Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Μάλλον είναι διάφορες περιπτώσεις.

Σε 'μένα έχει το παρακάτω.

image.png.d11a194e348847eea1c25091ad24361b.png

Και πριν συνέβαινε αυτό, σε 'μένα όσο "καταλαβαίνει" ύπαρξη οφειλής στον ΕΦΚΑ. Έχω το ανάλογο του @filipos0.

Το ότι έχει πληρωθεί δεν σημαίνει κάτι, μέχρι να μεταφερθεί και να εξοφλήσει οφειλές ΚΑΙ να μην μείνει υπόλοιπο οφειλής ΕΦΚΑ και να "δει" ότι υπάρχει ενημερότητα.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Βλέπω ότι ξεχάσαμε τα πεπραγμένα του Βρούτση , ο οποίος ξαναγυρνάει στα  παλιά ......   Για να μην ξεχνάμε λοιπόν , όπως αναφέρθηκε απο έναν συνάδελφο πριν  :  Οι εισφορές , πάντα υπολογιζόν

Επειδή θεωρώ, ότι η αναφορά του deadlock_gr είναι "έμμεση" προσβλητική αναφορά κυρίως προς εμένα (μιας και εγώ έχω σχεδόν το πλήθος των αναρτήσεων σε αυτό έχοντας δώσει, κυρίως, απαντήσεις σε θέματα,

Μεταφέρω από την ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας "Ελεύθερος Τύπος": "... Η τελική απόφαση υπουργείου Εργασίας και ΕΦΚΑ είναι να περιλαμβάνονται δύο εισφορές στα ειδοποιητήρια που θα εκδοθούν γι

Posted Images

56 λεπτά πριν, astrah said:

φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με το ΚΕΑΟ...   "ΚΕΑΟ Αποτυχία σύνδεσης με ΚΕΑΟ – Υποβολή νέου αιτήματος"

Το είχα πάθει και εγώ αρχές Αυγούστου. Την επόμενη ημέρα την έβγαλε κανονικά.

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

Μάλλον είναι διάφορες περιπτώσεις.

Σε 'μένα έχει το παρακάτω.

image.png.d11a194e348847eea1c25091ad24361b.png

Και πριν συνέβαινε αυτό, σε 'μένα όσο "καταλαβαίνει" ύπαρξη οφειλής στον ΕΦΚΑ. Έχω το ανάλογο του @filipos0.

Το ότι έχει πληρωθεί δεν σημαίνει κάτι, μέχρι να μεταφερθεί και να εξοφλήσει οφειλές ΚΑΙ να μην μείνει υπόλοιπο οφειλής ΕΦΚΑ και να "δει" ότι υπάρχει ενημερότητα.

Το ζήτημα είναι ΠΟΤΕ θα το κάνουν αυτό.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να επισπευσθεί;

Φοβάμαι μην χρειαστώ σύντομα ενημερότητα....

Είχα και συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα με εσάς για την ασφαλιστική ενημερότητα, δηλαδή ενώ πλήρωσα το σύστημα "βλέπει" ακόμα οφειλή επειδή δεν έχει ενημερωθεί.

Για το αν υπάρχει τρόπος να επισπευθεί αυτό; όχι, θα χρειαστεί να περιμένεις την ενημέρωση του ΕΦΚΑ από τα κεντρικά (έτσι μου είπαν στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης).

Προσωπικά, επειδή βιαζόμουνα, αναγκάστηκα να την εκδώσω μέσω του portal ermis.gov.gr και ήμουν στα τηλέφωνα με το ΚΕΠ και το ΤΣΜΕΔΕ για να ολοκληρωθεί σύντομα η διαδικασία. Την ασφαλιστική την παρέλαβα στην ηλεκτρονική θυρίδα του ΚΕΠ αλλά και σε δικό μου φαξ (άσχετα αν τα καταργήσανε, το ΤΣΜΕΔΕ ακόμη έτσι επικοινωνεί γιατί δεν έχει scanner...).

Φάνηκε στις οφειλές ο 7ος...Ενιαίο πλέον ποσό ΕΦΚΑ + ΕΤΕΑΕΠ Ειδοποιητήριο ακόμη δε φαίνεται....

Προθεσμία πληρωμής 15/09/2020...

Edited by laxanos
  • Thanks 1

42 λεπτά πριν, laxanos said:

Φάνηκε στις οφειλές ο 7ος...Ενιαίο πλέον ποσό ΕΦΚΑ + ΕΤΕΑΕΠ Ειδοποιητήριο ακόμη δε φαίνεται....

Προθεσμία πληρωμής 15/09/2020...

Λογικά τα αναδρομικά ΕΤΕΑΕΠ τα πληρώνουμε απο το site του ΕΤΕΑΕΠ. Σωστά;

5 λεπτά πριν, GregDel said:

Λογικά τα αναδρομικά ΕΤΕΑΕΠ τα πληρώνουμε απο το site του ΕΤΕΑΕΠ. Σωστά;

Πολυ πιθανό να μπαινουμε στο ετεαεπ μονο για τα αναδρομικά 

Ναι. Πλεον μονο για τα αναδρομικά ισχυει ο κωδικός του ετεαεπ. 

Η προθεσμία λήγει σε μόνο μία βδομάδα, και δεν υπάρχει ειδοποιητήριο! Πρέπει να γίνουμε ειδικοί στα απρόβλεπτα χούγια του ηλεκτρονικού τους συστήματος.

Επίσης νομίζω ότι δεν είναι κατ' ανάγκη καλό αυτό το πράγμα της ενοποίησης των κλάδων σε ένα ειδοποιητήριο (και όχι στην όλη λειτουργία τους, αφού πρακτικά εξακολουθούν ξεχωριστές πορείες ως ταμεία) , διότι π.χ. αν κάποιος δεν είχε υποχρέωση οφειλής στον ΕΤΕΑΕΠ (επικουρικό - εφάπαξ) (σχετ. εδώ στις ειδικές περιπτώσεις) και σύμφωνα με τις οδηγίες επέλεγε να μην καταβάλλει το ποσό του ΕΤΕΑΠ (επικουρικό - εφάπαξ), τώρα που θα είναι ένα το ειδοποιητήριο (και εφόσον είναι και ο κλάδος του ΕΤΕΑΕΠ (επικουρικό - εφάπαξ) πιθανόν "κάτω"  από τον ίδιο κωδικό RF) δεν θα υπάρχει η δυνατότητα καταβολής μόνο του ΕΦΚΑ (ΚΣ και ΥΓΕΙΑ) αφού αν γίνει καταβολή μόνο του ποσού αυτού που αφορά τον ΕΦΚΑ (ΚΣ και ΥΓΕΙΑ), θα δημιουργείται υπόλοιπο οφειλής και μετά η επόμενη καταβολή θα πηγαίνει να αποπληρώνει πρώτα αυτή την οφειλή κ.ο.κ. μέχρι ... να αποφασίσει ο ΕΦΚΑ να κάνει την εκκαθάριση... με ότι προβλήματα έχουμε δει να δημιουργούνται ... Ενώ τώρα ο ασφαλισμένος μπορεί τουλάχιστον να έχει πληρωμένο (να είναι "τακτοποιημένο" το τμήμα που αφορά τον ΕΦΚΑ (της ΚΣ και Υγείας)

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 1