Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχω το εξής πρόβλημα για το 2017:

Απο τον Ιανουάριο μέχρι τον Ιούλιο δεν είχα κάποιο εισόδημα αλλα είχα ανοιχτά βιβλία. Απο τον Αύγουστο έως το τέλος του χρόνου έκανα σύμβαση και υπαγωγή στον αρθρο 39$9 και πλήρωνα εισφορές και γω και ο εργοδότης μου στον ΕΦΚΑ  ξεπερνώντας το ελάχιστο ετήσιο εισόδημα που απαιτεί ο ΕΦΚΑ. Για τους πρώτους 7 μήνες μου ζητούσε την ελάχιστη δόση των 167 ευρώ και μετά έδειχνε την υπαγωγή.

Με την εκκαθάριση που έγινε προχτές περίμενα ότι θα γίνει συμψηφισμός και θα αφαιρεθεί το ποσό των περίπου 1200 ευρώ που ζητάει για τους πρώτους μήνες αφου το συνολικό ετήσιο εισοδημα για το 2017 φαίνεται οτι εφτασε και ξεπέρασε το ελάχιστο ετήσιο των 7000 ευρώ και έχω ήδη πληρώσει για αυτά τα τελευταία τις εισφορές.Μου ζητάει δηλαδή για τον μισό χρόνο εισφορές με βάση το ελαχιστο αφου το 2016 δεν ειχα πολλά εισοδήματα και για τον αλλο μισό χρονο απλα γραφει οτι εχω ενα εισόδημα πάνω απο 7000 χωρίς να προσμετρα τισ εισφορές αυτές. Στην ουσία μου ζητα διπλές εισφορές.

Η γενική ερώτηση είναι:

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάπου διευκρινιστική εγκύκλιος για τον τρόπο υπολογισμού και εκκαθάρισης εισφορών για κάποιον ελεύθερο επαγγελματία που υπάχθηκε στο άρθρο 39$9 στα μέσα της χρονιάς η γενικά μόνο για κάποιους μήνες;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evi καλησπέρα, αυτό που λες:

3 hours ago, Evi Xatzigianni said:

....

Με την εκκαθάριση που έγινε προχτές περίμενα ότι θα γίνει συμψηφισμός και θα αφαιρεθεί το ποσό των περίπου 1200 ευρώ που ζητάει για τους πρώτους μήνες αφου το συνολικό ετήσιο εισοδημα για το 2017 φαίνεται οτι εφτασε και ξεπέρασε το ελάχιστο ετήσιο των 7000 ευρώ

....

ισχύει όταν έχεις δύο ή περισσότερες πηγές εισοδημάτων, δηλαδή παροχή υπηρεσιών-ελ. επαγγελματίας και μισθωτές υπηρεσίες-μισθωτός μηχανικός ή μη.

Δηλαδή π.χ.

μία πηγή από την "παροχή υπηρεσιών (Β)" δηλ. από το ελευθέριο επάγγελμα και

μία πηγή από "μισθωτές υπηρεσίες (Η)" δηλ. από μισθωτή εργασία (όχι ελ. επαγγελματίας ενταγμένη στην ρύθμιση του άρθρου 39 παραγρ. 9).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πηγή των εισοδημάτων σου είναι μία (η "παροχή υπηρεσιών (Β)", δηλ. το ελευθέριο επάγγελμα, ελεύθερη επαγγελματίας είσαι) απλά σου έχει δοθεί η δυνατότητα να ενταχθείς στην εν λόγω ρύθμιση και να αποδίδονται οι εισφορές σαν να είσαι μισθωτή (δεν είσαι μισθωτή, δεν παρέχεις μισθωτές υπηρεσίες). Αν για οποιονδήποτε λόγο βγεις από την ρύθμιση συνεχίζεις να αποδίδεις εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 39.

Δηλαδή, αν υποθετικά ήσουν εξ' αρχής ως μη μισθωτή και είχες υπαχθεί στις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 39, πληρούσα τις νόμιμες προϋποθέσεις, αλλά στη συνέχεια τις απώλεσες (επειδή, για παράδειγμα, παρείχες υπηρεσίες σε περισσότερους αντισυμβαλλομένους είτε επειδή δεν είχες κανέναν αντισυμβαλλόμενο), για το διάστημα που ακολουθεί την έκπτωση από τις ρυθμίσεις της ανωτέρω παραγράφου, καταβάλλεις εισφορές ως μη μισθωτή ξεκινώντας από την ελάχιστη εισφορά. Απλά σε εσένα συνέβει το αντίθετο πρώτα ήσουν "μη μισθωτή" και μετά πάλι "μη μισθωτή αλλά ενταγμένη στις ρυθμίσεις της παραγρ. 9 του άρθρου 39".

Έχεις μια πηγή εισοδήματος, την παροχή υπηρεσίας. Δεν έχεις δύο ή περισσότερες πηγές εισοδημάτων έτσι ώστε, αν από το εισόδημα που προέρχεται από τις μισθωτές υπηρεσίες καλύπτει τις ελάχιστες εισφορές, τότε για το εισόδημα που προέρχεται από το ελευθέριο επάγγελμα δεν υπολογίζονται οι ελάχιστες εισφορές, οπότε αν είχαν καταβληθεί παραπάνω εισφορές κατά τον συμψηφισμό θα προέκυπτε πιστωτικό. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgegaleos said:

Evi καλησπέρα, αυτό που λες:

ισχύει όταν έχεις δύο ή περισσότερες πηγές εισοδημάτων, δηλαδή παροχή υπηρεσιών-ελ. επαγγελματίας και μισθωτές υπηρεσίες-μισθωτός μηχανικός ή μη.

Δηλαδή π.χ.

μία πηγή από την "παροχή υπηρεσιών (Β)" δηλ. από το ελευθέριο επάγγελμα και

μία πηγή από "μισθωτές υπηρεσίες (Η)" δηλ. από μισθωτή εργασία (όχι ελ. επαγγελματίας ενταγμένη στην ρύθμιση του άρθρου 39 παραγρ. 9).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πηγή των εισοδημάτων σου είναι μία (η "παροχή υπηρεσιών (Β)", δηλ. το ελευθέριο επάγγελμα, ελεύθερη επαγγελματίας είσαι) απλά σου έχει δοθεί η δυνατότητα να ενταχθείς στην εν λόγω ρύθμιση και να αποδίδονται οι εισφορές σαν να είσαι μισθωτή (δεν είσαι μισθωτή, δεν παρέχεις μισθωτές υπηρεσίες). Αν για οποιονδήποτε λόγο βγεις από την ρύθμιση συνεχίζεις να αποδίδεις εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 39.

Δηλαδή, αν υποθετικά ήσουν εξ' αρχής ως μη μισθωτή και είχες υπαχθεί στις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 39, πληρούσα τις νόμιμες προϋποθέσεις, αλλά στη συνέχεια τις απώλεσες (επειδή, για παράδειγμα, παρείχες υπηρεσίες σε περισσότερους αντισυμβαλλομένους είτε επειδή δεν είχες κανέναν αντισυμβαλλόμενο), για το διάστημα που ακολουθεί την έκπτωση από τις ρυθμίσεις της ανωτέρω παραγράφου, καταβάλλεις εισφορές ως μη μισθωτή ξεκινώντας από την ελάχιστη εισφορά. Απλά σε εσένα συνέβει το αντίθετο πρώτα ήσουν "μη μισθωτή" και μετά πάλι "μη μισθωτή αλλά ενταγμένη στις ρυθμίσεις της παραγρ. 9 του άρθρου 39".

Έχεις μια πηγή εισοδήματος, την παροχή υπηρεσίας. Δεν έχεις δύο ή περισσότερες πηγές εισοδημάτων έτσι ώστε, αν από το εισόδημα που προέρχεται από τις μισθωτές υπηρεσίες καλύπτει τις ελάχιστες εισφορές, τότε για το εισόδημα που προέρχεται από το ελευθέριο επάγγελμα δεν υπολογίζονται οι ελάχιστες εισφορές, οπότε αν είχαν καταβληθεί παραπάνω εισφορές κατά τον συμψηφισμό θα προέκυπτε πιστωτικό. 

Και σε μένα που είχα ξεκάθαρα δυο πηγές, μισθωτός τους 6 πρώτους μήνες που υπερκαλύπτει το ελάχιστο ετήσιο όριο, και ελεύθερο επάγγελμα όλο το έτος με ζημία,μου ζητά για 6 μήνες την ελάχιστη εισφορά.Επομένως την περίοδο που δεν είσαι μισθωτός πληρώνεις δυστυχώς την ελάχιστη εισφορά,ακόμα και αν τα μισθωτά σου εισοδήματα υπερκαλύπτουν το ετήσιο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Ως μισθωτός σε ποιό έτος αναφέρεσαι  ? Ο ΕΦΚΑ ως μισθωτός ποιό έτος βλέπει στην καρτέλα της εκκαθάρισης ?

Ως ελ. επαγγελματίας με ζημιές σε ποιό έτος αναφέρεσαι ? Ως ελ. επαγγελματίας με ζημιές ποιό έτος βλέπει ο ΕΦΚΑ στην καρτέλα της εκκαθάρισης ?

Μήπως δεν ταυτίζονται χρονικά αυτά τα δύο έτη που βλέπει ο ΕΦΚΑ (έτος πηγής εισοδήματος από μισθωτή υπηρεσία και έτος πηγής εισοδήματος από παροχή υπηρεσιών) για να προκύψει η σωστή εκκαθάριση ? 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

μισθωτός το 2017.και ελεύθερος επαγγελματίας το 2016. μπορεί να φταίει αυτό που λες.

 

Εκκαθάριση Ασφαλιστικών Εισφορών

Collapse/Expand
efkas1.gifΚαθαρό Φορολογητέο Αποτέλεσμα (ΚΦΑ)
Έτος Εισοδήματος 2016  
Επιχειρηματική Δραστηριότητα  
Αγροτική Δραστηριότητα  
Εισφοροδοτούμενες Αποδοχές Μισθωτής Απασχόλησης 2017  
ΚΑΘΑΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ -3.165,60 €    
ΕΙΣΦΟΡΟΔΟΤΗΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 3.516,48 €   5.587,62 €
||||Hide
Ιδιότητα ασφάλισης  
ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ
ΜΙΣΘΩΤΟΣ - ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ
||||Hide
Collapse/Expand
efkas1.gifΑνάλυση Ασφαλιστικών Εισφορών - Καταβολών
 
ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ 1.007,70 €
 
ΜΕΙΩΣΕΙΣ/ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ 0,00 €
Ανάλυση Μειώσεων/Εκπτώσεων
ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΑΝΑΛΥΣΗΣ
Περιγραφή  
Ποσό  
ΛΟΓΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ (άρ.98 Ν.4387/16) 0,00 €
ΛΟΓΩ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (άρ.141 Ν.3655/08) 0,00 €
ΠΟΛΥΕΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ (άρ.39 Ν.4387/16) 0,00 €
||||Hide
 
ΚΑΤΑΒΛΗΤΕΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 1.007,70 €
Ανάλυση Καταβλητέων Εισφορών
ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΑΝΑΛΥΣΗΣ
Ημ/νια αναφοράς  
Εισφορά  
01/01/2017 0,00 €
01/02/2017 0,00 €
01/03/2017 0,00 €
01/04/2017 0,00 €
01/05/2017 0,00 €
01/06/2017 0,00 €
01/07/2017 167,95 €
01/08/2017 167,95 €
01/09/2017 167,95 €
01/10/2017 167,95 €
01/11/2017 167,95 €
01/12/2017 167,95 €
||||Hide
 
ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 401,64 €
Ανάλυση Καταβολών
ΑΠOΚΡΥΨΗ ΑΝΑΛΥΣΗΣ
Καταβολές  
Ποσό  
ΠΛΗΡΩΜΕΣ 401,64 €
ΓΡΑΜ. ΠΡΟΕΙΣΠΡ. ΔΙΚΗΓ. ΣΥΛΛ. 2017 0,00 €
ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ 0,00 €
ΧΡΕΩΣΕΙΣ (-) 0,00 €
||||Hide
 
ΠΟΣΟ ΠΡΟΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ/ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ 0,00 €
 
 
ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ ΕΤΟΥΣ 2017 606,06 €
Collapse/Expand
efkas1.gifΔόσεις Εκκαθάρισης
ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ 0,00 €
DXR.axd?r=1_58-myXog
A/A  
Ποσό  
Ημ/νια πληρωμής εως  
Εξοφλημένο ποσό δόσης  
Ημ/νια εξόφλησης δόσης  
Υπολ. προσαύξησης δόσης  
Εξοφλημένο ποσό προσαύξησης δόσης  
Hμ/νια εξόφλησης προσαύξησης δόσης  
Expand 121,21 € 31/12/2018 0,00 €       -
Expand 121,21 € 31/01/2019 0,00 €       -
Expand 121,21 € 28/02/2019 0,00 €       -
Expand 121,21 € 29/03/2019 0,00 €       -
Expand 121,22 € 30/04/2019 0,00 €       -
||||Hide
ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Ιστορικό Εκκαθαρίσεων
Έτος Αναφοράς  
Α/Α  
Ημ/νια Έκδοσης  
Επιλογές  
Δεν βρέθηκαν τροποποιητικές εκκαθαρίσεις
||||Hide
 
 
 

ΕΦΚΑ

Όλοι μαζί, πιο δυνατοί !

Επικοινωνία

2018 © Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση Κοινωνικής Ασφάλισης ΑΕ. Σχετικά | Όροι Χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Άρα ακόμη "βλέπει" την αρχική εκκαθάριση (που είναι χρεωστική) και όχι το αποτέλεσμα της τροποποίησης-νέας εκκαθάρισης. Δηλαδή ακόμη "βλέπει" για την πηγή από παροχή υπηρεσιών το 2016 και για την πηγή από μισθωτές υπηρεσίες το 2017. Όταν λοιπόν "δει" το 2017 για την παροχή υπηρεσιών και ανάλογα αν και τότε (το 2017-τα εισοδήματα του 2017 από την παροχή υπηρεσιών) είχες ζημιές ή ήταν μηδενικά τότε πρακτικά θα είσαι στην περίπτωση Γ.Γ1 της ΕΦΚΑ/Εγκ.45/9-10-2018, όπου "Τυχόν δόσεις οφειλής μηδενίζονται και τυχόν ποσά που έχουν καταβληθεί συμψηφίζονται με επόμενες ασφαλιστικές εισφορές." Άρα κατά την γνώμη μου περιμένεις κάποια στιγμή να μηδενιστούν (όταν λάβει χώρα η τροποποίηση-νέα εκκαθάριση) εφόσον δεν έχεις καταβάλλει κάποια ποσά.

Αν όμως δεν είχες το 2017 (αναφέρομαι στα εισοδήματα από παροχή υπηρεσιών στο 2017) ζημιές ή δεν ήταν μηδενικά θα σου εμφανισθούν ποσά προς καταβολή (όχι τα ελάχιστα, αλλά αυτά βάση της ακριβούς εφαρμογής των ποσοστών), εφόσον δεν είχες καταβάλλει κάποιο ποσό για να συμψηφισθεί και ανάλογα να προκύψει υπόλοιπο χρεωστικό ή πιστωτικό.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μια διευκρινιση γιατι δεν καταλαβα. Τελικά είμαι υποχρεωμένη να δώσω αυτές τις εισφορές για τους πρώτους μήνες η θα γίνει και άλλη εκκαθάριση και θα αποδειχτεί οτι έχω πληρώσει για το εισόδημα του 2017; Εγω παροχή υπηρεσιών με μπλοκάκι είχα και στις δύο περιπτώσεις και τους πρώτους μήνες αλλά και στο τέλος με την σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα,

Κατά την γνώμη μου ναι, αλλά μην το δέσεις κιόλας :-)... μηχανικός είμαι, όχι λογιστής, εργατολόγος... απόψεις ανταλλάσσουμε, μπορείς να περιμένεις και να δεις και κάποια άλλη θέση, πάρε και κανένα τηλέφωνο στον ΕΦΚΑ, στείλε τους και κανένα mail, ή αν υπάρχει διάθεση και χρόνος, επιτόπου επίσκεψη για να το ξεκαθαρίσεις, αν θεωρείς ότι για οποιονδήποτε λόγο δεν καλύπτονται οι αμφιβολίες που έχεις. Μακάρι να είναι λάθος η προσέγγιση μου και να διαψευσθεί με οποιονδήποτε τρόπο.

Και για να μην είναι τόσο "ξερή" η απάντησή μου, μεταφέρω λοιπόν ακριβώς αυτό που αναφέρει η Φ80000/οικ.5547/248/2017 και που σου περιέγραψα στην προηγούμενη ανάρτησή μου, θεωρώντας ότι τεκμηριώνω αυτή την άποψη.

"[...]
3. Ανώτατη –κατώτατη βάση υπολογισμού εισφορών
...
Σε περιπτώσεις συμβάσεων με διάρκεια μικρότερη του έτους, καταβάλλονται οι ασφαλιστικές εισφορές που αντιστοιχούν στην κατανομή της συμφωνημένης αμοιβής ανά μήνα ενώ και το ανώτατο όριο λαμβάνεται υπόψη σε μηνιαία βάση (5.860,80 ευρώ). Στην περίπτωση κατά την οποία το ποσό του/των ΔΠΥ που εκδίδεται/ονται μηνιαίως από ασφαλισμένο που υπάγεται στη ρύθμιση της παρ.9 του άρθρου 39, υπολείπεται της ελάχιστης βάσης υπολογισμού εισφορών, ο εν λόγω ασφαλισμένος υποχρεούται να καταβάλλει τις εισφορές που υπολείπονται του ελάχιστου ποσού κατά το χρόνο της ετήσιας εκκαθάρισης της ασφαλιστικής υποχρέωσης, οπότε και θα οριστικοποιούνται οι αναλογούσες σε αυτόν ασφαλιστικές εισφορές. [σημείωση δική μου: άρα αν για τους μήνες που είσαι στο άρθρο 39 παράγρ. 9, έχει καλυφθεί το ελάχιστο, δεν θα υπάρχει επιβάρυνση του ασφαλισμένου να καλύψει τα ελάχιστα]  
...
5. Εκκαθάριση και συμψηφισμός εισφορών
Οι ασφαλισμένοι οι οποίοι αρχικά υπήχθησαν στις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 39, πληρούντες τις νόμιμες προϋποθέσεις, αλλά στη συνέχεια τις απώλεσαν (επειδή, για παράδειγμα, παρείχαν υπηρεσίες σε περισσότερους αντισυμβαλλομένους είτε επειδή δεν είχαν κανέναν αντισυμβαλλόμενο), για το διάστημα που ακολουθεί την έκπτωση από τις ρυθμίσεις της ανωτέρω παραγράφου, καταβάλλουν εισφορές ως μη μισθωτοί. [σημείωση δική μου: άρα για το διάστημα που δεν είσαι στο άρθρο 39, παράγρ. 9, ισχύει το άρθρο 39, επομένως με τα ελάχιστα μηνιαία, από την αυτοαπασχόληση]. Έτσι, εάν στη διάρκεια του ημερολογιακού έτους παρασχεθεί υπηρεσία και σε τρίτο αντισυμβαλλόμενο, ο ασφαλισμένος οφείλει να γνωστοποιήσει τούτο στον ΕΦΚΑ, με σχετική αίτηση-δήλωση, ώστε να επέλθει η σχετική μεταβολή στο μητρώο και να ενημερωθεί/ούν ο/οι αντισυμβαλλόμενος/οι προκειμένου να απαλλαγεί/ούν από την ανωτέρω υποχρέωση. Όπως και για κάθε άλλη κατηγορία ελεύθερων επαγγελματιών και αυτοαπασχολουμένων, στο τέλος εκάστου έτους θα πραγματοποιείται εκκαθάριση και συμψηφισμός μεταξύ των καταβληθεισών κατά τους ανωτέρω μήνες εισφορών και των οφειλόμενων εισφορών, με βάση το πραγματικό εισόδημα που προκύπτει από την άσκηση της επαγγελματικής δραστηριότητας (όπως αυτό προκύπτει από το πιο πρόσφατο εκκαθαρισμένο φορολογικό έτος).
...
7. Παραδείγματα
...
β. Γιατρός παρέχει υπηρεσίες σε ιδιωτική κλινική, με σύμβαση ετήσιας διάρκειας, και αμοιβή ύψους 80.000 ευρώ, για την οποία εκδίδει τρία ΔΠΥ. Η εν λόγω κλινική αποτελεί τον μόνο αντισυμβαλλόμενο του συγκεκριμένου ασφαλισμένου-ιατρού, επομένως αυτός υπάγεται στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39. Ανεξαρτήτως του αριθμού των ΔΠΥ στις οποίες επιμερίζεται η συμφωνηθείσα αμοιβή, καταβάλλονται εισφορές με βάση το ανώτατο ετήσιο όριο των 70.320 ευρώ, με δεδομένο ότι η οικεία σύμβαση είναι ετήσιας διάρκειας. Αν η ως άνω σύμβαση ήταν διάρκειας 10 μηνών, τότε η συμφωνηθείσα αμοιβή θα αντιστοιχούσε σε 8.000 ευρώ/μήνα, συνεπώς οι εισφορές θα υπολογίζονται επί της ανώτατης μηνιαίας βάσης υπολογισμού των 5.860,8 ευρώ. Στην τελευταία περίπτωση, και με δεδομένο ότι δεν πληροί πλέον τις προϋποθέσεις της παρ. 9 του άρθρου 39, ο εν λόγω ασφαλισμένος θα καταβάλει κανονικά εισφορές με βάση το άρθρο 39 (ως μη μισθωτός) για τους υπόλοιπους δύο μήνες του έτους.
[...]"

Εσύ έχεις μία πηγή εισοδήματος [1] (και όχι δύο πηγές για να προκύψει η παράλληλη ασφάλιση, όπως ο συνάδελφος παραπάνω, ή διακοπή εργασιών για να μην έχεις εισφορές στο αρχικό διάστημα) από την οποία, δική σου μία πηγή, προκύπτει το πραγματικό εισόδημα και αυτή η πηγή είναι η άσκηση της επαγγελματικής δραστηριότητας, δηλαδή η πηγη (Β) και οι εισφορές υπολογίζονται σύμφωνα με το άρθρο 39, αλλά για κάποιο χρονικό διάστημα εντάχθηκες στην παρ.9 του ίδιου άρθρου όπου αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού για το διάστημα αυτό.

Φαντάσου αν γίνονταν αυτό που λες το εξής, αν π.χ. δεν ήθελα να μην πληρώσω εισφορές για το ελ. επάγγελμα τότε θα προσλαμβανόμουν κάπου σύμφωνα με το άρθρο 39, παράγρ.9 για ένα μήνα με τα ελάχιστα και μετά θα διέκοπτα, οπότε αν δεν είχα εισοδήματα από το ελ. επάγγελμα δεν θα είχα άλλες εισφορές για το υπόλοιπο πριν ή μετά το διάστημα κατά την εκκαθάριση ή θα πλήρωνα αν ήμουν κάτω από το ελάχιστο μηνιαίο,  όχι την ελάχιστη εισφορά.Θέμα

θεωρώ θα υπήρχε αν για τους μήνες που ήσουν στο άρθρο 39, παράγρ.9, σου εμφανίζονταν και (επιπλέον) ελάχιστες εισφορές.

[1] Απλά, για τα "1. Πρόσωπα που εντάσσονται στη ρύθμιση Σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016, ... ο τρόπος υπολογισμού, καθώς και ο υπόχρεος καταβολής της εισφοράς προσδιορίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 38 του συγκεκριμένου νόμου, εφόσον το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά)."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2018 at 3:07 ΜΜ, Alex259 said:

εγινε λοιπόν και η εκκαθάριση αλλα προφανώς δεν γίνεται να πάνε όλα καλά για μια φορά με τον εφκα

εχω ενα μικρό ποσό επιστροφής αλλά μου εμφανίζεται μήνυμα "Δεν έχει δηλωθεί Αρ. Τραπεζικού Λογαριασμού (ΙΒΑΝ)" 

ενώ προφανώς το έχω δηλώσει σωστά μέσω της επιλογής "Ατομικά Στοιχεία" - "Στοιχεία Επικοινωνίας" απο την πρώτη στιγμή που είχε εμφανιστεί η επιλογή

προσπαθησα να τους καλέσω αλλα τετοια ώρα Παρασκευή δύσκολο...

Καμιά ιδέα; Συνέβη σε κάποιον αλλο.

(επειδή έχω κλείσει βιβλία και είμαι μισθωτός πλέον δεν υπάρχει λόγος για συμψηφισμό)

 

efka_ibam.png.dd770fb25e10c8e53691c34a705ecc2c.png

 

Ενημερωτικά,

Το πρόβλημα επιλύθηκε μόλις τώρα, όπως βλέπω στην σελίδα του ΕΦΚΑ.
Δεν ξέρω αν οφείλεται στο mail που τους έστειλα ή ήταν τεχνικό θέμα που επιλύθηκε.
Το αναφέρω ώστε όσοι αντιμετώπιζαν το ίδιο θέμα να ελέγξουν ξάνα σήμερα και αν δεν έχει επιλυθεί ας στείλουν mail στον ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.