Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

HQ7 καλημέρα,

προς τεκμηριωμένη επιβεβαίωση των διαπιστώσεων σου, αναφορικά στη ρύθμιση της παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016:

α) Για τα ποσοστά εισφορών και τα πακέτα ασφάλισης Εγκ.17/2017.
β) Για την διαδικασία Φ80000/οικ.5547/248/7-2-2017
"[...]
4. Υποβολή Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης (ΑΠΔ)
Προκειμένου να διασφαλιστεί τόσο η εμπρόθεσμη καταβολή των εισφορών, όσο και η ενημέρωση των υπόχρεων καταβολής ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση. Αντίστοιχα, και μέχρι το τέλος εκάστου ημερολογιακού μήνα, ο εν λόγω αντισυμβαλλόμενος υποχρεούται να υποβάλει για τον ασφαλισμένο που υπάγεται στην ανωτέρω ρύθμιση ΑΠΔ, ... .
...
Στην περίπτωση που ο αντισυμβαλλόμενος δεν υποβάλει ΑΠΔ, προκειμένου ο παρέχων σε αυτόν υπηρεσίες ασφαλισμένος να υπαχθεί στην οικεία ρύθμιση, ο εν λόγω ασφαλισμένος οφείλει να υποβάλει στον ΕΦΚΑ υπεύθυνη δήλωση περί πλήρωσης των νόμιμων προϋποθέσεων, όπως αυτές περιγράφονται ως άνω, δηλώνοντας ταυτόχρονα το ΑΦΜ του/των αντισυμβαλλομένου/ων του και προσκομίζοντας τυχόν άλλα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν το περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσής του. Στη συνέχεια, ενημερώνεται/ονται ο/οι αντισυμβαλλόμενος/οι αυτού περί της υποχρέωσης υποβολής ΑΠΔ και καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών, σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39, για το χρονικό διάστημα από την υποβολή της δήλωσης και εντεύθεν. Εφόσον ο αντισυμβαλλόμενος αμφισβητεί το περιεχόμενο της δήλωσης του ασφαλισμένου, υποβάλλει αντιρρήσεις ενώπιον των αρμοδίων οργάνων του ΕΦΚΑ, ενώ μέχρι την επίλυση της σχετικής διαφοράς από τα όργανα αυτά, ο ασφαλισμένος υποχρεούται να καταβάλλει τις εισφορές που αντιστοιχούν στο ποσοστό του εργαζόμενου, σύμφωνα με το άρθρο 38, ήτοι ποσοστό 6,67% για τον Κλάδο Κύριας Σύνταξης και ποσοστό 2,55% για την υγειονομική περίθαλψη.
[...]"

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/17/2018 at 1:42 PM, georgegaleos said:

Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιος διακανονισμός, περάν της πολύ δισκίνητης διαδικασίας των 120 δόσεων όπως σήμερα ισχύει. Αλλά αν θυμάμαι --δεν είμαι σίγουρος-- αφορά γαι οφειλές που έχουν δημιουργηθεί μέχρι και την 31/12/2016.
Πέραν αυτού, όσο οι οφειλές προς το τ.ΣΜΕΔΕ και τον ΕΦΚΑ, δεν έχουν μεταβιβασθεί στο ΚΕΑΟ (όπου πλέον αρμοδιότητα ως συνολική οφειλή έχει το ΚΕΑΟ) συνιστούν δύο ξεχωριστές οφειλές.
Το μέρος των αναδρομικών έχεις να κάνεις με το τ.ΤΣΜΕΔΕ και αρμοδιότητα για αυτές έχει αυτό (έχει εκδοθεί και σχετική εγκύκλιος). Οπότε, θεωρώ, ότι θα πρέπει να εξοφληθεί στο σύνολό του αφού επισκεφθείς το ταμείο για να υπολογιστεί το ακριβές ποσό μετά των προσαυξήσεων.
Για το μέρος του ΕΦΚΑ, ε΄χεις να κάνεις με τον ΕΦΚΑ, νομίζω ότι γνωρίζεις ότι μπορείς να καταθέτεις ότι ποσό θες, αλλά οποιοδήποτε ποσό καταθέτεις κάτω από τον μοναδικό κωδικό πληρωμής που έχεις στον ΕΦΚΑ, αυτό το ποσό θα πηγαίνει πρώτα να εξοφλεί τις παλαιότερες οφειλές (με προτεραιότητα τις παλαιότερες προσαυξήσεις του παλαιότερου μήνα και μετά την παλαιότερη οφειλή του ίδιου μήνα, κλπ κλπ μέχρι να φτάσεις τις εξοφλήσεις της όποιας τρέχουσας).

Παρ' όλα αυτά περίμενε μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει περισσότερα.

 

On 9/17/2018 at 8:25 PM, ALOS66 said:

Σ'ευχαριστώ georgegaleos, που πάντα βρίσκεις χρόνο να βοηθάς με τις απαντήσεις σου!

 

Αναφορικά στην παραπάνω παράθεσή μου, ALLOS δες και αυτό γιατί πιθανόν να μπορείς να κάνεις διακανονισμό (Για αυτό είχα αρχικά γράψει "Απ' όσο γνωρίζω ...") 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω, για έγγαμο με ένα παιδί ποιο είναι το μέγιστο ετήσιο εισόδημα για να πληρώνει αυτοαπασχολούμενος μηχανικός τις ελάχιστες εισφορές σε ΕΦΚΑ? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να το δούμε λίγο ανάποδα.
Ως κατώτατη μηνιαία βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών καθορίζεται το ποσό που αντιστοιχεί στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών το οποίο ανέρχεται σήμερα σε 586,08 ευρώ (Ετήσιο 586,08x12 = 7.032,96 €). (1)


Το ποσό των 7.032,96€ έχει προκύψει αφαιρώντας από τα έσοδά σου, της επιχειρηματικής δραστηριότητας, τις λοιπές φορολογικά εκπιπτόμενες δαπάνες χωρίς να συμπεριλάβεις σε αυτές τις (φορολογικά μεν εκπιπτόμενες αλλά ασφαλιστικά δε υπολογιζόμενες) καταβλητέες (πρόσεξε!! όχι τις καταβληθείσες) ασφαλιστικές εισφορές του προηγούμενου έτους.
Επομένως το ποσό που αναζητάς έχει να κάνει με το τι εκπιπτόμενες φορολογικά δαπάνες υπάρχουν, μη λαμβάνοντας υπόψη (δηλ. μη αφαιρώντας) την (φορολογικά εκπιπτόμενη) δαπάνη των καταβλητέων ασφαλιστικών εισφορών του προηγούμενου έτους.
Επομένως αν το μέγιστο ετήσιο εισόδημα (που ζητάς να μάθεις) από την επιχειρηματική δραστηριότητα είναι Α, θα πρέπει: το (Α) μείον (τις λοιπές φορολογικά εκπιπτόμενες δαπάνες) να ισούται με 7.032,96€.

(1) Σε συγκεκριμένες κατηγορίες ασφαλισμένων (π.χ. κάτω των 5 ετών) η κατώτατη βάση λαμβάνεται μειωμένη και ορίζεται ως ποσοστό 70% της κατώτατης βάσης: 586,08 *70% =410,26 € (Ετήσιο 410,26x12 = 4.923,12 € ).
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Αρχικά θα ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιος άλλος σε ίδια κατάσταση με εμένα.

Τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο του 2017, δεν υπήρχε ακόμα η δυνατότητα έτσι ώστε η εταιρία με την οποία έχουμε συνεργασία να με δηλώσει στις διατάξεις της παραγράφου 9 του άρθρου 39 του νόμου 4387/2016. Επίσης, επειδή δεν ήταν τίποτα σίγουρο (μπορεί και να μη με δήλωναν) είχα πληρώσει τις εισφορές που μου αναλογούσαν (και είχα φανεί στη σελίδα του ΕΦΚΑ), μόνος μου.

Έχω στείλει 3 email (18/10/2017, 15/2/2018 και 26/9/2017), και πριν από αυτά είχα μιλήσει και τηλεφωνικώς. Η απάντηση δε θα μπορούσε να είναι πιο γενική (27/9/2018):

Παράθεση

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Η διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών εισφορών των ασφαλισμένων που εμπίπτουν στις ρυθμίσεις της παρ. 9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016, των μη μισθωτών με παράλληλη μισθωτή απασχόληση (άρθρο 36 Ν.4387/2016), καθώς και ασφαλισμένων στους οποίους διαπιστώθηκε μεταβολή της ιδιότητας, θα πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρόνο και θα ακολουθήσουν σχετικές οδηγίες.

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 

Κατανοώ ότι δεν είναι και πολλά αυτά που μπορώ να κάνω (μιας και μιλάμε για δημόσιο).
Αλλά υπάρχει κάποιος σε παρόμοια θέση;
Γνωρίζει κάποιο ημερομηνία που θα γίνουν οι επιστροφές/συμψηφισμοί (και όχι "μεταγενέστερο χρόνο" και "οδηγίες");
Κάποια συμβουλή με το τι παραπάνω θα μπορούσα να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σε παρόμοια θέση, και είμαι σίγουρος ότι τα παρακάτω τα γνωρίζεις, εγώ θα γράψω μερικές παρατηρήσεις:
Αν υπήρχε πρόθεση να σε δηλώσουν και το όντως έκαναν όταν άνοιξε πλήρως η εφαρμογή, τότε από την μία θα έπρεπε να τους το έχεις δηλώσει μέσω του παραστατικού που έκοψες και από την άλλη θα έπρεπε η αμοιβή σου να ήταν μειωμένη (πέραν της παρακράτησης φόρου) και με το ποσό που αφορά στο μέρος του εργαζόμενου έτσι ώστε να το αποδώσουν με την ΑΠΔ όταν θα άνοιγε η εφαρμογή.
Οπότε αν και εσύ είχες πληρώσει με τα ειδοποιητήρια που ερχόντουσαν όταν γίνουν και οι συμψηφισμοί για αυτούς του άρθρου 39, παρ. 9 του ν.4387/16 θα προκύψει και ποσό προς επιστροφή, οπότε επιλέγεις συμψηφισμό ή δεν επιλέγεις συμψηφισμό και θα σου επιστραφεί στον λογαριασμό που έχεις δηλώσει. Ακόμη απ' όσο γνωρίζω δεν έχει εκδοθεί η σχετική εγκύκλιος ---και το επιβεβαίωσα και με αυτό που σου έστειλαν ως απάντηση--- για τους υπαχθέντες στο άρθρο 39 παρ.9, αναμένεται να γίνουν οι συμψηφισμοί τον Οκτώβριο (σύμφωνα με δημοσιεύματα).
Οπότε έλεγξε-επιβεβαίωσε:
α) τι έκαναν από την εταιρεία για τους δύο μήνες που αναφέρεις, δες το συμφωνητικό σου τι αναφέρει χρονικά
β) στις αμοιβές σου για τους δύο μήνες που αναφέρεις, έχουν γίνει οι κρατήσεις για τον ΕΦΚΑ ή όχι.
γ) στις μετέπειτα αμοιβές σου, έχουν αφαιρεθεί μόνο τις τρέχουσες τότε μηνιαίες κρατήσεις για τον ΕΦΚΑ ή και κάτι παραπάνω για τους αρχικούς δύο μήνες αν δεν σου είχαν κάνει τις κρατήσεις εξ' αρχής για αυτούς του δύο μήνες.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Για να σου πω την αλήθεια, είχα ρωτήσει πριν λίγο καιρό εδώ, σχετικά με επικουρικό και ΕΦΑΠΑΞ. Οπότε είχαν βγεί κάποια extra για να δώσω (τα οποία δεν τα είχαν αποδόσει από το λογιστήριο). Τα extra τα έχει ήδη δόσει η εταιρία, αλλά δεν μου τα έχει παρακρατήσει ακόμα. Ελπίζω μέχρι αύριο να βγάλω άκρη.

Γενικά υπάρχει μεγάλη τεράστια δυσκολία στην επικοινωνία με το λογιστήριο και εκεί είναι που "μπάζει" το όλο θέμα. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη όμως με αυτά που με συμβουλεύεις (αν γίνεται μέσω ΑΠΔ να βγάλω άκρη και να συμψηφιστούν οι εισφορές), αλλιώς θα περιμένω ένα μήνα ακόμα να δω τι γίνεται με τους πολυαναμενόμενους συμψηφισμούς.

 

Για το β) Δε μου είχαν κάνει κρατήσεις από το μισθό μου, αλλά μου επιβεβαίωσαν ότι έχει πληρωθεί ο ΕΦΚΑ για τους δυο πρώτους μήνες

Για το γ) Το ποσό κράτησης κάθε μήνα ήταν σταθερό και βάσει των υπολογισμών μου ήταν μηνιαίο (δηλαδή δεν περιελάμβανε κάτι extra για τους δυο πρώτους μήνες ~Ιανουάριο-Φεβρουάριο)

Οπότε, πρέπει να βγάλω άκρη με το λογιστήριο αρχικά (κάτι το οποίο είναι πιο δύσκολο και από το να βγάλω άκρη με τον ΕΦΚΑ) και βλέπω από εκεί και πέρα τι πρέπει να κάνω.

 

Ενα αναμονή τις εγκυκλίου (εδώ και ~2 χρόνια)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, thodoris85 said:

...

Για το β) Δε μου είχαν κάνει κρατήσεις από το μισθό μου, αλλά μου επιβεβαίωσαν ότι έχει πληρωθεί ο ΕΦΚΑ για τους δυο πρώτους μήνες

Για το γ) Το ποσό κράτησης κάθε μήνα ήταν σταθερό και βάσει των υπολογισμών μου ήταν μηνιαίο (δηλαδή δεν περιελάμβανε κάτι extra για τους δυο πρώτους μήνες ~Ιανουάριο-Φεβρουάριο)

...

Μου φαίνεται περίεργο για λογιστήριο να έχουν αποδώσει τον ΕΦΚΑ (όπως λένε) και να μην σου έχουν κάπως κρατήσει-ζητήσει (όπως προκύπτει από τα γραφόμενά σου) τα χρήματα αυτά εδώ και έναν χρόνο και μάλιστα αρκετό διάστημα που έχει ομαλοποιηθεί η διαδικασία υποβολής των ΑΠΔ. Παρ' όλα αυτά μπορείς να τους ζητήσεις το αποδεικτικό υποβολής ΑΠΔ που αφορά στους μήνες αυτούς, έτσι ώστε να έχεις κι εσύ μια πιο σαφή εικόνα.


Γνώμη μου, ξεκαθάρισε πρώτα με το λογιστήριο γενικότερα και ειδικότερα την κατάσταση-θέση σου.

Κάτι άλλο ....στην φορολογική δήλωση του φορολογικού έτους 2017 δεν σου έδωσαν βεβαίωση κρατήσεων-αποδοχών (?), εννοώ με ποιό δικαιολογητικό εξέπεσες το ορθό ποσό ασφαλιστικών εισφορών στο 2017. Αν δεν σου έδωσαν πως γνώριζες τι ποσό θα εκπέσεις. Αν σου έδωσαν και το ποσό των κρατήσεων αφορούσε μόνο τους υπόλοιπους μήνες (διότι λες ότι οι κρατήσεις των υπόλοιπων μηνών ήταν σταθερές και αντιστοιχούσαν στο ποσό του παραστατικού) και δεν είχε τις κρατήσεις αυτές των δύο μηνών τότε υποθέτω ότι δεν τις έκαναν-απέδωσαν, οπότε ορθά πλήρωσες εσύ με βάση τα ειδοποιητήρια.
Ξεκαθάρισε με το λογιστήριο ... 
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Κάτι άλλο ....στην φορολογική δήλωση του φορολογικού έτους 2017 δεν σου έδωσαν βεβαίωση κρατήσεων-αποδοχών (?), εννοώ με ποιό δικαιολογητικό εξέπεσες το ορθό ποσό ασφαλιστικών εισφορών στο 2017. Αν δεν σου έδωσαν πως γνώριζες τι ποσό θα εκπέσεις. Αν σου έδωσαν και το ποσό των κρατήσεων αφορούσε μόνο τους υπόλοιπους μήνες (διότι λες ότι οι κρατήσεις των υπόλοιπων μηνών ήταν σταθερές και αντιστοιχούσαν στο ποσό του παραστατικού) και δεν είχε τις κρατήσεις αυτές των δύο μηνών τότε υποθέτω ότι δεν τις έκαναν-απέδωσαν, οπότε ορθά πλήρωσες εσύ με βάση τα ειδοποιητήρια.

Ξεκαθάρισε με το λογιστήριο ... 
 

Από τη βεβαίωση (και μόνο από αυτήν) έβγαλα αρχικά άκρη ότι μου έχουν κρατήσει το ποσό χωρίς επικουρικό και ΕΦΑΠΑΞ. Μετά από δική μου παρατήρηση, μου έδωσαν άλλη βεβαίωση κρατήσεων με τα σωστά ποσά, για το σύνολο των 12 μηνών. Και από ότι μου είπε ο οικονομικός της εταιρίας μας, έχουν ήδη αποδοθεί στον ΕΦΚΑ (αλλιώς δε νομίζω να έδιναν και τη σχετική βεβαίωση).

Πρέπει να μιλήσω με τον οικονομικό για να το ξεκαθαρίσουμε με το λογιστήριο. Τον έχω "ενοχλήσει" αρκετές φορές μέσα στο μήνα για να συζητήσουμε σχετικά με την αποπληρωμή (από πλευράς μου προς την εταιρία, μιας και από ότι φαίνεται έχουν αποδοθεί από την εταιρία προς τον ΕΦΚΑ). Θεωρώ ότι θα ξεκαθαριστεί τώρα στην εκκαθάριση που θα κάνω με την εταιρία.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.