Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

On 16/8/2020 at 11:20 ΠΜ, christopografow said:

Καλησπέρα σε όλους !

Αυτή τη φορά το ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ βγήκε μηδενικό. Γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποιος λόγος; Να πληρώσω στο γνωστό RF τα 220 ;

Και σε μενα το ίδιο 6/2020 (μηδενικό) ενώ δεν έχει βγει καν για 5/2020. Έχει μάθει κανείς κάτι περισσότερο γ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, iltzortz said:

Και σε μενα το ίδιο 6/2020 (μηδενικό) ενώ δεν έχει βγει καν για 5/2020. Έχει μάθει κανείς κάτι περισσότερο γ αυτό?

Μήπως έχεις και μισθωτές υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2020 at 6:23 ΜΜ, voxson said:

Κι εδώ κανονικά. Σίγουρα δεν μπερδεύτηκες με το ΕΤΕΑΕΠ που όντως ήρθε μηδενικό;

Και εμένα μου έβγαλε μηδενικό ΕΤΕΑΕΠ για Ιούλιο 2020 (ενώ οι εκκαθαρίσεις 2017/18 είναι κανονικά, οι δόσεις). Γνωρίζουμε κάτι παραπάνω, π.χ., αν πρόκειται για λάθος που θα διορθωθεί άμεσα; Δεν θέλω να "ρίχνω" παραπάνω στον κουμπαρά, γιατί οι πιθανότητες έξτρα μπουρδουκλώματος αυξάνονται...

Link to comment
Share on other sites

Οτι αφορα το ΕΤΕΑΕΠ, ειναι στο διπλα topic. 

Κ οπως έγραψα εκει, ίσως το ποσό του προστεθεί στον ΕΦΚΑ (συγχώνευση), οπως στο παλιο μας ΤΣΜΕΔΕ (όλα σε ενα) κ μπαίνουμε στο ΕΤΕΑΕΠ, μόνο για τα αναδρομικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να έκαναν την εκκαθάριση και για το ΕΤΕΑΕΠ , των 4 μηνών του covid19 , με την έκπτωση 25% , οπότε 4x25%=100% έκπτωση !! ΄οπότε μηδέν υπόλοιπο για Ιούλιο !!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, coulis said:

... ίσως το ποσό του προστεθεί στον ΕΦΚΑ (συγχώνευση), οπως στο παλιο μας ΤΣΜΕΔΕ (όλα σε ενα) κ μπαίνουμε στο ΕΤΕΑΕΠ, μόνο για τα αναδρομικά. 

Μακάρι. Όσο λιγότερο overhead, τόσο το καλύτερο. Φαντάσου όμως τον πονοκέφαλο συγχώνευσης που μας/τους περιμένει...

1 ώρα πριν, venezia said:

Λέτε να έκαναν την εκκαθάριση και για το ΕΤΕΑΕΠ , των 4 μηνών του covid19 , με την έκπτωση 25% , οπότε 4x25%=100% έκπτωση !! ΄οπότε μηδέν υπόλοιπο για Ιούλιο !!

Λογικό. Ο ΕΚΦΑ, όντως, για τέσσερις μήνες είχε μειωθεί κατά 25%. Αλλά ας το πούνε καθαρά, μη μυρίζουμε τα νύχια μας!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα, η εκκαθάριση ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ 2019 έχει γίνει? (δε βλέπω κάτι στις εκκαθαρίσεις)

Δεν έχει γίνει. Λογικά περιμένουν την προθεσμία των δηλώσεων φόρου εισοδήματος για να δουν τις αποδοχές. 

Link to comment
Share on other sites

Οι φορολογικές αυτές δηλώσεις που αναφέρεις (δηλαδή του φορολογικού έτους 2019) δεν έχουν σχέση με την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών του 2019.

Τα ειδοποιητήρια των εισφορών που αφορούν το 2019, έχουν υπολογισθεί με τα εισοδήματα του 2017 (την δήλωση του φορολογικού έτους 2017).

Η εκκαθάριση αυτών των ασφαλιστικών εισφορών --του έτους 2019--, γίνεται λαμβάνοντας υπόψη τα εισοδήματα του 2018 (δηλαδή τις δηλώσεις του φορολογικού έτους 2018 οι οποίες έχουν ήδη υποβληθεί και εκκαθαρισθεί από πέρσι).

Η καθυστέρηση της εκκαθάρισης των εισφορών του 2019, πρακτικά είναι αδικαιολόγητη.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. η σελίδα του ΕΤΕΑΕΠ για ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΙΟΥΛΙΟΣ 2020 μου γράφειι 0,00Ε στην σελίδα. Δείτε την συνημμένη εικόνα.΄Μόνο για τα αναδρομικά μου βγάζει ποσα. Γιατι??  Αυριο λήγει η προθεσμία και θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να πληρώσω. γνωρίζει κανείς?ευχαριστω

eteaep.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.