Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Φιλοσοφικό και υπαρκτό ερώτημα ταυτόχρονα, τι κάνουμε άμα θέλουμε ασφαλιστική ενημερότητα;;οέο; Κλείνουμε ραντεβού και κατεβαίνουμε κλαυθμώνος; ή μήπως ήρθε η ώρα να βγαίνει και αυτή ηλεκτρονικά να τελειώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η ασφαλιστική ενημερότητα δεν υπάρχει στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του e-ΕΦΚΑ (που έχει ενημερώσει ο ΕΦΚΑ με δελτίο τύπου), οπότε για όσες συναλλαγές δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί ο ψηφιακός μετασχηματισμός προγραμματίζονται ραντεβού ως εξής:
Υποβολή αιτήματος τηλεφωνικά ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση

www.efka.gov.gr/menoumespiti

επιλέγοντας την κατηγορία του αιτήματος, το αρμόδιο υποκατάστημα και συμπληρώνοντας την περιγραφή του αιτήματος. Ακολούθως θεωρητικά θα λάβεις e-mail ή τηλεφωνική κλήση και θα καλείσαι συγκεκριμένη ώρα στο υποκατάστημα για να εξυπηρετηθείς.
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος για να μπει κάποιος στους ΚΑΔ που πλήττονται θα πρέπει να το δηλώσει κάπου;...δεν αναφέρομαι στο 800€....από που θα ξέρει το ΕΦΚΑ ποιός είναι σε καθεστώς προστασίας;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ενημερώνεται από την καρτέλα και τα στοιχεία του καθενός, τους κωδικούς τάξις που μπαίνεις γενικά ευκολακι 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Αφού ενημερώνεται από την καρτέλα και τα στοιχεία του καθενός, τους κωδικούς τάξις που μπαίνεις γενικά ευκολακι 

συγγνώμη δεν κατάλαβα , σε εμένα αναφέρεσαι;...αν ναι, μπορείς να το κάνεις δεκάρικα

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα ... 800,00ευρώ, μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει για φορολογικες και ασφαλιστικές υποχρεώσεις τι προβλέπεται? Καθώς και για τις 120 δόσεις?

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pavla said:

συγγνώμη δεν κατάλαβα , σε εμένα αναφέρεσαι;...αν ναι, μπορείς να το κάνεις δεκάρικα

Ναι συγνώμη για το καθυστερημένο της απάντησης. Θεωρώ ότι επειδή όλοι μας μπαίνουμε στο σύστημα του εφκα με τους κωδικούς του τάξις, είναι ένας τρόπος ταυτοποίησης. Και ανάποδα. Δηλαδή το εφκα γνωρίζει από την εφορία τους ΚΑΔ που πλήττονται και κατ επέκταση ενημερώνει την καρτέλα του κάθε ατόμου 

Διευκρινιστικες θα υπάρξουν σίγουρα και προσεχώς 

Link to comment
Share on other sites

Την ενημέρωση του έφκα θα την κάνει η εργάνη μόλις γίνουν οι δηλώσεις. Δε νομίζω πως είναι τόσο καλά διασυνδεδεμένες μεταξύ τους οι διάφορες πλατφόρμες.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, MOUGGOLIAS said:

Πέρα από τα ... 800,00ευρώ, μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει για φορολογικες και ασφαλιστικές υποχρεώσεις τι προβλέπεται? Καθώς και για τις 120 δόσεις?

 

τελικά κάνουμε δήλωση στην εργάνη; ή θα κάνουμε κάποια στιγμή; τι ισχύει που ρωτάει και ο MOUGGOLIAS πιο πάνω για όλα αυτά; γιατί για να αποκωδικοποιήσεις τις πλέον απλές αποφάσεις του ελληνικού κράτους πρέπει να παίρνεις ληγμένα; πραγματικά το μπέρδεμα που υπάρχει είναι άνευ προηγουμένου, άλλοι συνάδελφοι έχουνε κάνει δήλωση στην εργάνη και χτυπιούνται ότι τώρα πρέπει, άλλοι ότι δεν πρέπει, εμένα όπως και των περισσότερων αύριο λήγουν ρυθμίσεις σε ταμεία εφορίες, εννοείται ότι δεν υπάρχει μία δεκάρα τσακιστή και κανείς (από το κράτος) δεν μας έχει πει τι ισχύει καθαρά, αλλού τα βλέπουμε έτσι αλλού αλλιώς από ερμηνείες λογιστών

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.