Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Άρα εσύ:
α) ως προς τον ΕΦΚΑ είσαι εντάξει και απλά περιμένεις τον συμψηφισμό.
β) ως προς την εταιρεία, καταλαβαίνω ότι στα χαρτιά έγινα ορθά οι κρατήσεις, αποδόθηκαν μεν στον ΕΦΚΑ, αλλά ταμειακά τους οφείλεις τις κρατήσεις των δύο μηνών τις οποίες (ταμειακά) δεν τις έκαναν. Μάλλον αυτοί θα πρέπει να ανησυχούν και όχι εσύ!!!:roll:
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για το (α) στέλνω όλα αυτά τα mail στον ΕΦΚΑ. Λογικά, όπως λες κι εσύ μέσα στον Οκτώβριο θα ξέρουμε που θα ενημερωθεί το σύστημα.
Όπως και να έχει, τους ρώτησα πάλι σήμερα να μου δώσουν ημερομηνία για το πότε να περιμένω τα λεφτά....(όχι ότι γνωρίζουν απαραίτητα)

Για το (β) κομμάτι δεν ανησυχώ. Καλά τα λες.

Το θέμα είναι να μου επιστραφούν (επιτέλους) τα λεφτά που έχω δώσει στον ΕΦΚΑ, γιατί όσο να πεις, υπάρχει ανάγκη. Και να μην υπήρχε θα τα ζήταγα βέβαια, τα έχω δουλέψει... :) (λογικά θα μου τα ζητήσει και η εταιρία τώρα στον ταμειακό συμψηφισμό). Ελπίζω μετά την κουβέντα με την εταιρία να βγει άκρη.

 

Ευχαριστώ και πάλι. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2018 at 3:38 ΜΜ, georgegaleos said:

Να το δούμε λίγο ανάποδα.
Ως κατώτατη μηνιαία βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών καθορίζεται το ποσό που αντιστοιχεί στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών το οποίο ανέρχεται σήμερα σε 586,08 ευρώ (Ετήσιο 586,08x12 = 7.032,96 €). (1)


Το ποσό των 7.032,96€ έχει προκύψει αφαιρώντας από τα έσοδά σου, της επιχειρηματικής δραστηριότητας, τις λοιπές φορολογικά εκπιπτόμενες δαπάνες χωρίς να συμπεριλάβεις σε αυτές τις (φορολογικά μεν εκπιπτόμενες αλλά ασφαλιστικά δε υπολογιζόμενες) καταβλητέες (πρόσεξε!! όχι τις καταβληθείσες) ασφαλιστικές εισφορές του προηγούμενου έτους.
Επομένως το ποσό που αναζητάς έχει να κάνει με το τι εκπιπτόμενες φορολογικά δαπάνες υπάρχουν, μη λαμβάνοντας υπόψη (δηλ. μη αφαιρώντας) την (φορολογικά εκπιπτόμενη) δαπάνη των καταβλητέων ασφαλιστικών εισφορών του προηγούμενου έτους.
Επομένως αν το μέγιστο ετήσιο εισόδημα (που ζητάς να μάθεις) από την επιχειρηματική δραστηριότητα είναι Α, θα πρέπει: το (Α) μείον (τις λοιπές φορολογικά εκπιπτόμενες δαπάνες) να ισούται με 7.032,96€.

(1) Σε συγκεκριμένες κατηγορίες ασφαλισμένων (π.χ. κάτω των 5 ετών) η κατώτατη βάση λαμβάνεται μειωμένη και ορίζεται ως ποσοστό 70% της κατώτατης βάσης: 586,08 *70% =410,26 € (Ετήσιο 410,26x12 = 4.923,12 € ).
 

καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι οτι λίγο μπερδεύτηκα απο την απάντηση. Ας πούμε οτι το 2017 είχε κάποιος εισόδημα ακαθάριστο 9.000Ε. Για εισφορές πάλι εδωσε το ελάχιστο δηλαδή 12*167Ε/μήνα=2004Ευρώ το 2017. 9.000-2004= 6996Ευρώ<7.032,96€. Αρα το 2018 θα έχει πάλι της κατώτερες εισφορές να πληρώνει? 

Ως εισόδημα λαμβάνεται το ακαθάριστο ή τα έσοδα-έξοδα (τιμολόγια αγορών). Μιλάμε πάντα για αυτοαπασχολούμενο με έδρα το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Για το 2018 δεν αφαιρούνται από τα έσοδά σου (δηλ. από τις τιμολογήσεις που έχεις κάνει π.χ. 9.000€) το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών, όπως ίσχυε το 2017.

Διάβασε προσεκτικά την απόφαση Αριθ. 25599/1453/2017 (ΦΕΚ1942Β/2017), στο άρθρο 1, στο "«Άρθρο 2 Βάση υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών" τις παραγράφους 1 & 2 & 3.

 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο ΕΦΚΑ δεν μου επιστρέφει τις εισφορές που μου χρωστάει απο την εκκαθάριση του 2017.Σήμερα ήταν η 3 κατά σειρά και τελευταία που θα έπρεπε να τα επιστρέψει αλλά τίποτα. Έχω δηλώσει κανονικά το iban στη καρτέλα. Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον η ειμαι ειδική περίπτωση;;

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις συνέπεια από τον ΕΦΚΑ. Υπομονή, σε εμένα και σε πολλούς άλλους, δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση του 2017.

Για την δε εκκαθάριση του 2018 είχαν πει ότι από δω και πέρα θα γίνεται κάθε Σεπτέμβριο. Μάλλον για Δεκέμβριο-Ιανουάριο παέι και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , μια ερωτηση οποιος εχει εμπειρια . Πληρωνω κανονικα ΕΦΚΑ και δεν εχω οφειλες . Ομως ειχα οφειλές απο ΤΣΜΕΔΕ που μεταφερθηκαν στο ΚΑΕΟ . Δεν νομιζω οτι μπορω να ενταχθώ στον εξωδικαστικο . Πιστευεται οτι θα κυνηγήσουν με κατασχεσεις κτλ ; Εχει κανεις εμπειρια ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι μισθωτός μηχανικός από 1/1/2018 και παράλληλα αυτοαπασχολούμενος από 1/5/2018. Έως τώρα δεν έχει έρθει καμία εισφορά μιας και το ΤΣΜΕΔΕ υποστηρίζει πως έχουν πρόβλημα με τις εγγραφές νέων μηχανικών στο τρέχων έτος.

με βάση το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο ένας νέος μηχανικός που ανοίγει βιβλία  υποχρεούται να πληρώσει τις ελάχιστες ασφαλιστικές εισφορές μιας και δεν έχει κανένα προηγούμενο εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα.

το ερώτημα είναι το εξεις :

η υποχρέωση ασφαλιστικών εισφορών  μηχανικών αυτοαπασχολούμενων γίνεται με βάση το προηγούμενο φορολογικό έτος στην προκειμένη περίπτωση Του 2017, ο «συμψηφισμός» ( δηλ. σε περίπτωση που δεν προκύπτουν εισοδήματα από το ελεύθερο επάγγελμα ή τα εισοδήματα είναι  μικρότερα από το ελάχιστο και ταυτόχρονα η μισθωτή εργασία είναι πλήρους απασχόλησης), θα γίνει με βάση τη μισθωτή εργασία για το έτος 2018;

δηλαδη λαμβάνεται υπόψην η φορολογική δήλωση του προηγούμενου έτους για το ελεύθερο επάγγελμα και του τρέχοντος έτους για τη μισθωτή εργασία ;

Στο παράδειγμα μου:

για το έτος 2018 και από 1/5/2018 θα πληρώνω το έλαχιστο. Παράλληλα πληρώνονται είσφορες από τη μισθωτή εργασία για το 2018.

Το 2019 θα γίνει εκκαθάριση για το 2018 με βάση τα εισοδήματα του 2017 για το ελεύθερο επάγγελμα ( τα οποία θα είναι μηδενικά) . Στην οποία θα προκύψει:

Α. Υποχρέωση υποβολής ελαχίστων εισφορών αν εκκαθαρίζονται με βάση το εισόδημα από τη μισθωτή εργασία του 2017 ( που δεν υπάρχει)

Β. Επιστροφή των ελαχίστων εισφορών π καταβλήθηκαν αν εκκαθαρίζονται με βάση τη μισθωτή εργασία του 2018

Τι από τα δυο ισχύει ;

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα που θέτεις απαντώνται αναλυτικά στις: (α) ΕΦΚΑ Εγκ.27/15-6-2017, (β) Φ.10043/οικ.14226/431/24-3-2017, (γ) ΕΦΚΑ Εγκ.21/27-4-2018

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 6/28/2018 at 3:11 PM, georgegaleos said:

Έχετε ενταχθεί στην παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016 (ασφαλιστικά μπλοκάκι)?

edit: Αυτό που εννοώ, προς διευκόλυνσή σας, είναι αν τις ασφαλιστικές εισφορές θα τις αποδίδεται εσείς ο ίδιος ή θα εμφανίζονται ως επιπλέον κρατήσεις (πέραν της παρακράτησης φόρου 20%) στην τιμολόγηση που θα κάνετε οπότε (οι εισφορές που σας αναλογούν) θα αποδίδονται από το εργοδότη σας μέσω ΑΠΔ.

Τις εισφορές θα τις αποδίδω ο ίδιος, δεν θα εμφανίζονται ως επιπλέον κρατήσεις πέραν της παρακράτησης φόρου 20%
Επίσης, να επισημάνω ότι παρότι είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από τον περασμένο Μάιο, στο ΕΦΚΑ εμφανίζομαι ακόμα ως ανασφάλιστος και δεν μου έχει έρθει κανενα ειδοποιητήριο.
Μιλώντας μαζί τους στο τηλέφωνο τον Ιούλιο, μου είπαν ότι πρέπει να περάσει ένα διάστημα 4 μηνών από την αρχική εγγραφή ωστόσο αυτό το διάστημα έχει περάσει.

Γνωρίζετε κάτι παραπάνω επί του θέματος;

Σας ευχαριστώ

Edited by Μιχάλης Εφε
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.