Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

ΕΦΚΑ Εγκ.21/2018
"[...]
Σε περίπτωση που ο ασφαλισμένος δεν επιθυμεί την επιστροφή του πιστωτικού υπολοίπου, αυτό μπορεί να παραμείνει στον λογαριασμό του και να συμψηφιστεί με τις ασφαλιστικές εισφορές του επόμενου ή επόμενων μηνών, εφόσον υποβληθεί σχετικό αίτημα έως 31.12 του έτους που αφορά η εκκαθάριση.
[...]"

Ειδικότερα όμως για το 2017 ή παραπάνω εγκύκλιος αναφέρει:
"[...]
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ 2017
...
Το πιστωτικό υπόλοιπο εκκαθάρισης 2017 θα συμψηφιστεί με ενδεχόμενες οφειλές τρεχουσών ασφαλιστικών εισφορών έτους 2018 κατά την ημερομηνία εκκαθάρισης και, εφόσον προκύπτει εναπομείναν υπόλοιπο, αντιμετωπίζεται ως εξής:
α. Ποσό των 50,01€ και άνω, δύναται να παραμείνει στο λογαριασμό του ασφαλισμένου, προκειμένου να συμψηφιστεί με ασφαλιστικές εισφορές επόμενων μηνών, εφόσον υποβληθεί σχετικό αίτημα έως 31.5.2018
[...]"

Πήρε όμως παράταση για το 2017 μέχρι 8.6-2017 8 (μάλλον γράφαμε μαζί με τον Ghostrider) Καλησπέρες...

 

Edited by georgegaleos
Για λόγους τάξης διορθώθηκε η τελευταία ημερ/νία σύμφωνα με την επισήμανση του Θοδωρή.
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Πήρε όμως παράταση για το 2017 μέχρι 8.6-2018 (μάλλον γράφαμε μαζί με τον Ghostrider) Καλησπέρες...

 

Edited by thodoris85
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μάλλον εγώ είμαι κουρασμένος και δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω. Δεν μεταφέρεται η πληροφορία στον εγκέφαλό μου για να γίνει η επεξεργασία.

Με βάση το ακόλουθο έγγραφο (http://www.efka.gov.gr/_memos/files/d.asf-684-870171_10-07-2018.pdf) όσοι επιθυμούν προεραιτική ασφάλιση θα πρέπει να περνάνε από υγειονομικές επιτροπές που θα βεβαιώνουν πως ΔΕΝ είναι ανάπηροι;

Δεν μπορεί, εγώ είμαι κουρασμένος και δεν δουλεύει σωστά ο εγκέφαλός μου.

Ζητώ την κατανόηση και την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις τι γράφει το πρώτο σχετικό που αναφέρει.

Προσωπικά δεν μπόρεσα να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 10:10 ΠΜ, 32pixels said:

Μετά την εκκαθάριση προέκυψε σημαντικό πιστωτικό υπόλοιπο στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ. Δήλωσα IBAN στα ατομικά μου στοιχεία και δεν έκανα αίτηση για συμψηφισμό με μελλοντικές εισφορές. Έχει περάσει παραπάνω από μήνας και τα λεφτά δεν έχουν πιστωθεί στον λογαριασμό μου. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος με πιστωτική εκκαθάριση αν / πότε επιστρέφονται τα λεφτά, ή αν πρέπει να κάνουμε κάποια επιπλέον κίνηση?

Είμαι στην ίδια κατάσταση και όσο και αν έψαξα/ρώτησα το συμπέρασμα είναι ότι απλά πρέπει να μπουν όπου να'ναι... αλλά το όπου να'ναι δεν έρχεται...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, voxson said:

Είμαι στην ίδια κατάσταση και όσο και αν έψαξα/ρώτησα το συμπέρασμα είναι ότι απλά πρέπει να μπουν όπου να'ναι... αλλά το όπου να'ναι δεν έρχεται...

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η νεότερη ενημέρωση που έχω είναι πως η προθεσμία καταβολής είναι δύο μήνες μετά τη λήξη προθεσμίας αίτησης συμψηφισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει έτσι κι αλλιώς.

ΕΦΚΑ Αριθμ. πρωτ.Δ15/Δοικ9290/183/2018
"[...]
Ι. Πάγια διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών εισφορών
...
Β. Πιστωτικό Υπόλοιπο
Σε περίπτωση που από την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών προκύψει ότι ο ασφαλισμένος έχει καταβάλει επιπλέον ποσό (πιστωτικό υπόλοιπο), αυτό επιστρέφεται αυτόματα, με πίστωση του τραπεζικού λογαριασμού που έχει δηλώσει ο ασφαλισμένος, μέχρι την 31/1 του επόμενου έτους...
...
ΙΙ. Διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών εισφορών έτους 2017
...
Β. Πιστωτικό Υπόλοιπο
Σε περίπτωση που από την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών προκύψει ότι ο ασφαλισμένος έχει καταβάλει επιπλέον ποσό (πιστωτικό υπόλοιπο), αυτό επιστρέφεται αυτόματα στον ασφαλισμένο, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα ανωτέρω, εντός διμήνου από την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκκαθάρισης...
[...]"

ΕΦΚΑ Εγκ.21/2018
"[..]
Το πιστωτικό υπόλοιπο εκκαθάρισης 2017 θα συμψηφιστεί με ενδεχόμενες οφειλές τρεχουσών ασφαλιστικών εισφορών έτους 2018 κατά την ημερομηνία εκκαθάρισης και, εφόσον προκύπτει εναπομείναν υπόλοιπο, αντιμετωπίζεται ως εξής:
α. Ποσό των 50,01€ και άνω, δύναται να παραμείνει στο λογαριασμό του ασφαλισμένου, προκειμένου να συμψηφιστεί με ασφαλιστικές εισφορές επόμενων μηνών, εφόσον υποβληθεί σχετικό αίτημα έως 31.5.2018.
[..]"

Όπου προκύπτει ότι η ολοκλήρωση της διαδικασίας εκκαθάρισης είναι η 31.5.2018 με την ημερομηνία λήξης αίτησης συμψηφισμού.
Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω θα (πρέπει να) πιστωθούν στο λογαριασμό μέχρι και τις 31.7.2018

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.