Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Τουλάχιστον ως προς την προθεσμία εξόφλησης, δεν έχει αλλάξει κάτι. Εξακολουθεί να ισχύει σύμφωνα με το άρθρο 39 παρ. 13 του ν.4387/16 Όπως τροποποιήθηκε με το Άρθρο 35 ΝΟΜΟΣ 4670/2020 και ισχύει από 28/2/2020, ήτοι: "13. Οι ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλονται σε μηνιαία βάση, με καταληκτική ημερομηνία καταβολής την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα που αυτές αφορούν. ..."

Ο λόγος βασικά που το έγραψα είναι κυρίως για να επισημάνω ότι στο ίδιο άρθρο αναφέρει : "...  Με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ε.Φ.Κ.Α. δύναται να παρατείνεται η καταληκτική ημερομηνία σε ειδικές συνθήκες ..."

Τι πιο ειδικές συνθήκες περιμένουν να υπάρξουν !!!!!!!!!! ??????

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Tα γνωστά prostyxa ανήθικα ..... το αφήνουν 20/3/2020 δεν λένε κάτι .... ίσως βγάλουν και του Φεβ '20 με προθεσμία μέχρι 31/3/2020 ... για να
πληρώσουν οι περισσότεροι και μετά την λήξη στις 21/3 και 1/4 .... θα δώσουν παράταση. 

Wolf changes her hair, he does not change the "hui"

Link to comment
Share on other sites

είπε για τον ΕΦΚΑ Φεβρουαρίου νομίζω αναστολή 3 μηνών , αλλά υπάρχει ο ΕΦΚΑ Ιανουαρίου που λήγει την παρασκευή, ρυθμίσεις σε εφορίες και ασφαλιστικά κι εγώ απορώ απλά ως εε πως μπορούμε να δουλέψουμε χωρίς να κάνουμε τον καμικάζι απέναντι στην επιδημία, κι όχι μόνο αυτό ποιος ιδιώτης θα ενδιαφερθεί να ολοκληρώσει ή να ξεκινήσει, ρύθμιση, σπίτι, μερεμέτια κλπ + οι δημόσιες υπηρεσίες που μας ενδιαφέρουν αν όχι κλειστές, μισόκλειστες με ότι αυτό σημαίνει….δεν ξέρω + μένουμε σπίτι... τα βλέπω λάθος εγώ; δεν κατάλαβα καλά; ……. 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, DimCiv said:

είπε για τον ΕΦΚΑ Φεβρουαρίου νομίζω αναστολή 3 μηνών , αλλά υπάρχει ο ΕΦΚΑ Ιανουαρίου που λήγει την παρασκευή

Αυτό ακριβώς κατάλαβα και εγώ. Μάλλον θα πρέπει να δούμε πως θα υλοποιηθεί αυτό σε κείμενο...

... και πως θα ερμηνεύσει τον χρησμό της Πυθίας ο ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.