Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

165 θα μπουν στο ταμείο, με οτι συνέπειες εχει αυτο στο ποσο των εισφορών για τη σύνταξη. 

Δες ποστ και άρθρα πιο πάνω 

Δλδ τώρα αν μπω και πληρώσω 165€ εφόσον έχω ξεχρεώσει τα 220 του Γενάρη,  από 20/03 άσχετα αν ακόμη δε συμπεριλαμβάνεται στην εξόφληση, είμαι οκ έτσι?

Posted (edited)

Ναι. (Μέχρι 9/4/20)

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1

Ναι

• Thanks 1

Τι θα γίνει αν δεν πληρώσουμε μέχρι την 10/4, θα πάμε αυτόματα σε δόσεις και η πρώτη δόση θα πρέπει να πληρωθεί τον Σεπτέμβριο;;

ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι 

και το ίδιο θα συμβεί με την εισφορά του Μαρτίου 2020;

και τι θα γίνει με την εισφορά του Απριλίου που φυσιολογικά θα πρέπει να πληρώσουμε τον Μάιο; Θα πληρώσουμε πρώτα την εισφορά του Απριλίου ενώ δεν θα έχουμε πληρώσει ακόμα ούτε μια δόση για την εισφορά του Φεβρουαρίου;;

@georgegaleosτι λες εσύ που φαίνεσαι γραμματιζούμενο παιδί (πού έλεγε και η γιαγιά μου)

Posted (edited)
9 ώρες πριν, georgegaleos said:

Ιδιαίτερη προσοχή στην ημερομηνία 10/4/2020 διότι επειδή το Πάσχα των Καθολικών είναι στις 12/4 άρα η Μ.Παρασκευή των Καθολικών είναι στις 10/4 και μάλλον είναι Τραπεζική Αργία.

Οπότε καλό είναι η όποιοι θέλουν να εκμεταλλευτούν τα μειωμένα ποσά να πράξουν τα δέοντα ημερολογιακά.

Διότι στις τραπεζικές αργίες "... Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι πληρωμές οφειλών και τα εμβάσματα που θα καταχωρούνται την Παρασκευή 10 Απριλίου και τη Δευτέρα 13 Απριλίου, να εκτελεστούν την Τρίτη 14 Απριλίου που θεωρείται ως η επόμενη εργάσιμη. ..."

Σε ανάλογη περίπτωση 2 ελληνικές τράπεζες μου είπαν ότι σημασία έχει η ημερομηνία και ώρα μεταφοράς από τον πελάτη τους. Δηλαδή ισχυρίστηκαν ότι αν μπει ανήμερα προθεσμίας στις 23:59 τότε θα φανεί στο σύστημα ότι ήταν εμπρόθεσμη η κατάθεση διότι ακόμα και χωρίς αργίες ούτως ή άλλως οι τράπεζες κάνουν λογιστική μεταφορά συνήθως πολλές ώρες μετά την μεταφορά χρημάτων από πελάτη τους στο εσωτερικό τους σύστημα άρα θα είχαμε ανάλογα προβλήματα σε όλες τις περιπτώσεις προθεσμιών (αν και δεν ξέρω αν έκαναν λάθος οι υπάλληλοι) .

Πάντως πρόσφατα είδα προσαύξηση σε χρέος στην εφορία επειδή τα χρήματα μπήκαν απόγευμα της προθεσμίας και μετά από μέρες αφαιρέθηκε η προσαύξηση αυτόματα (λογιστικά είχαν μπει καθυστερημένα).

Edited by curzondax

@Tasos P, δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει τεχνικά η διαδικασία να διαχωρισθούν/απομονωθούν αυτοί οι δύο μήνες (ή όσοι τελικά πάθουν αυτό το πράμα) ... πάντως τρόποι υπάρχουν ... π.χ. μπορεί να αγνοηθεί στο τρέχον άθροισμα οι οφειλές των μηνών αυτών ... κάτι θα βρουν ... κάτι θα μπλέξουν ... κάπως θα το ξεμπλέξουν ... θα δούμε στην πράξη.

@curzondax, δεν θα το ρίσκαρα να πληρώσω στις 10/4 ακόμη και με διαβεβαίωση (εφόσον έχω επιλέξει το μειωμένο ποσό). Τώρα αναφορικά στο Taxis θεωρώ ότι ισχύει το ίδιο γαι υτην συγκεκριμένη μέρα. Και εκεί πάλι δεν θα ρο διακινδύνευα. 

Posted (edited)

Ναι δε λέω, δεν έχει τόσο αξία το ρίσκο αν δεν είναι απαραίτητο να παρθεί. Επίσης ακόμα και αν ο καταθέτης έχει το δίκιο με το μέρος του (αφού θα έχει αποδεικτικά εμπρόθεσμης κατάθεσης) από τη στιγμή που είμαστε σε μεταβατική περίοδο του ΕΦΚΑ τότε ίσως δεν έχει στηθεί το ηλεκτρονικό σύστημα επαρκώς για να αναλάβει αυτή την περίπτωση αν και στην πράξη επειδή κάποιες χιλιάδες μάλλον θα τα καταθέσουν τη μέρα της προθεσμίας μάλλον θα το διορθώσουν έστω εκ των υστέρων.

Edited by curzondax

Just now, curzondax said:

Ναι δε λέω, δεν έχει τόσο αξία το ρίσκο

Μέχρι εδώ συμφωνώ,

Το να 

Just now, curzondax said:

έχει το δίκιο με το μέρος του αφού θα έχει αποδεικτικά εμπρόθεσμης κατάθεσης

το βρίσκω απίστευτα ψυχοφθόρο διότι ο ΕΦΚΑς δεν έχει αποδείξει έμπρακτα τα αντανακλαστικά του σε τέτοιες "αυθαιρεσίες" ...

Στην τραπεζική αργία, οι ενδοτραπεζικές συναλλαγές φαίνονται ότι έγιναν αυθημερόν με βαλέρ επόμενης ημέρας.

Οι διατραπεζικές, φαίνονται ότι έγιναν την επόμενη εργάσιμη.

Θα ρωτήσει κανείς, η πληρωμή του ΕΦΚΑ τι είναι; Λογικά ενδοτραπεζική διότι μάλλον ο ΕΦΚΑ τηρεί λογαριασμό σε κάθε τράπεζα ξεχωριστά.