Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Να σου την γνώμη μου, σύμφωνα με όσα έχω μελετήσει οι "Ληξιπρόθεσμες οφειλές" είναι υπολογισμένες κατά την ημερομηνία έκδοσης του Ειδοποίητηρίου. Δεν περιέχουν τις όποιες προσαυξήσεις.

Προσωπικά εγώ θα τις πλήρωνα στο RF στο οποίο ανήκουν.
Ητοι:

  • αν προκύπτει ότι ανήκουν στις νέεες δηλαδή σε αυτές από και του Ιαν'2020 και μετά (αν δεις στο ειδοποιητήριο του Ιανουαρίου αναγράφει "ΠΡΟΣΟΧΗ: ΝΕΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΝΤΟΛΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ (RF) ΓΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1.1.2020") σε αυτό το RF
  • αν προκύπτει ότι ανήκουν σε εισφορές πριν από και του Δεκ'19, τότε με το προηγούμενο RF.
  • αν προκύπτει ότι ανήκουν και στις δύο "περιόδους", ανάλογα.

Και θεωρώ ότι αφού πληρωθούν, τότε σε επόμενο ειδοποιητήριο θα εμφανισθούν και οι αντίστοιχες προσαυξήσεις τους, στο ανάλογο πεδίο του ειδοποιητηρίου. Δεν έχει νόημα αυτές να εμφανισθούν πριν εξοφληθεί η ληξιπρόθεσμη οφειλή ή μέρος της. Η γνώμη μου είναι ότι αυτό το ποσό που βλέπεις ως προσαυξήσεις δεν αφορά αυτές τις ληξιπρόθεσμες που βλέπεις.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλημέρα και σ' ευχαριστώ για ακόμη μια φορά

(από τις εκκαθαρίσεις του 2019 φαίνεται ως επιστροφή 185,18€ -αλλά δεν δήλωσα συμψηφισμό μέχρι 30,11-20 και συνεχίζουν να φαίνονται με αυτό το ποσό)

Τι κ@λοσύστημα είναι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Μία αφελής ερώτηση/επισήμανση, IBAN για την επιστροφή έχεις δηλώσει, που είχαν πεί (σχετικό εδώ) μέχρι τις 14/1/2021?

Αν δεν το έχεις κάνει υποθέτω (ή θέλω να υποθέτω 😀)  ότι θα το συμψηφίσουν , συμφωνα τουλάχιστον με αυτό (με ότι αξία έχει ως δημοσίευμα)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο

Δηλωμένα τα έχω και στο γιο μου και στην γυναίκα μου-απλά δεν δήλωσα έγκαιρα να συμψηφισθούν! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εδώ και τρεις μήνες ενώ γίνονται κανονικά οι πληρωμές αυτές δεν εμφανίζονται στο σύστημα.

υπάρχει γενικά κάποιο πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την εγγραφη στο Εφκα. Ειμαι Ηλεκτρολογος ΤΕ και οταν βαζω ΚΑΔ Υπηρεσιες Μηχανικου μου βγαζει οτι πρεπει να ειμαι μελος ΤΕΕ. Θα πρεπει να εγγραφω στο ΤΕΕ? Ειμαι εγγεγραμενος στην ΕΕΤΕΜ αλλα αυτη την επιλογη δεν την εμφανιζει πουθενα. Τι αλλο ΚΑΔ να βαλω? 

Να σημειωσω οτι εγγραφομαι για πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Guthwik said:

@DIM93^Ως τι θέλεις να ασφαλιστείς; Ως μισθωτός ή ως ελεύθερος επαγγελματίας (μη μισθωτός);

Ως ελευθερος επαγγελματιας για πρωτη φορα. Προκειται να εργαστω σε κατασκευαστικη με μπλοκακι.

Link to comment
Share on other sites

Τότε για να ασφαλιστείς στον ΕΦΚΑ πρέπει να κάνεις έναρξη εργασιών στην εφορία.

Ουσιαστικά γίνονται και τα δύο παράλληλα, εγγραφή στον ΕΦΚΑ ηλεκτρονικά και έναρξη στην εφορία με φυσική παρουσία. Επομένως πρέπει να αποφασίσεις για ποια δραστηριότητα θα κάνεις έναρξη.

Προηγουμένως όμως, καλό είναι να ξανασκεφτείς αν σε συμφέρει αυτό που σου προτείνει η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Guthwik said:

Τότε για να ασφαλιστείς στον ΕΦΚΑ πρέπει να κάνεις έναρξη εργασιών στην εφορία.

Ουσιαστικά γίνονται και τα δύο παράλληλα, εγγραφή στον ΕΦΚΑ ηλεκτρονικά και έναρξη στην εφορία με φυσική παρουσία. Επομένως πρέπει να αποφασίσεις για ποια δραστηριότητα θα κάνεις έναρξη.

Προηγουμένως όμως, καλό είναι να ξανασκεφτείς αν σε συμφέρει αυτό που σου προτείνει η εταιρεία.

Με συμφερει. Το θεμα ειναι οτι βαζω ΚΑΔ 7112 και θελει απαραιτητα εγγραφη στο ΤΕΕ. Εχω κολλησει εκει και δεν ξερω πως να το ξεμπλοκαρω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.