Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

5 λεπτά πριν, zefuros said:

Λιγο Off-topic, αλλά πραγματικά είναι περίεργο που αρκετοί συνάδελφοι δεν εχουν ακομα κατανοήσει πως χρωστάνε στο ΕΦΚΑ 20 μήνες επικουρικού/Εφάπαξ!

Για να μην πέσουμε και από τα συννεφα και να κανετε τα κουμάντα σας, αυτό το ποσό ΑΥΤΗ τη στιγμή αντιστοιχεί σε περίπου 70% από τίς εισφορές που έχετε πληρώσει μέσα σε 1 ολόκληρο έτος.... και αυξάνει

ΥΓ. Μην το μπερδέψετε με τα αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ 2013 είναι άλλο φρούτο αυτό...

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, επειδή είμαι στο καθεστώς της παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016 δεν είχα εικόνα των κρατήσεων μέχρι στιγμής. Τώρα που απέκτησα (ζήτησα χαρτί με τις κρατήσεις για τη φορολογική δήλωση), κάθισα και υπολόγισα τα ποσοστά και είδα ότι δεν έκαναν καθόλου κρατήσεις για αυτά τα δυο (επικουρικό και ΕΦΑΠΑΞ).

Μέχρι στιγμής όμως έκανα το κουμάντο μου όπως λες, οπότε μάλλον είμαι καλυμένος 100% (έχω μια αμφιβολία για Ιανουάριο 2017 και Φεβρουάριο 2017, αλλά θα το μάθω σύντομα κι αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, μέχρι ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά).

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Γενικά αναφερόμουν, γιατί αρκετός κόσμος δεν έχει πάρει χαμπάρι τί παίζει και τί έρχεται....και μετα θα κλάψουμε όλοι παρέα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καταργηθεί κάπως το επικουρικό-εφάπαξ τον ηπιαμε τον καφε μας αδέρφια!!!!!

Είναι πολλά τα λεφτά που θα βγούν αναδρομικά!!!

Ισως, τωρα π βγήκαμε απο μνημόνιο κλπ και ερχεται η ανάπτυξη, θα μας τα χαρίσει ο συνάδερφος.....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα γράφει δεν βρέθηκε τρέχον εισφορά παρα μόνο η 4η δόση από την εκκαθάριση. Επειδή είμαι στην παρ.9 του άρθρου 39 να υποθέσω ότι πληρώθηκαν από τον εργοδότη; Η έχει βάλει ένα μέρος και δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

@ikaros13 αν έχεις χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του τετραμήνου (ένα θεωρητικά εύλογο χρονικό διάστημα) που είσαι στην παρ.9 του άρθρου 39 νομίζω ότι θα έχουν δει τη σχετική Α.Π.Δ.του εργοδότη και γι' αυτό σου έχουν ανεβάσει μόνο την 4η δόση της εκκαθάρισης κι όχι τρέχον ειδοποιητήριο. Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να βάλει όλο το ποσό εισφορών αν εργάζεσαι με το συγκεκριμένο καθεστώς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι μεν στην εταιρεία τα τελευταία 5 χρόνια αλλα μόλις από 1/7/18 με αυτό το καθεστώς. Ίσως να είναι όμως αυτό που λες άλλη εξήγηση δεν βρίσκω γιατί 1-2 φορές που ρώτησα τον λογιστή της εταιρείας τι κάνω με εφκα από δω και πέρα μου έλεγε μην ασχολείσαι καθόλου.. 

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε13, προσωπικά έκανε περίπου το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (3,5-4 μήνες) να εμφανιστεί η αλλαγή από "Ε.Ε." σε "Υπαγωγή στη ρύθμιση της παρ. 9 του άρθρου 39" γι' αυτό στο ανέφερα. Βέβαια ήταν και στις αρχές του συστήματος και υπέθεσα ότι αυτό συνέβαινε λόγω των παιδικών ασθενειών του Ε.Φ.Κ.Α. αλλά φαίνεται βρισκόμαστε ακόμη σε τέτοιο στάδιο. Αν σε κάποιους άλλους εργαζομένους της εταιρείας που εργάζεσαι τους είχαν κάνει αντίστοιχη αλλαγή τους προηγούμενους μήνες (είτε από Ε.Ε. είτε από μισθωτοί σε "Υπαγωγή στη ρύθμιση της παρ. 9 του άρθρου 39", ρώτησε κι αυτούς πόσο χρονικό διάστημα έκανε να εμφανιστεί στην καρτέλα τους στον Ε.Φ.Κ.Α. για διπλοτσεκάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Το επικουρικό και το εφάπαξ μέχρι τουλάχιστον και τον Δεκέμβριο του 2019 δεν πρόκειται να καταργηθούν για τον κλάδο ΕΦΚΑ-ΕΤΑΑ, καθώς λόγω αυτών των έξτρα χρεώσεων υπάρχει έπτωση 50% στις εισφορές των μηχανικών - δικηγόρων κλπ. Αυτή τη στιγμή και για το ίδιο εισόδημα, ένας ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ πληρώνει περισσότερες εισφορές από έναν του ΕΦΚΑ-ΕΤΑΑ καθώς δεν υπάρχει η αντίστοιχη έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.