Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

48 λεπτά πριν, Apollon said:

Τραγικό σύστημα. Και γενικά γιατί να πληρώνω κομισιον με πάγια εντολή αφού υποτίθεται έτσι γίνομαι και καλός πληρωτης. Δηλαδή την πληρώνουν οι καλό πληρωμές...

Τι θα γίνει με τις τράπεζες, θα τους βάλει κανείς στην θέση τους; Γιατι κομισιον;

Συγνώμη για το εκτος θέματος, αλλά δυστυχώς είναι ετσι όπως το λες. 

Είχα παγια εντολή στο τηλέφωνο, κ ξαφνικα βλεπω 2η ανάληψη +0,30€ χωρις να υπαρχει αιιτιολογια στο web banking. 

Παω τραπεζα να ρωτήσω κ αφου βλεπει ο υπάλληλος οτι ξεκινησε η τράπεζα να χρεωνει 30 λεπτά ΚΑΙ στις πάγιες εντολές, έκανα τα παράπονα μου,και μου λεει: εεε να μην βγαλουμε κ εμεις κάτι?? 

Πίστεψέ με. Ο χαρτοκοπτης που ειχε πάνω στο γραφείο, μου έκλεινε το μάτι. Συγκρατηθηκα κ έφυγα. 

Πήγα στο κατάστημα κινητής και ακύρωσα την πάγια εντολή, αφου ξεκίνησαν να με χρεώνουν (και ΧΩΡΙΣ ενημέρωση) επειδή ήμουν "καλοπληρωτής" . 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πρωτη μου αναρτηση στο φορουμ.

Εχω καποιες αποριες που ισως εχουν ξανα ειπωθει. 

Ανοιξα μπλοκακι 1η φορα τον απριλη και μου ηρθε η ειδοποιηση για πληρωμη του εφκα. Νομιζα οτι θα πληρωνα μονο 148 ως ειδικη κατηγορια. Ωστοσο, μου ηρθαν 218 ευρω εισφορες.

148 ευρω εφκα 

28 ΕΦΑΠΑΞ

42 ευρω επικουρικη

Το 42 ευρω εχω ακουσει οτι ειναι για μηχανικους που ανοιξαν μπλοκακι απο το 22 και μετα και ειναι αναγκαστικο. Ισχυει ; 

Το ΕΦΑΠΑΞ δεν ξερω πως εγινε και μου το χρεωσαν.

Αυτα τα λεφτα για εφαπαξ και επικουρικη δεν υπαρχει καποιος τροπος να τα αποφυγω ε ;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, alexng said:

Αυτα τα λεφτα για εφαπαξ και επικουρικη δεν υπαρχει καποιος τροπος να τα αποφυγω ε ;

Όχι, όλοι οι μηχανικοί πληρώνουν εισφορές για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honor_Code said:

Όχι, όλοι οι μηχανικοί πληρώνουν εισφορές για αυτά.

Καταλαβα. Ευχαριστω !


Μου κανει εντυπωση παντως γιατι φιλος μου που κανει διδακτορικο σε πολυτεχνειο με μπλοκακι δινει μονο τα 148. Ισως παιζει καποιο ρολο το χαμηλοτερο ειδοσημα ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει σημασία το εισόδημα.
Δεν είναι ασφαλισμένος με την ιδιότητα του μηχανικού.
Λόγω του ότι είναι διδακτορικός φοιτητής έχει αυτές τις εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Honor_Code said:

Όχι, δεν έχει σημασία το εισόδημα.
Δεν είναι ασφαλισμένος με την ιδιότητα του μηχανικού.
Λόγω του ότι είναι διδακτορικός φοιτητής έχει αυτές τις εισφορές.

Ναι εχεις δικιο, μολις μου ειπε οτι ο ασφαλιστικος φορεας του βγαζει οτι ειναι ο ΟΑΕΕ. Ενω εγω ειμαι μεσω τσμεδε. Η ασφαλιση μεσω τσμεδε γενικα εχει καποιο αντικτυπο/πλεονεκτημα η απλα σε χτυπανε για τον τιτλο ''Μηχανικος'' ;

Το σε ποιο φορεα θα ανηκεις εξαρταται απο το πως εκανες την εγγραφη στην ασφαλιση/εναρξη επιχειρησης στην αρχη, οποτε να φανταστω δεν αλλαζει ευκολα ;

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα αλλάζει, αν μεταβληθεί το επάγγελμα με το οποίο είσαι ασφαλισμένη στον ΕΦΚΑ.
Οι μηχανικοί —πλέον— ασφαλίζονται λόγω επαγγελματικής δραστηριότητας και όχι εξαιτίας της επιστημονικής τους ιδιότητας.

Edited by Honor_Code
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την ιστοσελίδα του ΤΕΚΑ πήρα τα παρακάτω:

 

Υπάγομαι στην ασφάλιση του ΤΕΚΑ;

Εάν είστε μη μισθωτός /ή με υποχρέωση επικουρικής ασφάλισης και ξεκινήσατε να εργάζεστε για πρώτη φορά στην Ελλάδα από 1.1.2022, ή έχετε γεννηθεί μετά την 1.1.2004, τότε υπάγεστε στο ΤΕΚΑ για την επικουρική σας ασφάλιση. Εάν ξεκινήσατε να εργάζεστε έως 31.12.2021, υπάγεστε στον κλάδο επικουρικής ασφάλισης του e-ΕΦΚΑ.   

Οι μη μισθωτοί που έχουν υποχρεωτική επικουρική ασφάλιση είναι οι: αυτοαπασχολούμενοι δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας σύνταξης του π. ΤΣΜΕΔΕ (μηχανικοί και εργολήπτες δημοσίων έργων), καθώς και ορισμένες κατηγορίες ελεύθερων επαγγελματιών (αρτοποιοί, πρατηριούχοι υγρών καυσίμων, ιδιοκτήτες ιδιωτικών σχολείων που ασκούν διδακτικά καθήκοντα, πτυχιούχοι χημικοί και χημικοί μηχανικοί, οι οποίοι ασκούν δραστηριότητα που έχει σχέση με την επιστήμη τους).

Αναλυτικά, μπορείτε να δείτε όλα τα υπαγόμενα πρόσωπα εδώ.

Επιπλέον, από 1.1.2023 έως 31.12.2023, εάν είστε ήδη ασφαλισμένος/η στον κλάδο επικουρικής ασφάλισης του e-ΕΦΚΑ και γεννημένος/η από 1.1.1987 και μετά, θα έχετε τη δυνατότητα να αλλάξετε ταμείο επικουρικής ασφάλισης και να μεταβείτε στο ΤΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Honor_Code said:

Οι μηχανικοί —πλέον— ασφαλίζονται λόγω επαγγελματικής δραστηριότητας και όχι εξαιτίας της επιστημονικής τους ιδιότητας.

δυστυχώς αυτό ισχύει και είναι εις βάρος των Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.