxheaven (τελευταία παράγραφος)

https://www.taxheaven.gr/news/47537/eidopoihthria-efka-basei-toy-neoy-nomoy-pws-oa-ginei-h-epilogh-anwterhs-kathgorias

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μόλις παρατήρησα και μου δημιούργησε απορία.

Είμαι ασφαλισμένος απο το 2014 και δεν έχω οφειλές προς ταμείο (ΤΣΜΔΕ ΕΦΚΑ ΕΤΕΑΕΠ κλπ) έως και σήμερα.

Στην καρτέλα μου του ΕΦΚΑ μου βγάζει ασφαλιστική ικανότητα έως 30/06/2020 και όχι έως τον Φεβρουάριο του 2021 

δλδ ανανεώθηκε αλλά όχι ετήσια. Γνωρίζει κάποιος το γιατί?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, laxanos said:

Κάτι που μόλις παρατήρησα και μου δημιούργησε απορία.

Είμαι ασφαλισμένος απο το 2014 και δεν έχω οφειλές προς ταμείο (ΤΣΜΔΕ ΕΦΚΑ ΕΤΕΑΕΠ κλπ) έως και σήμερα.

Στην καρτέλα μου του ΕΦΚΑ μου βγάζει ασφαλιστική ικανότητα έως 30/06/2020 και όχι έως τον Φεβρουάριο του 2021 

δλδ ανανεώθηκε αλλά όχι ετήσια. Γνωρίζει κάποιος το γιατί?

το ίδιο και σε εμένα

μία εβδομάδα πριν που το είχα δει έγραφε έως ΧΧ/02/2021, άρα το αλλάξαν πρόσφατα...

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω και εγώ, από 1/3/2021 έγινε 30/6/2020 προφανώς λόγω αυτού μέχρι να ισορροπήσουν το σύστημα και να βγάλουν τα σωστά για τον καθένα: 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.