Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

21 λεπτά πριν, hkamp said:

Αν πάω να βγάλω ασφαλιστική ενημερότητα από το e-efka μου εμφανίζει οφειλές προς ΕΦΚΑ. Είναι πληρωμένες αλλά δεν συμπεριλαμβάνονται στην εξόφληση. Υποθέτω ότι για αυτό το κάνει.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

Μίλησα με ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ).

Δε βγάζει ούτε στο άμεσο μέλλον θα βγει από το σύστημα.

Για να βγάλουμε:

1/ Πάμε εδώ https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-menoyme-spiti

2/ Πατάμε πιο κάτω 

image.png.446ecea1e76f54e86f61782fb65f7e44.png

3/ Μπαινουμε με taxis και ΑΜΚΑ

4/ Πατάμε "Νέα αίτηση"

image.png.d51015685882fc397b782fb3ebb4a5ee.png

5/ Βάζουμε τα παρακάτω (προσοχή στην έδρα μας)

image.png.1da8f3700bb6f8de8c617faf15a4a20a.png

6/ Γράφουμε το αίτημα δλδ εκδοση ασφαλιστικής ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ) και βάζουμε και αριθμό fax για καλό και για κακό (Θεσσαλονίκη τα στέλνουν με fax)! Και βεβαια κινητό τηλέφωνο να μπορούν να επικοινωνήσουν.

Με αυτό τον τρόπο με εξυπηρέτησαν μέσα σε 1-2 ημέρες την προηγούμενη εβδομάδα για:

- Ασφαλιστική ενημερότητα 

- Διόρθωση στοιχείων της καρτέλας μου του ΕΦΚΑ

• Like 1
  • Upvote 1
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Βλέπω ότι ξεχάσαμε τα πεπραγμένα του Βρούτση , ο οποίος ξαναγυρνάει στα  παλιά ......   Για να μην ξεχνάμε λοιπόν , όπως αναφέρθηκε απο έναν συνάδελφο πριν  :  Οι εισφορές , πάντα υπολογιζόν

Επειδή θεωρώ, ότι η αναφορά του deadlock_gr είναι "έμμεση" προσβλητική αναφορά κυρίως προς εμένα (μιας και εγώ έχω σχεδόν το πλήθος των αναρτήσεων σε αυτό έχοντας δώσει, κυρίως, απαντήσεις σε θέματα,

Μεταφέρω από την ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας "Ελεύθερος Τύπος": "... Η τελική απόφαση υπουργείου Εργασίας και ΕΦΚΑ είναι να περιλαμβάνονται δύο εισφορές στα ειδοποιητήρια που θα εκδοθούν γι

Posted Images

Κι όμως Γρηγόρη. Έχει ήδη αρχίσει να βγάζει ασφαλιστικές ενημερότητες αυτόματα.

Posted (edited)

Το γράψαμε στο θέμα που υπάρχει και στις ειδήσεις, θα πρέπει μάλλον να προστεθεί κι εδώ. Την λύση που πρότεινε ο συνάδελφος Γρηγόρης παραπάνω, έκανα κι εγώ προχτές, την επομένη το πρωί(χτες δλδ) ήρθε η ενημερότητα στο μειλ και ακολούθως όταν ξαναδοκίμασα αίτηση στον e-efka μέσα από την καρτέλα μου (όχι απ'το "μένουμε σπίτι" του εφκα) το σύστημα είχε "ξεμπουκώσει" και έδινε βεβαίωση.

Edited by pirsogiannis
1 ώρα πριν, hkamp said:

Κι όμως Γρηγόρη. Έχει ήδη αρχίσει να βγάζει ασφαλιστικές ενημερότητες αυτόματα.

Επιβεβαιώνω... 

(προχτές βέβαια που ειχα δοκιμάσει δεν έβγαζε)

Μπαίνεις να δεις μέχρι ποιον μήνα έχεις πληρώσει και φυσικά δεν βγάζεις άκρη.

Στο ατελείωτο ******** που ονομάζεται ΕΦΚΑ (και ΕΤΕΑΕΠ φυσικά) αν δεν κρατάς σημειώσεις σε τεφτέρι τι πληρώνεις και πότε, απλά πετάς λεφτά στον κουβά μέχρι να αξιωθούν να κάνουν κάποια εκκαθάριση.

Μόλις το δοκίμασα κι εγώ και πλέον βγάζει κανονικά ασφαλιστική ενημερότητα. Το πρόβλημα των πρώτων ημερών με το ΤΣΜΕΔΕ λύθηκε χωρίς να χρειαστεί κάποια παρέμβαση.

Posted (edited)

Καλησπέρα,

έχω υπαχθεί στην παρ.9 άρθρ.39 και στην κεντρική σελίδα του ΕΦΚΑ μου βγάζει τα παρακάτω στην ασφαλιστική ικανότητα:

Παράθεση

Κατάσταση: Ασφαλισμένος

Ισχύει μέχρι: 30/06/2020

Είχα διαβάσει, παλιότερα στο παρόν άρθρο, ότι έχει συμβεί και σε κάποιους άλλους, αλλά σε αυτούς είχε ανανεωθεί με τη σωστή ημερομηνία (το ίδιο και σε έναν συνάδελφο μου).

Πρέπει να κάνω κάτι, ή συμβαίνει και σε άλλους και θα ανανεωθεί (πριν τη λήξη);

Οι ασφαλιστικές εισφορές πληρώνονται κανονικά.

Ευχαριστώ

Edited by thodoris85

Γνωρίζει κανείς τί γίνεται με ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ μιας και δεν έχουν εκδώσει ακόμα ειδοποιητήρια Απριλίου???

Για το ΕΦΚΑ δεν ανησυχώ γτ έχει βγεί και 29 με λήξη 30 στο παρελθόν. Το ΕΤΕΑΕΠ με παραξενεύει γιατί συνήθως βγαίνει αρκετά νωρίς μέσα στο μήνα.

Αλλά πιστεύω ότι θα γίνει η σχετική εκκαθάριση ίσως για τις εκπτώσεις 25% που προβλέπονται για οποιον θέλει κλπ κλπ.

• Like 1

Θέλει προσοχή το θέμα για όποιον προτίθεται να πληρώσει και να μην χάσει την έκπτωση του 25% . Η πληρωμή πρέπει να γίνει εμπρόθεσμα μέχρι 29/5 άσχετα αν δεν έχει εκδοθεί το ειδοποιητήριο ακόμα . Υπάρχει πάντα πιθανότητα βέβαια , να εκδώσουν τα  ειδοποιητήρια την τελευταία μέρα με μεταγενέστερη εμπρόθεσμη πληρωμή τον Ιούνιο.