Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Εάν το εισόδημά σου αυξήθηκε και στη νέα εκκαθάριση βγαίνεις χρεωστικός φαίνεται ότι χάνεις την ενημερότητα μέχρι να εξοφλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το εισόδημά σου αυξήθηκε και στη νέα εκκαθάριση βγαίνεις χρεωστικός φαίνεται ότι χάνεις την ενημερότητα μέχρι να εξοφλήσεις.

 

Ακριβώς το αντίθετο. Το εισόδημα μου το 2016 ήταν μειωμένο έναντι του 2015. Για την ακρίβεια αντιστοιχεί σε ελάχιστες εισφορές 167,96. Επειδή το ήξερα από την αρχή δεν έχω πληρώσει τις υπέρογκες εισφορές του 2017 που είχαν υπολογιστεί με το εισόδημα του 2015, αλλά πλήρωσα για όλους τους μήνες την ελάχιστη εισφορά 167,96 η οποία και επιβεβαιώθηκε με τα ειδοποιητήρια του 2018. Οπότε παρόλο που φαίνεται να έχω οφειλή περίπου 8,500 ευρώ (που φυσικά δεν έχει γίνει ληξιπρόθεσμη)... εαν γίνει ο συμψηφισμός δεν θα οφείλω τίποτε.

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΦΚΑ, όποιος έχει πληρώσει τις ελάχιστες εισφορές του 2017 είναι και ασφαλιστικά ενήμερος. Αυτό μου είπε και το τηλεφωνικό κέντρο (1555).

 

Το ΤΣΜΕΔΕ όμως δεν απαντάει σε κανένα τηλέφωνο. Πρέπει να χάσουμε μια μέρα εργασίας μήπως και βρούμε το δίκιο μας.

 

Σε κάθε περίπτωση συνάδελφε και η αντίθετη περίπτωση να ήμουν... αφού δεν έχουν κάνει συμψηφισμό και δεν έχουν στείλει ειδοποιητήριο για τα επιπλέον... πως χάνεις την ασφαλιστική σου ενημερότητα και σε βάζουν απροειδοποίητα σε κατάσταση ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ.. και δεν μπορείς να συνταγογραφήσεις για τα παιδιά σου? Μετά από 20+ χρόνια εισφορών και κρατήσεων.. και χωρίς να έχεις καμία οφειλή στο ταμείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν το εισόδημά σου αυξήθηκε και στη νέα εκκαθάριση βγαίνεις χρεωστικός φαίνεται ότι χάνεις την ενημερότητα μέχρι να εξοφλήσεις.

Δεν μπορεί να ισχύσει αυτό όταν δεν υπάρχει καταγεγραμμένο χρέος !!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ψήνονται οι εισφορές του Μαρτίου (ίσως και με τα αναδρομικά) αν κρίνω του και ότι δεν μπορώ (συχνά από το πρώι) να μπω στον ΕΦΚΑ (Runtime error....) και από το δημοσίευμα αυτό.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση που δίνει το πρώην ΤΣΜΕΔΕ έχει ισχύ ενός μήνα ή έξι; Το ρωτάω αυτό γιατί στις εταιρείες ψηφίστηκε και ισχύει για έξη μήνες. Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Η καταβολή εισφορών Β' εξαμήνου 2016 έληξε 28-02-2018. Δεν την πληρωσα και ετσι εχασα και μια ρυθμιση παλιοτερη και πληρωνα καθε μηνα.

Γνωριζει καποιος συναδερφος πως μπορω να κανω νεα ρυθμιση ή κατι αλλο ωστε να ειναι ασφαλισμενος.

Αυτα που λενε για 120 δοσεις ...τι ισχυει;

(περισσοτερο για να εχουν τα παιδια μου ασφαλεια)

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2018 at 9:17 ΜΜ, gio said:

Η καταβολή εισφορών Β' εξαμήνου 2016 έληξε 28-02-2018. Δεν την πληρωσα και ετσι εχασα και μια ρυθμιση παλιοτερη και πληρωνα καθε μηνα.

Γνωριζει καποιος συναδερφος πως μπορω να κανω νεα ρυθμιση ή κατι αλλο ωστε να ειναι ασφαλισμενος.

Αυτα που λενε για 120 δοσεις ...τι ισχυει;

(περισσοτερο για να εχουν τα παιδια μου ασφαλεια)

Προφανώς ειμαι ο μονος που εχω προβλημα...... ευχαριστω όσους απο την κοινοτητα το διαβασαν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gio said:

Προφανώς ειμαι ο μονος που εχω προβλημα...... ευχαριστω όσους απο την κοινοτητα το διαβασαν.

Συνάδελφε μάλλον δεν ξέρει κανένας να απαντήσει....

Εδώ δεν ξέρουν οι ίδιοι οι υπάλληλοι των ταμείων και πολλές φορές δίνουν απαντήσεις που περισσότερο μπερδέυουν και οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα παρά βοηθούν.

Δες πάντως και το παρακάτω

http://www.kathimerini.gr/959415/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/ry8mish-ofeilwn-se-120-doseis-gia-episthmones

Link to comment
Share on other sites

@gio Είσαι σίγουρος ότι την έχασες τη ρύθμιση καταρχήν; Ίσως να υπάρχει ακόμα δυνατότητα να το σώσεις. Ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση, να έγινε δηλαδή αυτόματη διακοπή, κάνε αίτηση θεραπείας. Ξέρω αρκετούς συναδέλφους που τα κατάφεραν και ξαναμπήκαν στη ρύθμιση, με μια μικρή επιβάρυνση για τόκους υπερημερίας (1 - 2 €). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.