Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

On 3/8/2021 at 12:02 ΜΜ, ΣταματηςΚ said:

Συνάδελφοι χθες αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια για την εκκαθάριση τών εισφορών του 2020 (για εργαζόμενους με παράλληλη απασχόληση σε μισθωτή εργασία, μπλοκάκια του αρθ 39 κτλ)

Στη δική μου εκκαθάριση τουλάχιστον τα έχουν κάνει μπάχαλο. Εμφανίζεται να μην έχει πληρώσει ο εργοδότης μου μέσω ΑΠΔ εισφορές για Οκτώβριο και Νοέμβριο 2020 με αποτέλεσμα να μου ζητάνε να πληρώσω (πέρα από τα γνωστά 120€ του ΟΑΕΔ) και άλλα 550€ για  εκκρεμούσες εισφορές!

Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού τόσο απο το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύω μου έδειξαν τις ΑΠΔ Οκτωβρίου και Νοεμβρίου οπου έχω καταχωρηθεί κανονικά, αλλά και στην σελίδα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης (του ίδιου του ΕΦΚΑ !!!) φαίνεται επίσης οτι οι εισφορές έχουν καταβληθεί κανονικά.

Εχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός ?

Και πιο σημαντικό ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ? Η προθεσμία πληρωμής λήγει την 31 Αυγούστου δηλ σε 4 εβδομάδες.

Και σε μένα μου βγάλανε μήνα που πλήρωσα κανονικά πως δεν πληρώθηκε

και επιπλέον μου βάλανε και μεγαλύτερη κατηγορία.

Πήρα τηλ. για ενημέρωση και μου είπανε θα τα αλλάξουνε μέσα στον Αύγουστο.

Και πως αν δε δω τη σωστή αλλαγή να ξαναπάρω   τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε μένα στην εκκαθάριση 2020, με παράλληλη μισθωτή απασχόληση  απο 11/2018 συνεχόμενα μέχρι και σήμερα στο δημόσιο, δείχνει ότι για τους μήνες Ιανουάριο μέχρι και Σεπτέμβριο έχει Εισφορές από Μισθωτή Εργασία μόνο 16 € !!!!! Και απο Οκτώβριο μέχρι Δεκέμβριο κανονικά 330 !!! Τι γίνεται εδω πέρα ????????

Έβγαλαν χρέος 2170 !!!!

EDIT : Στο πρώτοθέμα σε άρθρο του γράφει το παρακάτω : 

Από την ανωτέρω διαδικασία της εκκαθάρισης έχουν εξαιρεθεί κατηγορίες μη μισθωτών ασφαλισμένων με παράλληλη μισθωτή απασχόληση στον Δημόσιο Τομέα, για τους οποίους εκκρεμεί, από τους Φορείς Δημοσίου, η υποβολή Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (ΑΠΔ) έτους 2020. Η διαδικασία εκκαθάρισης για τους ασφαλισμένους αυτούς θα ολοκληρωθεί το προσεχές χρονικό διάστημα και αφού ληφθούν τα απαραίτητα οικονομικά στοιχεία.

Παρόλα ταύτα η εκκαθάριση έγινε....... Δεν πισστεύω να έχει κάνει μαμακία η μισθοδοσία.

Απο Δευτέρα , ξεκινάω τηλέφωνα. Θα μας τρελάνουν όλοι !!!

 

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jobous said:

Καλησπέρα. Σε μένα στην εκκαθάριση 2020, με παράλληλη μισθωτή απασχόληση  απο 11/2018 συνεχόμενα μέχρι και σήμερα στο δημόσιο, δείχνει ότι για τους μήνες Ιανουάριο μέχρι και Σεπτέμβριο έχει Εισφορές από Μισθωτή Εργασία μόνο 16 € !!!!! Και απο Οκτώβριο μέχρι Δεκέμβριο κανονικά 330 !!! Τι γίνεται εδω πέρα ????????

Έβγαλαν χρέος 2170 !!!!

EDIT : Στο πρώτοθέμα σε άρθρο του γράφει το παρακάτω : 

Από την ανωτέρω διαδικασία της εκκαθάρισης έχουν εξαιρεθεί κατηγορίες μη μισθωτών ασφαλισμένων με παράλληλη μισθωτή απασχόληση στον Δημόσιο Τομέα, για τους οποίους εκκρεμεί, από τους Φορείς Δημοσίου, η υποβολή Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (ΑΠΔ) έτους 2020. Η διαδικασία εκκαθάρισης για τους ασφαλισμένους αυτούς θα ολοκληρωθεί το προσεχές χρονικό διάστημα και αφού ληφθούν τα απαραίτητα οικονομικά στοιχεία.

Παρόλα ταύτα η εκκαθάριση έγινε....... Δεν πισστεύω να έχει κάνει μαμακία η μισθοδοσία.

Απο Δευτέρα , ξεκινάω τηλέφωνα. Θα μας τρελάνουν όλοι !!!

 

Για αρχή μπες στην καρτέλα σου ως μισθωτού στον ΕΦΚΑ και δες αν για τους αντίστοιχους μήνες έχεις μπει στις ΑΠΔ και τι κρατήσεις σου έχουν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά  χθες αμέσως μετά το σοκ (!!!) άρχισα το ψάξιμο και κοιτώντας στον ατομικκό λογαριασμό  παρατήρησα ότι μέχρι και 09/2020 έχουν βάλει σαν κωδικό στο πακέτο κάλυψης 131.  Μετά το αλλάζουν και βάζουν 311 , και πλέον οι κρατήσεις που φαίνονται είναι οι φυσιολογικές. Άρα  έχουν κάνει πατατιά στην μιισθοδοσία. Θα μιλήσω απο αύριο με μηχανογράφηση να δω πως θα λυθεί το θέμα. Επίσης και στην βεβαίωση προυπηρεσίας δεν φαίνονται οι μήνες πριν τον  10/2020 !!!! Δεν ξέρω ππως θα λυθεί το θέμα. Επίσης δεν ξέρω τι έχει γίνει με όλες τις κρατήσεις που έχουν παρακρατηθεί αλλά δεν φαίνονται !!!

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, jobous said:

Καλημέρα. Τελικά  χθες αμέσως μετά το σοκ (!!!) άρχισα το ψάξιμο και κοιτώντας στον ατομικκό λογαριασμό  παρατήρησα ότι μέχρι και 09/2020 έχουν βάλει σαν κωδικό στο πακέτο κάλυψης 131.  Μετά το αλλάζουν και βάζουν 311 , και πλέον οι κρατήσεις που φαίνονται είναι οι φυσιολογικές. Άρα  έχουν κάνει πατατιά στην μιισθοδοσία. Θα μιλήσω απο αύριο με μηχανογράφηση να δω πως θα λυθεί το θέμα. Επίσης και στην βεβαίωση προυπηρεσίας δεν φαίνονται οι μήνες πριν τον  10/2020 !!!! Δεν ξέρω ππως θα λυθεί το θέμα. Επίσης δεν ξέρω τι έχει γίνει με όλες τις κρατήσεις που έχουν παρακρατηθεί αλλά δεν φαίνονται !!!

Στο πακέτο 131 τι κρατήσεις φαίνεται να έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.  Πολύ  λίγες ,  εισφορές συνολικά 95 €. Καμία σχέση.... με τις νέες που είναι 490 € !!!

Η πατατιά φαίνεται και σττην βεβαίωση προυπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

Είμαι μισθωτός από το Σεπτέμβριο 2020. Έκανα έναρξη εργασιών στην εφορία το Δεκέμβριο 2020. Είδα ότι μου ήρθε εκκαθαριστικό στον ΕΦΚΑ να πληρώσω για το Δεκέμβριο 2020 136€ αντί για για 10€ (υπέρ ΟΑΕΔ).  Πρέπει να πληρώσω την πρώτη δόση μέχρι 31/8 ή να μην πληρώσω τίποτε; Κάθε υπάλληλος λέει άλλη άποψη. Για να πληρώσω πηγαίνω «ΜΕΝΟΥ  Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών  Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ  Πιστοποίηση Οφειλετών» ή αυτό είναι για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, aaaa1940 said:

Kαλημέρα,

Είμαι μισθωτός από το Σεπτέμβριο 2020. Έκανα έναρξη εργασιών στην εφορία το Δεκέμβριο 2020. Είδα ότι μου ήρθε εκκαθαριστικό στον ΕΦΚΑ να πληρώσω για το Δεκέμβριο 2020 136€ αντί για για 10€ (υπέρ ΟΑΕΔ).  Πρέπει να πληρώσω την πρώτη δόση μέχρι 31/8 ή να μην πληρώσω τίποτε; Κάθε υπάλληλος λέει άλλη άποψη. Για να πληρώσω πηγαίνω «ΜΕΝΟΥ  Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών  Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ  Πιστοποίηση Οφειλετών» ή αυτό είναι για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές;

Στο εκκαθαριστικό δεν έχει κωδικό πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, acomaedo said:

Στο εκκαθαριστικό δεν έχει κωδικό πληρωμής;

Υπάρχει κωδικός πληρωμής. Μπορώ να πληρώσω σε κάποιο υποκατάστημα εφκα ή αναγκαστικά με προμήθεια μέσω ebanking;

 

Edited by aaaa1940
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πέρα της ερώτησης του συναδέλφου από πάνω θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω το εξής: βλέπω στο ειδοποιητήριο ότι υπάρχουν κάποιες ληξιπρόθεσμες οφειλές 220 ευρώ. Αυτές τις πληρώνω με τον ίδιο κωδικό πληρωμής που πληρώνω και τις τρέχουσες? θα αναγνωριστεί η καταβολή ή θα πληρώσω και δε θα βγάζω άκρη μετά ότι πλήρωσα (αν έχει πληρώσει κάποιος ληξιπρόθεσμες και μπορεί να ενημερώσει)? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.