Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Tasos P said:

Η προαιρετική ασφάλιση στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ ίσχυε μέχρι τον Δεκέμβριο του 2017 για όσους Μηχανικούς ασφαλίζονταν στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν είχαν κάνει έναρξη εργασιών

Θέλει μία προσοχή το θέμα. Αυτό που γράφεις σαφώς και ισχύει, αλλά ειδικά και αποκλειστικά για την προαιρετική ασφάλιση, όπως αυτή αναφέρεται στο άρθρο 20 του νόμου 4488. Προαιρετική ασφάλιση μπορούν να κάνουν όλοι οι ασφαλισμένοι του e-ΕΦΚΑ. Προφανώς μετά από αίτηση και όχι αυτόματα. Όποιοι ενδιαφέρονται, ας διαβάσουν εδώ:

https://www.efka.gov.gr/el/proairetike-asphalise

Και πάλι για όσους ενδιαφέρονται, θα ήθελα να ενημερώσω πως, σύμφωνα με όσα μου είπαν από επαρχιακό ΕΦΚΑ, ακόμα και σήμερα (!!!) δέχονται αιτήσεις για την προαιρετική ασφάλιση του άρθρου 20 του νόμου 4488.

Edited by gelastos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2020 at 10:36 ΠΜ, andreas-p said:

Για τον ΕΦΚΑ έχει ανοιχτά βιβλία. Αν κρίνω από την προσωπική μου εμπειρία που έχω στείλει αίτημα διαγραφής λόγω διακοπής επιτηδεύματος εδώ και > 2 χρόνια και για τον ΕΦΚΑ φαίνομαι ακόμα αυταπασχολούμενος, η πραγματικότητα με την εικονική πραγματικότητα του ΕΦΚΑ απέχει κάποια χρόνια.

Ποτέ δεν είχα ανοίξει βιβλία. Κάποια διαστήματα ήμουν μισθωτός και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dred_13 said:

Ποτέ δεν είχα ανοίξει βιβλία. Κάποια διαστήματα ήμουν μισθωτός και τίποτα περισσότερο.

Άλλο κ αυτό... όλο εκπλήξεις είναι αυτός ο ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, dred_13 said:

Ποτέ δεν είχα ανοίξει βιβλία. Κάποια διαστήματα ήμουν μισθωτός και τίποτα περισσότερο.

ίσως θα πρέπει να κάνεις αίτηση εγγράφως και να δηλώσεις ότι δεν επιθυμείς να ασφαλίζεσαι.

αν δεν το κάνεις αυτό θα συνεχίσεις να θεωρείσαι ασφαλισμένος και να σου στέλνουν ειδοποιητήρια,

νομίζω ότι αυτό το προέβλεπε ο Νόμος Κατρούγκαλου αλλά πρέπει να κάνεις αίτηση, το ότι δεν είσαι ΕλΕπ με ανοιχτά βιβλία δεν σημαίνει ότι αυτόματα εκπίπτεις από οποιαδήποτε μορφή ασφάλισης αν δεν το ζητήσεις εγγράφως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2020 at 11:18 ΜΜ, dred_13 said:

Ποτέ δεν είχα ανοίξει βιβλία. Κάποια διαστήματα ήμουν μισθωτός και τίποτα περισσότερο.

Τα πράγματα είναι απλά. Για να δικαιούσαι ασφάλισης πρέπει ή να είσαι μισθωτός ή να έχεις ανοιχτά βιβλία στη ΔΟΥ. (ή και τα δύο μαζί). Εφόσον, όταν δεν ήσουν μισθωτός, δεν είχες ανοιχτά βιβλία, δεν δικαιούσαι ασφάλιση στον ΕΦΚΑ. Το ότι πληρώνεις τα ειδοποιητήρια δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Απλά σπαταλάς χρήματα, που ίσως τα δίνουν οι δικοί σου, χωρίς αντίκρισμα. Όταν το τμήμα του ΕΦΚΑ που λέγεται πρώην ΤΣΜΕΔΕ, μπορέσει να εξυπηρετήσει τους ασφαλισμένους του, θα προκύψει το θέμα των κλειστών βιβλίων. Για όλους. Τότε, για να πάρεις πίσω τα χρήματα που έχεις δώσει, θα πρέπει να κάνεις σχετική αίτηση, να περιμένεις έγκριση και να σου καταβάλουν τα χρήματα. Χωρίς όμως να πάρεις ποτέ πίσω το μέρος των εισφορών που έχουν να κάνουν με την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Αυτή, όπως ορίζουν οι σχετικοί νόμοι, θεωρείται πως τη χρησιμοποίησες όσο καιρό πλήρωνες τις εισφορές που πλήρωνες. Δυστυχώς, το χρονικό διάστημα για το οποίο ήσουν ανασφάλιστος δεν μπορεί να αναπληρωθεί. Γνωρίζοντας όλα τα παραπάνω, έχεις δύο απλές (!!!) επιλογές. 1) Ανοίγεις βιβλία στη ΔΟΥ, ακόμα και με μηδενικό εισόδημα και πληρώνεις εισφορές στον ΕΦΚΑ. 2) Δεν ανοίγεις βιβλία στην εφορία. Παραμένεις ανασφάλιστος, με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά δεν πληρώνεις εισφορές. Και μία σίγουρη άμεση δράση. Τη Δευτέρα πρωί πρωί πας στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ, ενημερώνεις και ενημερώνεσαι, και κάνεις αίτηση για επιστροφή των χρημάτων που έχεις δώσει μέχρι σήμερα. Το σίγουρο είναι πως αυτό που κάνεις αυτή τη στιγμή, είναι εντελώς λάθος. Για όλα τα παραπάνω θεωρώ δεδομένο πως έχεις ενημερώσει το πρώην ΤΣΜΕΔΕ για τα διαστήματα που ήσουν μισθωτός. Ημερομηνίες έναρξης και λήξης. Επίσης θεωρώ δεδομένο πως ήσουν μισθωτός μετά τον Σεπτέμβρη του 2017 (με επιφύλαξη η ημερομηνία, πρέπει να κοιτάξω το νόμο). Αλλιώς, όλα όσα έγραψα τα έγραψα τσάμπα....... Ελπίζω να βοήθησα....

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

τί είναι αυτά που ακούγονται εδώ μέσα ρε παιδιά....????

δηλαδή όποιος έχει κλειστά βιβλία, δε δικαιούται ασφάλισης???

το νόμο (του μπούρδα) κατρούγκαλου τον έχει διαβάσει κανείς που τα γράφει αυτά ???

και εγώ έχω κλείσει βιβλία από 010115 και πλήρωνα κανονικά τσμέδε και από 010117 έκανα προαιρετική, εγκρίθηκε εννοείται και πληρώνω κανονικά εισφορές...

μη λέμε πράγματα που τρομοκρατούν τον κόσμο έτσι απλά...

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για το συνάδελφο που πλήρωνε κανονικά ΕΦΚΑ (όχι ΕΤΕΑΕΠ) με μία αίτηση για αναδρομική προαιρετική ασφάλιση από 1/1/2017 είναι όλα καλά, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, andreas-p said:

Οπότε για το συνάδελφο που πλήρωνε κανονικά ΕΦΚΑ (όχι ΕΤΕΑΕΠ) με μία αίτηση για αναδρομική προαιρετική ασφάλιση από 1/1/2017 είναι όλα καλά, σωστά;

σωστά, πρέπει να κάνει αίτηση και να ζητήσει να ΜΗΝ του επιστραφούν οι Εισφορές που ήδη έχει καταβάλει αλλά να προσμετρήσουν στα συντάξιμα χρόνια. Αυτό πρέπει να το τονίσει στην αίτηση του.

είναι έτοιμη η αίτηση με συγκεκριμένη φρασεολογία για αυτές τις περιπτώσεις στο Τσμεδε/Εφκα

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Καλησπέρα στην ομάδα.Δεν είναι πολύ απλά τα πράγματα και το άσχημο είναι ότι δεν ξέρει ούτε ο ΕΦΚΑ ούτε το υπουργείο να μας απαντήσει και μάλλον πρέπει να παίξει σε τηλεοπτικές εκπομπές το θέμα για να κουνηθούν....γιατί στο ΤΕΕ ασχολούνται μόνο με την ανάπτυξη...Να σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Αυτοαπασχολούμενος από 2005 ως το 2018 με πληρωμένες όλες τις εισφορές μέχρι την τελευταία μέρα.Το 2018 διορίζομαι στο δημόσιο.Παρότι στέλνω στον ΕΦΚΑ τη διακοπή εργασιών σε ΔΟΥ ο ΕΦΚΑ συνεχίζει και με έχει στο μητρώο μη μισθωτών αλλά ως μισθωτό-αυτοαπασχολούμενο μέσα στο 2018 που κατέβαλλε τις εισφορές το δημόσιο .Για προσωπικούς λόγους από το 2019 ως σήμερα είμαι σε άδεια άνευ αποδοχών.Στο σύστημα του e ΕΦΚΑ λοιπόν εμφανίζομαι για το 2019 ως αυτοαπασχολούμενος (παρότι τους προσκόμισα το έγγραφο της άδειας άνευ αποδοχών που θα απέστειλαν σε Αθήνα)  και οφείλω όλο το 2019 και το ά εξάμηνο του 2020 ως μη βεβαιωμένες οφειλές αυτοαπασχολούμενου αλλά και κάτι ψιλολόγια που δεν κατάλαβα πώς προέκυψαν (15 ευρώ επί 5 δόσεις για το 2018) έχουν βεβαιωθεί και στο ΚΕΑΟ! Σε επανειλημμένα μέηλ αλλά και αιτήσεις με αριθμό πρωτοκόλλου αν μπορώ να καταβάλλω εγώ εισφορές όσο είμαι σε άνευ αποδοχών δεν μου απαντούν.Η απάντηση στο τηλέφωνο είναι πως μόνο στα κεντρικά στην Αθήνα ξέρουν...Στο 2020 αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.