Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

εγινε λοιπόν και η εκκαθάριση αλλα προφανώς δεν γίνεται να πάνε όλα καλά για μια φορά με τον εφκα

εχω ενα μικρό ποσό επιστροφής αλλά μου εμφανίζεται μήνυμα "Δεν έχει δηλωθεί Αρ. Τραπεζικού Λογαριασμού (ΙΒΑΝ)" 

ενώ προφανώς το έχω δηλώσει σωστά μέσω της επιλογής "Ατομικά Στοιχεία" - "Στοιχεία Επικοινωνίας" απο την πρώτη στιγμή που είχε εμφανιστεί η επιλογή

προσπαθησα να τους καλέσω αλλα τετοια ώρα Παρασκευή δύσκολο...

Καμιά ιδέα; Συνέβη σε κάποιον αλλο.

(επειδή έχω κλείσει βιβλία και είμαι μισθωτός πλέον δεν υπάρχει λόγος για συμψηφισμό)

 

efka_ibam.png.dd770fb25e10c8e53691c34a705ecc2c.png

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Alex259 said:

εγινε λοιπόν και η εκκαθάριση αλλα προφανώς δεν γίνεται να πάνε όλα καλά για μια φορά με τον εφκα 

εχω ενα μικρό ποσό επιστροφής αλλά μου εμφανίζεται μήνυμα "Δεν έχει δηλωθεί Αρ. Τραπεζικού Λογαριασμού (ΙΒΑΝ)" 

ενώ προφανώς το έχω δηλώσει σωστά μέσω της επιλογής "Ατομικά Στοιχεία" - "Στοιχεία Επικοινωνίας" απο την πρώτη στιγμή που είχε εμφανιστεί η επιλογή

προσπαθησα να τους καλέσω αλλα τετοια ώρα Παρασκευή δύσκολο...

Καμιά ιδέα; Συνέβη σε κάποιον αλλο. 

(επειδή έχω κλείσει βιβλία και είμαι μισθωτός πλέον δεν υπάρχει λόγος για συμψηφισμό)

 

 

Το ίδιο και εδώ, ενώ έχει δηλωθεί ο IBAN.

Περιμέναμε 2 χρόνια να διορθωθεί το προφανές, να δούμε τώρα πόσο θα περιμένουμε να πάρουμε πίσω αυτά που κακώς πληρώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για άλλη μια φορά συνεχίζουν να κάνουν τους χαζούς. Η όλη ιστορία της εκκαθάρισης έγινε ξεκάθαρα απ' ό,τι φαίνεται για να μην υπάρχουν προβλήματα στις επερχόμενες φορολογικές δηλώσεις.

Ο ΕΦΚΑ εξακολουθεί να μην βλέπει ένα ολόκληρο εξάμηνο του 2017 που είχα κλειστά βιβλία, όπως επίσης και ένα δίμηνο όπου ήμουν μισθωτός. Στη δε σύζυγό μου που έχει κλειστά βιβλία από  31.12.2016 και εργάζεται ως μισθωτή από τον 10ο του 2017, συνεχίζει έως και σήμερα να της καταλογίζει την ελάχιστη εισφορά.

Οι άνθρωποι δεν παίζονται..

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, zulumpo said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Το ποσοστό κλάδου σύνταξης για τα 2 πρώτα έτη ειναι 14%, και από το 3ο έως το 5ο 17%?

Το ρωτάω γιατι δεν έχω κλείσει διετία ακόμα , και αυξήθηκε από το πουθενά.

Ευχαριστώ.

Εφόσον αναφέρεσαι σε εισφορές μέχρι και 31/12/2018 σωστά τα γράφεις. Για τα 2 πρώτα έτη ασφάλισης ποσοστό 14%, για τα επόμενα 3 έτη 17%, μετά το 5ο έτος 20%, και μάλιστα η προκύπτουσα μειωμένη χρηματική διαφορά που προκύπτει από τις ποσοστιαίες μειώσεις μέχρι και τα 5 έτη σε σχέση με αυτό (το ποσοστό εισφοράς) των μετά των 5 ετών, συνιστούν ασφαλιστική οφειλή] (Σχετ. ΕΦΚΑ/ΔΙΕΙΣΦΜΜ/26/87160/20-01-2017, Κεφάλαιο Γ.1 "Ειδικές ρυθμίσεις για ασφαλισμένους ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΕΤΑΑ κάτω 5ετίας (αρθρ.39 παρ.1β)"

Μήπως ... λέω μήπως δεν τα μετράς σωστά...
 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Εφόσον αναφέρεσαι σε εισφορές μέχρι και 31/12/2018 σωστά τα γράφεις. Για τα 2 πρώτα έτη ασφάλισης ποσοστό 14%, για τα επόμενα 3 έτη 17%, μετά το 5ο έτος 20%, και μάλιστα η προκύπτουσα μειωμένη χρηματική διαφορά που προκύπτει από τις ποσοστιαίες μειώσεις μέχρι και τα 5 έτη σε σχέση με αυτό (το ποσοστό εισφοράς) των μετά των 5 ετών, συνιστούν ασφαλιστική οφειλή] (Σχετ. ΕΦΚΑ/ΔΙΕΙΣΦΜΜ/26/87160/20-01-2017, Κεφάλαιο Γ.1 "Ειδικές ρυθμίσεις για ασφαλισμένους ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΕΤΑΑ κάτω 5ετίας (αρθρ.39 παρ.1β)"

Μήπως ... λέω μήπως δεν τα μετράς σωστά...
 

Έλα george, σωστά τα μετράω....

οποτε με ποιο δικαίωμα την άλλαξαν την εισφορά μου?!,

πέραν από το τηλ 1555 (που δεν το σηκωνουν ετσι κιαλλιώς)

Υπάρχει άλλος τρόπος επικοινωνίας?

Link to comment
Share on other sites

... καλά βρε ξέχασα την φατσούλα στο τέλος στο προγηγούμενο...

Μόνη πρόσφορη λύση αρχικά βλέπω την επικοινωνία με το 1555....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, georgegaleos said:

... καλά βρε ξέχασα την φατσούλα στο τέλος στο προγηγούμενο...

Μόνη πρόσφορη λύση αρχικά βλέπω την επικοινωνία με το 1555....

Δεν τα βάζω μαζι σου george!, με αυτους...

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alex259 said:

εγινε λοιπόν και η εκκαθάριση αλλα προφανώς δεν γίνεται να πάνε όλα καλά για μια φορά με τον εφκα

εχω ενα μικρό ποσό επιστροφής αλλά μου εμφανίζεται μήνυμα "Δεν έχει δηλωθεί Αρ. Τραπεζικού Λογαριασμού (ΙΒΑΝ)" 

ενώ προφανώς το έχω δηλώσει σωστά μέσω της επιλογής "Ατομικά Στοιχεία" - "Στοιχεία Επικοινωνίας" απο την πρώτη στιγμή που είχε εμφανιστεί η επιλογή

προσπαθησα να τους καλέσω αλλα τετοια ώρα Παρασκευή δύσκολο...

Καμιά ιδέα; Συνέβη σε κάποιον αλλο.

(επειδή έχω κλείσει βιβλία και είμαι μισθωτός πλέον δεν υπάρχει λόγος για συμψηφισμό)

 

efka_ibam.png.dd770fb25e10c8e53691c34a705ecc2c.png

Αν η δήλωση του ΙΒΑΝ έγινε μετά την 26/09/2018 μπορεί να μην έχουν τρέξει ακόμη την σχετική ενημέρωση των ΙΒΑΝ (αν τρέξει τέτοια). Δες λίγο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ georgegaleos.

Το γνωρίζω αυτό αλλά στην περίπτωση μου είχε δηλωθεί το IBAN πολύ νωρίτερα. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά μυρίζομαι οτι πραγματικά κάνουν ότι μπορούν για να εμφανίζουν πλεονάσματα....
Σε κάθε περίπτωση τους έστειλα ήδη email και Δευτέρα θα αρχίσω τα τηλέφωνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.