Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

9 ώρες πριν, cv01302 said:

Τελικά όσοι μηχανικοί έχουμε εταιρεία (νομικό πρόσωπο) με κλειστά προσωπικά βιβλία (φυσικού προσώπου), μπορούμε να εγγραφούμε στον ΕΦΚΑ - ΟΑΕΕ αντί για ΕΦΚΑ - Τομέας μηχανικών, μιας και αποσυνδέθηκε επιτέλους η ιδιότητα του μηχανικού από το ΤΣΜΕΔΕ? Το έχει ψάξει κανένας περαιτέρω? Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη (εισφορές 27,95% από 38%)...

 

 

Η εφαρμοστική εγκύκλιος λέει ότι μπορείς να κλείσεις τα βιβλία και να υπαχθείς στην προαιρετική ασφάλιση του πρώην ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ σου Αφαλιστικού Φορέα,

 ο Υποχρεωτικός Φορέας ενός Ελ.Επ. είναι το ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ και σε αυτόν θα συνεχίσεις την προαιρετική σου ασφάλιση.

 

 

 

 

Προαιρετική.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, terry said:

Οσοι εχουν κανει παγια εντολη πληρωμης στην ΕΤΕ, θα συνεχισουν να πληρωνουν καθε μηνα.

Για να σταματησει πρεπει να πατε να κανετε διακοπη της παγιας εντολης.

Αυτο ομως δε σημαινει οτι "τυπικα" δεν ειστε εκτος του διακανονισμου (αν δεν πληρείτε τις προϋποθέσεις παραμονής σε αυτόν)

 

 

 

Αμα παίρνουν τα χρήματα, ακομα κι αν γίνει καμια στραβή θα τα αφαιρέσουν, άρα η μια ή αλλη...

Edited by Baudolino
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, cv01302 said:

Τελικά όσοι μηχανικοί έχουμε εταιρεία (νομικό πρόσωπο) με κλειστά προσωπικά βιβλία (φυσικού προσώπου), μπορούμε να εγγραφούμε στον ΕΦΚΑ - ΟΑΕΕ αντί για ΕΦΚΑ - Τομέας μηχανικών, μιας και αποσυνδέθηκε επιτέλους η ιδιότητα του μηχανικού από το ΤΣΜΕΔΕ? Το έχει ψάξει κανένας περαιτέρω? Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη (εισφορές 27,95% από 38%)...

Έχω κλείσει βιβλία πάνω από 2 χρόνια και είμαι εταίρος σε ΟΕ. Ενημέρωσα το ΤΣΜΕΔΕ για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισής μου εκεί και κατέθεσα αντίγραφο της εφορίας περί διακοπής εργασιών. Όταν όμως είδαν την καρτέλα μου οι υπάλληλοι εκεί σε μία από τις επισκέψεις μου, μου είπαν ότι πρέπει να με διαγράψουν από τον κλάδο υγείας του ΤΣΜΕΔΕ και να πάω υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ να βγάλω βιβλιάριο υγείας γιατί εκεί έχω δραστηριότητα. Είμαι πλέον υποχρεωτικά και στον ΟΑΕΕ σαν κύρια ασφάλιση προφανώς λόγω δραστηριότητας. Το ότι έχω διατηρήσει και την προαιρετική στο ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ μου δημιουργεί επιπλέον εισφορές καθώς δεν έχω δραστηριότητα ούτε προφανώς εισόδημα παρά μόνον το ότι το 27,95% γίνεται 38,95% λόγω εφ' άπαξ και επικουρικού.

Οι συνολικές εισφορές υπολογίζονται από το αλγεβρικό άθροισμα του καθαρού κέρδους από τις διάφορες δραστηριότητες (επιχειρηματική, ελεύθερου επαγγελματία, μισθωτού, αγροτικό εισόδημα, κλπ.).

Το αν θα διατηρήσεις το εφ' άπαξ και το επικουρικό σαν εισφορές εξαρτάται από το πόσα χρόνια πλήρωνες μέχρι τώρα για αυτές τις παροχές... Το ξέρω ότι τώρα πονάει, όταν όμως θα εισπράττεις κανά-δύο κατοστάρικα παραπάνω κάθε μήνα από την επικουρική και θα πάρεις και περίπου 10.000 εφ' άπαξ την στιγμή της σύνταξης, μάλλον δεν θα το μετανιώσεις!

Ελπίζω να βοήθησα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τις εισφορές του 2017 για μηχανικούς με μπλοκάκι, οι οποίοι φορολογούνται ως μισθωτοί.

Μέχρι το τέλος του 2017 ήμουν εργαζόμενη ως πολιτικός μηχανικός με μπλοκάκι και υπήρχε η συμφωνία με τον εργοδότη μου να υπάγομαι στο άρθρο παρ. 9 του αρ. 39 του ν.4387/2016. Η εταιρεία πλήρωνε τις εισφορές μου κανονικά, με την αναλογία τα 2/3 των εισφορών να επιβαρύνουν τον εργοδότη και το 1/3 εμένα. Οι εισφορές πληρωνόντουσαν πάντα από το λογιστή της εταιρείας εξ'ολοκλήρου και φυσικά παρακρατούνταν  και εξόλοκλήρου από το μισθό μου.

Το θέμα μου είναι ότι ο εργοδότης μου τώρα ισχυρίζεται ότι έχει πληρώσει παραπάνω εισφορές στον ΕΦΚΑ για το 2017, και μου ζητάει χρήματα πίσω...! Συγκεκριμένα, ισχυρίζεται ότι η αναλογία 2/3 - 1/3 επί των εισφορών ίσχυε μόνο για τη βασική ασφάλιση και όχι για το επικουρικό ταμείο, για το οποίο η επιβάρυνση του εργαζόμενου είναι μεγαλύτερη και ψάχνει να βρει πόσα χρήματα του χρωστάω...

Να προσθέσω ότι από το Φεβρουάριο βρίσκομαι στο ΗΒ, έχω κλείσει βιβλία και ενημερώθηκα για το παραπάνω νέο πριν λίγες μέρες.

Εχει κανείς αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα; 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Link to comment
Share on other sites

Για το επικουρικό η αναλογία είναι 50% - 50%, δηλαδή για το 7% που αναλογεί στο επικουρικό, είναι 3,5% για τον εργαζόμενο και 3,5% για τον εργοδότη, ενώ στη δικιά σου περίπτωση πληρώνατε 2,33% εσύ και 4,67% ο εργοδότης. Η διαφορά είναι 1,17%.

Βέβαια τη μεγαλύτερη ευθύνη τη φέρει ο λογιστής του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

εργάζομαι ως μισθωτός 13 χρόνια με ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ. Σκέφτομαι να ζητήσω διαγραφή από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και να γυρίσω σε ΙΚΑ.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει αν είναι σωστή επιλογή? τι παραπάνω προσφέρει το ΤΣΜΕΔΕ σε κάποιον μιθωτό με δεδομένο ότι οι κρατήσεις ΙΚΑ είναι λιγότερες? Επίσης γνωρίζετε αν απαιτούνται κατ' ελάχιστον κάποια χρόνια για να θεμελειώσεις σύνταξη από ΤΣΜΕΔΕ πριν αλλάξεις ταμείο?

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για το επικουρικό και το ΕΦΑΠΑΞ (κατηγορία: άρθρο παρ. 9 του αρ. 39).

Μου έδωσαν από τη δουλειά χαρτί που φαίνονται οι εισφορές που έχουν δώσει για το 2017. Σύμφωνα με αυτό φαίνεται όρι δεν παρακρατάνε επικουρικό (3.5% δικό μου και 3.5% του εργοδότη) και να θυμάμαι καλά θα έπρεπε να υπάρχει κια παρακράτηση για ΕΦΑΠΑΞ (δικό μου 4%).

Δε θα έπρεπε να γίνεται παρακράτηση; Αυτά τα παρακρατάνε μέσω ΕΦΚΑ ή μέσω ΤΜΕΔΕ;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια ερώτηση. Πρόσφατα υπέγραψα σύμβαση με την εταιρεία μου όπου μου ανέφεραν στο τιμολόγιο κάθε μήνα εκτός από το ποσό να αναγράφω «υπάγεται στην παρ.9 του άρθρου 39» και να μην ασχολούμαι άλλο με εισφορές.. Θέλω να βλέπω όμως τι πληρώνεται, αυτό φαίνεται από την καρτέλα του εφκα; Και αν υπάρχει ατασθαλία θα φανεί σαν οφειλή; 

Link to comment
Share on other sites

Το αν φαίνονται στην καρτέλα στον ΕΦΚΑ δεν το γνωρίζω.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα:
1) Η υποβολή ΑΠΔ από μέρους του εργοδότη ως υποχρέωσή του και
2) Η καταβολή των εισφορών του εργαζόμενου που είναι και αυτή υποχρέωση του εργοδότη.

Αν έχει υποβάλλει κανονικά τις ΑΠΔ, και συνεχίσει να τις υποβάλλει, δεν υπάρχει πρόβλημα για τον εργαζόμενο.

Ο ΕΦΚΑ (έτσι τουλάχιστον γίνονταν επί εποχής ΙΚΑ) στρέφεται κατά του εργοδότη και απαιτεί να καταβληθουν οι εισφορές αν δεν τις έχει καταβάλει

Αν όμως δεν έχει υποβάλλει ΑΠΔ (κατ' αναλογία με το τέως ΙΚΑ, θεωρώ ότι μπορείς να το διαπιστώσεις με επίσκεψη στον ΕΦΚΑ αν δεν φαίνεται στην καρτέλα --που όπως είπα δεν γνωρίζω αν πρέπει να φαίνεται), τότε υπάρχει πρόβλημα και το "μπαλάκι" πέφτει στον εργαζόμενο ... και πρέπει να κάνεις άμεσα αυτό που γράφει η Φ80000/οικ.5547/248/7-2-2017 στο 4 ... είναι μια άβολη διαδικασία.

Υ.Γ. Στην άβολη αυτή κατάσταση θέλει ιδιαίτερη προσοχή κατά την συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στον ΕΦΚΑ δε φαίνεται ακόμα σύμφωνα με αυτό

Αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με τη δική μου περίπτωση και τι πρέπει να κάνω, θα βοήθαγε πραγματικά. Ευχαριστώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.