Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Σας υπερ ευχαριστώ. 

Ευτυχώς που υπάρχει το φορουμ κ η μεταξύ μας αλληλοβοήθεια, γιατί θα ειχαμε πελαγώσει με, αλλαγές, νέες πληρωμές, εισφορές ΤΕΕ, ΕΦΚΑ, ΕΤΕΑΕΠ, Αναδρομικά, Νομοθεσία κ.λ.π.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος συνοπτικά τι είναι η αύξηση των 68 ευρώ στα τελευταία δυο ειδοποιητήρια? Παρόλο που έκανα κάποιες φιλότιμες προσπάθειες δεν κατάλαβα ακόμα.. Μάλλον κάπου ενδιάμεσα έχασα επεισόδια.. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου jimtdm,

τα νέα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ περιλαμβάνουν και τις ασφαλιστικές εισφορές του ΕΤΕΑΕΠ. Προφανώς έχεις ενταχθεί στην 1η ασφαλιστική κατηγορία οπότε τα σχετικά ποσά διαμορφώνονται ως: 42 € (επικουρική) και 26 € (ΕΦΑΠΑΞ), άρα συνολικά 68 €.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... και ιδιαίτερη προσοχή στο παρακάτω:

 

 

 

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που ήταν στο καθεστώς παρ.9 αρθρ.39 Ν.4387/2016 και αν μπορεί να διασταυρώσει την επανα(ξανά-ματά-μανά)-εκκαθάριση του 2017; Σε εμένα έβγαλαν οφειλή 10 ευρώ το μήνα μόνο για 2 μήνες ενώ η αρχική εκκαθάριση μου βγήκε 10 ευρώ/μήνα (120 σύνολο). Τα 100 ευρώ μου τα επιστρέφουν στην εκκαθάριση του 2019 (τα είχα πληρώσει μαζεμένα το 2018). Έχει αλλάξει κάτι στο ασφαλιστικό για το 2017;
Για το 2018 πάλι είναι κανονικά 10 ευρώ/μήνα όπως θα περίμενα άλλωστε. Για το 2019 δεν είχα μπλοκάκι, οπότε δεν ξέρω.
Επίσης υπάρχει τρόπος να διασταυρωθεί οι οφειλές των περασμένων ετών 2017 είναι εξοφλημένες; Ειδικά για το 2017 οι καταβληθείσες είναι μηδέν (αφού η εξόφληση έγινε επόμενο έτος). Πώς μπορεί να καταλάβει κάποιος αν τελικά έχει οφειλή ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς ενημέρωση,

Εμφανίστηκε και το επόμενο ειδοποιητήριο (10/2020) με καταληκτική εξόφλησης την 30 Νοε. 2020 (δεν φαίνεται ακόμη ειδοποιητήριο αλλά εμφανίζεται στο "Ιστορικό εισφορών")

Επίσης εξοφλήθηκε άπαξ η συνολική οφειλή μου της εκκαθάρισης αφού στην αρχή του μήνα είχα καταθέσει το συνολικό αυτό ποσό... τα "ρούφηξε" αχόρταγα εδώ και 10 μέρες.

Αντίθετα στη σύζυγο που η εκκαθάριση ήταν πιστωτική και ζήτησε συμψηφισμό, το σύστημα σφυρίζει αδιάφορα και δεν τον έκανε στις τρέχουσες εισφορές!

Καλημέρα σε όλους!

Edited by env_eng
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.