Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Ch-mech said:

Καλησπέρα. Τον Δεκέμβριο του 2017 έστειλα την υπεύθυνη δήλωση για να έχω προαιρετική ασφάλιση ως μηχανικός στον εφκα και έχοντας πληρώσει κανονικά τις εισφορές. 15 Φεβρουαρίου 2018 έως 31 Ιουλίου 2018 εργάστηκα ως μισθωτός και μου πλήρωνε τις εισφορές μου ο εργοδότης. Επειδή τα ειδοποιητήρια συνέχισαν και εκδιδόταν κανονικά, και ενώ σταμάτησα να τα πληρώνω (από αυτό του Μαρτίου 2018 και μετά), άρχισα να στέλνω email σε efka  και tsmede, στα όποια ο ένας υπεύθυνος με στέλνει στον άλλον και έχω καταλήξει στο τμήμα εισφορών, αλλά χωρίς συγκεκριμένη απάντηση.

Στις ερωτήσεις τι ενέργειες πρέπει να κάνω και αν πρέπει να πληρώνω τα ειδοποιητήρια και αν θα χρεωθώ με τόκους δεν έχω πάρει καμία απάντηση. Πως να αντιμετωπίσω το θέμα; Να πληρώσω τις οφειλές μου; Δύσκολο και οικονομικά να το κάνω, βέβαια. Με ποιον άλλον τρόπο να κινηθώ;

Σημειώνω πως βιβλία δεν έχω και δεν είχα ανοιχτά σε ΔΟΥ.

 

Για να μην αισθάνεσαι μόνος σε αυτό, και σε μένα συμβαίνουν τα ίδια. Αλλεπάλληλες επισκέψεις σε ΤΣΜΕΔΕ, αιτήσεις, έγγραφα, emails, υπενθυμίσεις για την καταχώριση της -κατά περιόδους- μισθωτής εργασίας από τις αρχές του 2017 & όμως δεν έχει γίνει τίποτα.

Βεβαίως, είμαι ασφαλισμένος, αλλά φαίνεται πως χρωστάω αρκετά χρήματα (τα οποία προφανώς έχουν σχέση με τις εισφορες από τη μισθωτή μου εργασία). Καμία επιβάρυνση σε αυτά τα χρήματα μέχρι τώρα.

Μπάχαλο γενικά.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Για να μην αισθάνεσαι μόνος σε αυτό, και σε μένα συμβαίνουν τα ίδια. Αλλεπάλληλες επισκέψεις σε ΤΣΜΕΔΕ, αιτήσεις, έγγραφα, emails, υπενθυμίσεις για την καταχώριση της -κατά περιόδους- μισθωτής εργασίας από τις αρχές του 2017 & όμως δεν έχει γίνει τίποτα.

Βεβαίως, είμαι ασφαλισμένος, αλλά φαίνεται πως χρωστάω αρκετά χρήματα (τα οποία προφανώς έχουν σχέση με τις εισφορες από τη μισθωτή μου εργασία). Καμία επιβάρυνση σε αυτά τα χρήματα μέχρι τώρα.

Μπάχαλο γενικά.

Ευχαριστώ για την απάντηση, απλά επειδή δεν έχω κάνει αίτηση και η επίσκεψη σε ΤΣΜΕΔΕ θα είναι δύσκολη για μένα λόγω επαρχίας, τι σου απαντάνε κατ ιδίαν, επίσης σε περίπτωση που θέλεις βεβαίωση και χρωστάς χρήματα τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Ch-mech said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, απλά επειδή δεν έχω κάνει αίτηση και η επίσκεψη σε ΤΣΜΕΔΕ θα είναι δύσκολη για μένα λόγω επαρχίας, τι σου απαντάνε κατ ιδίαν, επίσης σε περίπτωση που θέλεις βεβαίωση και χρωστάς χρήματα τι γίνεται?

Αυτό που μου απαντάνε είναι πως έχω κάνει ό,τι απαιτείται & θα ενημερωθεί το σύστημα (πότε όμως ρε γ**ώτο;;;). Δεν γνωρίζουν & αυτοί μου λένε. Από χαρτιά, επισύναψα σε αιτήσεις για διαγραφή των λανθασμενων ειδοποιητηρίων όποιο σχετικό έγγραφο είχα για μισθωτές εργασίες. 

Σχετικά με βεβαιώσεις, εκδίδω ό,τι χρειάζεται ηλεκτρονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Ακόμα & ευρωπαϊκή κάρτα υγείας έβγαλα, αν & στις αρχές του έτους δε μου την έβγαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι νέος μισθωτός πλέον, ο λογιστής της εταιρείας μου ανέφερε σήμερα χαρακτηριστικά πως από δω και πέρα θα βλέπω κανονικά τα ειδοποιητήρια και το χρέος να αυξάνει αλλα να μην ανησυχώ γιατί θα αποδίδουν εισφορές. Βέβαια λέω μέσα μου τι φάση και αυτό; Άσχετα το ποιος πληρώνει να βλέπεις την καρτέλα με τα χρέη να διογκώνονται; Δηλαδή δεν υπάρχει ένας έλεγχος; Μετά γυρνάει και μου λέει στο τέλος έτσι και αλλιώς γίνεται η εκκαθάριση αν χρωστάς κάτι άλλο (πχ συνεργασία η δουλειές δικές μου κτλ) και διαφορά τέτοια που δεν πολυκατάλαβα να πω την αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Ch-mech said:

Καλησπέρα. Τον Δεκέμβριο του 2017 έστειλα την υπεύθυνη δήλωση για να έχω προαιρετική ασφάλιση ως μηχανικός στον εφκα και έχοντας πληρώσει κανονικά τις εισφορές. 15 Φεβρουαρίου 2018 έως 31 Ιουλίου 2018 εργάστηκα ως μισθωτός και μου πλήρωνε τις εισφορές μου ο εργοδότης. Επειδή τα ειδοποιητήρια συνέχισαν και εκδιδόταν κανονικά, και ενώ σταμάτησα να τα πληρώνω (από αυτό του Μαρτίου 2018 και μετά), άρχισα να στέλνω email σε efka  και tsmede, στα όποια ο ένας υπεύθυνος με στέλνει στον άλλον και έχω καταλήξει στο τμήμα εισφορών, αλλά χωρίς συγκεκριμένη απάντηση.

Στις ερωτήσεις τι ενέργειες πρέπει να κάνω και αν πρέπει να πληρώνω τα ειδοποιητήρια και αν θα χρεωθώ με τόκους δεν έχω πάρει καμία απάντηση. Πως να αντιμετωπίσω το θέμα; Να πληρώσω τις οφειλές μου; Δύσκολο και οικονομικά να το κάνω, βέβαια. Με ποιον άλλον τρόπο να κινηθώ;

Σημειώνω πως βιβλία δεν έχω και δεν είχα ανοιχτά σε ΔΟΥ.

 

@Ch-mech και @Ghostrider γεια σας,

έκανα κι εγώ αίτηση τον Απρίλιο 2018 σε υποκατάστημα της επαρχίας για εκκαθάριση των λανθασμένων ειδοποιητηρίων λόγω του γεγονότος ότι συνέχιζαν να έρχονται κι ενώ είχα κλείσει βιβλία στην εφορία. Όταν τηλεφώνησα τέλη Μαϊου στον ΕΦΚΑ, πήρα την απάντηση ότι μόλις είχαν ξεκινήσει να ελέγχουν τις αιτήσεις που είχαν υποβληθεί αρχές του 2017 για εκκαθάριση των λανθασμένων ειδοποιητηρίων κι ότι θα έφταναν κάποια στιγμή και στη δική μου αίτηση. Οπότε καταλαβαίνετε. Σε ερώτησή μου αν λόγω συσσώρευσης οφειλών από τα λανθασμένα ειδοποιητήρια θα έστελναν στοιχεία προς Κ.Ε.Α.Ο. μου είπαν να μην ανησυχώ γιατί θα εξεταστεί η αίτηση σε εύλογο χρονικό διάστημα (βέβαια δεν προσδιόρισαν το πόσο εύλογο).

Και σε μένα έχει συσσωρευτεί ένα ποσό αλλά προσωπικά δεν έχω πληρώσει τα ειδοποιητήρια για την περίοδο που είχα μόνο την μισθωτή εργασία.

Υπομονή να χουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2018 at 2:00 ΜΜ, Ilias Bitsis said:

Καλησπέρα, και εμένα ακριβώς τα ίδια μου έχουν πει από τον ΕΦΚΑ εδώ και δύο μήνες περί ενημέρωσης του αρχείου τους. Προφανώς και εγώ δεν εξοφλώ. Σε ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα σε όλους,

επικοινώνησα σήμερα με τον ΕΦΚΑ (Τμήμα Εισφορών Μη Μισθωτών) και για τις περιπτώσεις ασφαλισμένων που εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 39 παρ. 9 η εκκαθαριστική διαδικασία ασφαλιστικών οφειλών έτους 2017 με την ανάρτηση των αντίστοιχων ειδοποιητηρίων εκκαθάρισης θα διενεργηθεί περί τα τέλη Οκτωβρίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

η ερώτηση μου είναι λίγο γενική και ίσως λίγο εκτός θέματος. Αλλά είπα να μην ανοίξω νέο θέμα.

  • Το επικουρικό και το ΕΦΑΠΑΞ ισχύουν ακόμα; Ναι μεν τα πληρώνουμε, αλλά (βάσει της σημερινής νομοθεσίας) προβλέπεται να τα πάρουμε;
  • Από όσο ξέρω, μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ ισχύουν τα παραπάνω, σωστά; Άρα σε περίπτωση που θα ήθελα να αποφύγω αυτές τις εισφορές (ΕΦΑΠΑΞ και επικουρικό), μπορώ να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ και να κάνω εγγραφή στον ΟΑΕΕ;

Τα παραπάνω τα ρωτάω, μιας και τα 8 χρόνια που είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει χρειαστεί να υπογράψω, και βάσει της πορείας μου μέχρι τώρα, δε θα χρειαστεί.

 

Ευχαριστώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

από 1/1/2017 δεν υπάρχουν εισφορές για Επικουρικό και Εφάπαξ, δεν νομίζω να καταργηθούν, κάποια στιγμή θα επανέλθουν,

 

 

αλλά προς το παρών η κατάσταση  ρευστή, από τον Μάιο του 2016 δεν έχουν αποδοθεί μόνιμες συντάξεις, όλες που εκδόθηκαν είναι προσωρινές.

 

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά εκδόθηκαν (παρεμπιπτόντως έγκαιρα) τα ειδοποιητήρια του Ιουλίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, πετρος748 said:

από 1/1/2017 δεν υπάρχουν εισφορές για Επικουρικό και Εφάπαξ, δεν νομίζω να καταργηθούν, κάποια στιγμή θα επανέλθουν,

 

 

αλλά προς το παρών η κατάσταση  ρευστή, από τον Μάιο του 2016 δεν έχουν αποδοθεί μόνιμες συντάξεις, όλες που εκδόθηκαν είναι προσωρινές.

 

 

Αναφέρεσαι για άλλα ταμεία πέρα από το ΤΣΜΕΔΕ, σωστά; Γιατί σε ερώτηση που έκανα πριν 2-3 μήνες είχα άλλη απάντηση σχετικά με το επικουρικό και εφαπαξ (η ερώτηση μου τότε ήταν συγκεκριμένα για το ΤΣΜΕΔΕ).

Και σε κουβέντα που καναμε στην εταιρία, τελικά μίλησαν με το λογιστήριο και πράγματι ισχύουν οι κρατήσεις και θα έπρεπε να γίνονται (μας έκαναν και διορθωση στα ποσά που μας κρατάνε κάθε μήνα).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.