Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

12 λεπτά πριν, voxson said:

Άργησαν αλλά ανέβηκαν. Το μόνο ερώτημα που έχω είναι πώς θα αναρτώνται τα αναδρομικά ΕΤΕΑΕΠ.

Στην σελίδα του ΕΤΕΑΕΠ λογικά

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NeckBreaker said:

@Tasos P υπάρχει κανονικά και προχωράει με νέα μέλη, δσ κτλ

και που ανακοινώνει τα αποτελέσματα των δραστηριοτήτων του;;

και γενικά τις ενέργειες που κάνει;

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NeckBreaker said:

γιατί το έκαναν closed;;

κανονικά θα έπρεπε να μπορεί ο οποιοσδήποτε να έχει πρόσβαση.

και γιατί δεν κάνουν ανακοινώσεις εδώ στο forum;;

 

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι.

8% υπολογιζόμενο σε ετήσια βάση. [σχετ. ν.4152/2013, άρθρο ΠΡΩΤΟ, παράγρ. ΙΑ, υποπαράγρ. 2, περίπτωση 11 & ν. 4075/2012, άρθρο 21].

Ανά μήνα 8%*1/12*ληξιπρόθεσμο ποσό ή 0,667%*ληξιπρόθεσμο ποσό μηνιαία (ήτοι 0,667€/100€ ληξιπρόθεσμου ποσού οφειλής/μήνα)

και από την επόμενη ημέρα εκείνης κατά την οποία έληξε η κατά νόμο προθεσμία καταβολής τους,

Πρακτικά υποθέτω το σύνολο της προσαύξησης (ως ποσό οφειλής) θα εμφανισθεί είτε με την εκκαθάριση των εισφορών του έτους, είτε όποτε χρονικά αποφασίσει το ταμείο να κάνει κάποια εκκαθάριση.

Υ.Γ. Προστέθηκε ο  ν.4152/2013 που εκ παραδρομής δεν τον ανέφερα, ενώ είχα γράψει το άρθρο ΠΡΩΤΟ κλπ κλπ

Edited by georgegaleos
Προστέθηκε ο ν.4152/2013 που εκ παραδρομής δεν τον ανέφερα.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι από 1.1.2023  τελειώνουν  οι μεταβατικές διατάξεις του Νόμου Κατρούγκαλου , και προβλέπεται η ενοποίηση των καταστατικών των ταμείων που εντάχθηκαν στον ΕΦΚΑ. Επίσης από 1.1.2023 υπάρχουν μόνο δύο  όρια συνταξιοδότησης τα 62 και τα 67 , καταργείται και η διάκριση παλαιών (προ 1993) και νέων (μετά το 1993)ασφαλισμένων .

Τώρα ,αν θα εφαρμοσθούν αυτά είναι άλλη ιστορία .

Υ.Γ. Το ΤΣΜΕΔΕ παλιά ήταν  "ταμειάρα"  , όχι ένα απλό ταμείο. Είχε πόρους από όλα τα δημόσια έργα που γίνονταν στην Ελλάδα . Θυμάμαι στο στρατό , που ήμουν  υπεύθυνος χρηματικού , για κάθε έργο  που κάναμε στην μονάδα  αποδίδαμε ΤΣΜΕΔΕ , και το στέλναμε στο παράρτημα Γιαννιτσών με ταχυδρομική επιταγή.  Άλλα χρόνια  βέβαια . Για σήμερα ....καλύτερα να μην σχολιάσουμε..

Edited by nelis
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την αργοπορημένη μου ερώτηση, αλλά τί είναι είπαμε αυτά τα +68€ που πρέπει να πληρώσουμε; Ή μάλλον, γιατί εμφανίστηκαν τώρα;

Επικουρική και εφάπαξ λέει... Εγώ πάντως στο ΤΣΜΕΔΕ από τότε που έγινε ΕΦΚΑ δεν πλήρωνα καμία εισφορά, παρά μόνο τον διακανονισμό μου για τα παλιά χρέη. Και στον ΕΦΚΑ επέλεξα τη χαμηλότερη βαθμίδα γιατί απλά δεν έβγαινα με οτιδήποτε παραπάνω από 220€/μήνα. Τώρα βλέπω 288€. Πέρυσι τέτοιο καιρό ήταν 185 και τώρα είναι 288. Πρέπει να χαρώ που είναι υποτίθεται ενοποιημένα; Γιατί σας βλέπω πολύ ψύχραιμους...

Edited by uptight
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.