Jump to content

ΕΦΚΑ και εισφορές

deadlock_gr
 Share

Recommended Posts

• 4 weeks later...

Ανέβηκε το ειδοποιητήριο για τις εισφορές του Μαρτίου. Προθεσμία πληρωμής μέχρι την 29η Απριλίου.

• Thanks 3

On 23/3/2022 at 5:09 ΜΜ, gelastos said:

Νέα ηλεκτρονική υπηρεσία «Έλεγχος ασφαλιστικής ικανότητας μη Μισθωτών» 

https://www.efka.gov.gr/el/deltia-typoy/deltio-typoy-139

Ξέρει κάποιος συνάδελφος ποιος νόμος (;) ή υπουργική απόφαση (;) είναι, να δούμε ακριβώς τι λέει αυτό που αναφέρει το δελτίο τύπο ;

Ν.4915 ΦΕΚ Α' 63/24-03-2022

...

Άρθρο 76.

Ασφαλιστική ικανότητα μη μισθωτών ασφαλισμένων - Τροποποίηση άρθρου 27 ν. 4892/2022

Στο άρθρο 27 του ν. 4892/2022 (Α' 22), περί των χορηγήσεων και παρατάσεων ασφαλιστικής ικανότητας 20222023, προστίθεται παρ. 4 ως εξής:

«4. Οι μη μισθωτοί ασφαλισμένοι του e-Ε.Φ.Κ.Α., ελεύθεροι επαγγελματίες, αυτοτελώς απασχολούμενοι και αγρότες, λαμβάνουν κατ’ εξαίρεση ασφαλιστική ικανότητα από 1ης.3.2022 έως 31.5.2022, ανεξαρτήτως οφειλών τους και πλήρωσης προϋποθέσεων εκ μέρους τους. Η ασφαλιστική ικανότητα των ασφαλισμένων του προηγούμενου εδαφίου παρατείνεται μέχρι 28.2.2023, εφόσον έχουν καταβάλλει εντός του 2021 ή καταβάλλουν εντός του 2022, αναδρομικά για το έτος 2021, ποσό που αντιστοιχεί στην ετήσια εισφορά για παροχές σε είδος και σε χρήμα που προβλέπεται στο άρθρο 41 του ν. 4387/2016, σύμφωνα με την ασφαλιστική κατηγορία την οποία είχαν επιλέξει για το έτος 2021.»

-----------

Αιτιολογική έκθεση

Με την προτεινόμενη ρύθμιση δίνεται ασφαλιστική ικανότητα, για παροχές υγείας σε χρήμα και είδος, για την περίοδο από 1.3.2022 έως 28.02.2023, στους ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοτελώς απασχολούμενους και αγρότες, οι οποίοι έχουν οφειλές στον e-Ε.Φ.Κ.Α..
Ειδικότερα, σύμφωνα με την προτεινόμενη ρύθμιση, τα ανωτέρω πρόσωπα θα δικαιούνται να λάβουν ασφαλιστική ικανότητα για ένα (1) έτος, εφόσον, είτε (α) έχουν καταβάλει κατά το προηγούμενο έτος, είτε (β) καταβάλουν κατά το τρέχον έτος στον e-Ε.Φ.Κ.Α. ποσό ίσο με την ετήσια εισφορά για παροχές σε είδος και χρήμα, βάσει της ασφαλιστικής κατηγορίας του άρθρου 41 του ν.4387/2016 που έχουν επιλέξει για το έτος 2021.
Η ανωτέρω ρύθμιση κρίνεται αναγκαία στο πλαίσιο της προσπάθειας της Πολιτείας για άμβλυνση των επιπτώσεων που έχει επιφέρει η υγειονομική κρίση που συνδέεται με την πανδημία της COVID-19 στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια, λαμβανομένων υπόψη και των τρεχουσών οικονομικών συνθηκών.

• 1 month later...

Μόλις φάνηκε ισχύς ασφάλισης έως 28/02/2023 (ήταν έως 31/05/2022).

• Thanks 1

• 2 weeks later...
Posted (edited)

Καλημερα.. εγγεγραμένος στο ΤΕΕ απο 2007 
Ξερει κανεις αν γραφόμασταν αυτόματα και στο ΤΕΑΜΕΔΕ; διότι προσπαθώ με το ΚΕΑΟ να βγάλω μια ακρη και μου λένε ..έχετε μάλλον παλιές οφειλές στο ΤΕΑΜΕΔΕ , εγγραφείτε και στα στοχεία οφειλετη πατήστε ΤΕΑΜΕΔΕ βάλτε τον Αριθμό μητρώου σας να δείτε τα τυχον χρωστούμενα ..αλλά εγώ δεν έχω νομίζω πάρε δώσε με το ΤΕΑΜΕΔΕ (ποτέ δν επέλεξα τουλάχιστον εκούσια την εγγραφή μου ..) 
Εχει τύχει σε κανένα συνάδελφο ανάλογη περίπτωση;

edit : είμαι φαουλ.... μου τα γραψαν στο απαντητικο εμαιλ του ΚΕΑΟ αλλά εγώ το διάβασα βιαστηκα, και ήταν και με κεφαλαία...
Λοιπόν το παραθέτω για τύπους σαν και μένα  
..ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΣΤΟ ΚΕΑΟ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ ΟΦΕΙΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΑΜΕΔΕ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΡΡΑΦΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΑΜΕΔΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ  ΦΟΡΕΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΣΑΣ ΖΗΤΗΘΕΙ ΑΜ ΘΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΟ ΑΦΜ ΣΑΣ....

Edited by MHD
διορθωση

Από 01/01/2020 δεν υφίσταται ΕΤΕΑΕΠ. Αν και η ιστοσελίδα του τέως ΕΤΕΑΕΠ λειτουργεί, δεν έχει ενημερωθεί σχετικά με τις αλλαγές που έλαβαν χώρα από 01/01/2020. Το ΕΤΕΑΕΠ απορροφήθηκε από τον ΕΦΚΑ και ο ΕΦΚΑ μετονομάστηκε σε e-ΕΦΚΑ. Έτσι στον e-ΕΦΚΑ συστάθηκε Γενική Διεύθυνση Επικουρικής Ασφάλισης & Εφάπαξ Παροχών.