Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Ο κλάδος ΕΦΚΑ-ΕΤΑΑ (τέως ΤΣΜΕΔΕ) είναι ότι χειρότερο έχω αντιμετωπίσει ποτέ μου στο ελληνικό δημόσιο. Το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό. Καταρχάς μιλάμε για χώρο που εξυπηρετεί εργαζόμενους πολίτες 11:00-13:00 οπότε όλα τα άλλα είναι περιττά ότι και να πούμε.

Αν ένας φορέας επικαλείται έλλειψη προσωπικού σε ένα τόσο σοβαρό θέμα, πρέπει να απεργήσει και να μην ξανανοίξει μέχρι να ικανοποιηθούν τα αιτήματά του. Μιλώντας ανοικτά, προφανώς και δεν ισχύει η άνω προϋπόθεση και για αυτό δεν διαμαρτύρονται έντονα στο κεντρικό κράτος.

Πρέπει να γίνει κάτι σοβαρό για να τελειώσει το άνω περιγραφόμενο τσίρκο. Συνάδελφοι πρέπει να σκεφτούμε τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2019 at 6:22 ΜΜ, KONSTANTINOSALEX said:

Για όσους έχουν εισοδήματα μόνο στο Ε1, πίνακα Γ2 (από επιχειρηματική δραστηριότητα) κανονικά δεν διαβάζει τίποτα ο ΕΦΚΑ.

Προσωπικά, και το 2018 και το 2019 ούτε το ΚΦΑ 2016 και 2017 ούτε τις εισφορές που αποδώθηκαν στο ΤΣΜΕΔΕ (εισφορές ΤΣΜΕΔΕ 2016) και ΕΦΚΑ αντίστοιχα (εισφορές ΕΦΚΑ 2017) φαίνονται.

Όπως επίσης και οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ του 2016, δεν φαίνονται στο ΑΤΛΑΣ.

Έχουν γίνει όλα λάθος και μπάχαλο ή με τον ίδιο τρόπο φαίνονται και σε άλλους με κατηγορία "ΑΥΤΟΕΡΓΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ" για το 2018 και 2019?

Tελικά υπάρχει κάποιος / οι που να μην τους έχουν συνυπολογιστεί οι εισφορές υπερ ΤΣΜΕΔΕ του 2016 και εισφορές υπερ ΕΦΚΑ του 2017 για τον υπολογισμό των εισφορών του 2018 και 2019 αντίστοιχα?

Αντίστοιχα η ανανέωση στο σύστημα ΑΤΛΑΣ να έχει μείνει στο έτος 2015 και να μην έχει δει τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ 2016.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ του 2016, δεν φαίνονται στο ΑΤΛΑΣ, στο ασφλαλιστικό βιογραφικό ούτε σε εμένα ούτε σε άλλους συναδέλφους που είχα ρωτήσει...

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Alex259 said:

Οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ του 2016, δεν φαίνονται στο ΑΤΛΑΣ, στο ασφλαλιστικό βιογραφικό ούτε σε εμένα ούτε σε άλλους συναδέλφους που είχα ρωτήσει...

Ευχαριστώ.

Σχετικά με τον ΕΦΚΑ, λήφθησαν υπόψη οι εισφορές αυτές για το 2018 (οι οποίες δηλώθηκαν στον κωδικό 517 του Ε3 του 2016)?

Αντίστοιχα και για το 2019?

Η' ο ΕΦΚΑ ακόμα διαβάζει μόνο τις εισφορές των ΕΕ που φορολογούνται με βάση τους μισθωτούς (με συμπληρωμένα στοιχεία δηλαδή στον πίνακα 4 του Ε1 και όχι μόνο στο πίνακα Γ2 του Ε1).

Μήπως κατά την εκκαθάριση θα επιλυθούν τυχόν διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ntanos said:

Ο κλάδος ΕΦΚΑ-ΕΤΑΑ (τέως ΤΣΜΕΔΕ) είναι ότι χειρότερο έχω αντιμετωπίσει ποτέ μου στο ελληνικό δημόσιο. Το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό. Καταρχάς μιλάμε για χώρο που εξυπηρετεί εργαζόμενους πολίτες 11:00-13:00 οπότε όλα τα άλλα είναι περιττά ότι και να πούμε.

Αν ένας φορέας επικαλείται έλλειψη προσωπικού σε ένα τόσο σοβαρό θέμα, πρέπει να απεργήσει και να μην ξανανοίξει μέχρι να ικανοποιηθούν τα αιτήματά του. Μιλώντας ανοικτά, προφανώς και δεν ισχύει η άνω προϋπόθεση και για αυτό δεν διαμαρτύρονται έντονα στο κεντρικό κράτος.

Πρέπει να γίνει κάτι σοβαρό για να τελειώσει το άνω περιγραφόμενο τσίρκο. Συνάδελφοι πρέπει να σκεφτούμε τι θα κάνουμε.

Τι μπορούμε να κάνουμε;

Πρώτη φορά χρειάστηκα εξυπηρέτηση πέραν μιας απλής αίτησης και ντράπηκα που είμαι σε αυτό το ταμείο αυτή τη βδομάδα. Πήγα στον ΟΑΕΕ και στον ΕΦΚΑ και η εξυπηρέτηση μου φάνηκε λες και είμαι στην Ελβετία σε σχέση με το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε η ασφαλιστική μου ικανότητα μέχρι 29/02/2020, αφού είχα οκτώ μήνες μισθωτός το 2018. Αν δεν είχα αυτούς τους οκτώ μήνες, παρόλο που έχω πληρώσει τα ειδοποιητήρια μου για τους υπόλοιπους μήνες του 2018 χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος, δεν θα είχα ασφαλιστική ικανότητα γιατί δεν έχει περαστεί η αίτηση για προαιρετική ασφάλιση από τις αρχές Φεβρουαρίου του 2018. Ούτε ελπίζω ότι θα περαστεί ποτέ από το ΤΕΩΣ ΤΣΜΕΔΕ. 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, gmangina86 said:

Ανανεώθηκε η ασφαλιστική μου ικανότητα μέχρι 29/02/2020, αφού είχα οκτώ μήνες μισθωτός το 2018. Αν δεν είχα αυτούς τους οκτώ μήνες, παρόλο που έχω πληρώσει τα ειδοποιητήρια μου για τους υπόλοιπους μήνες του 2018 χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος, δεν θα είχα ασφαλιστική ικανότητα γιατί δεν έχει περαστεί η αίτηση για προαιρετική ασφάλιση από τις αρχές Φεβρουαρίου του 2018. Ούτε ελπίζω ότι θα περαστεί ποτέ από το ΤΕΩΣ ΤΣΜΕΔΕ. 

Από ότι φαίνεται επομένως, μόνη σίγουρη λύση για όποιον μισθωτό παραιτείται/απολύεται και ανοίγει βιβλία είναι η έναρξη στη ΔΟΥ με επιπλέον κάποιον κωδικό που εντάσσεται στον ΟΑΕΕ, ακόμη και αν δεν ασκείται η συγκεκριμένη δραστηριότητα ώστε να κάνει (επαν)εγγραφή ΚΑΙ στον ΟΑΕΕ εκτός του ΤΣΜΕΔΕ όπου εκεί του περνάνε σε 5 λεπτά την εγγραφή στον ΕΦΚΑ...

 

Στο τμήμα ασφάλισης μου είπαν ότι ούτε του 2017 τις αιτήσεις δεν έχουν περάσει στον ΕΦΚΑ καν ακόμα σκέψου! Εγώ που την έκανα μέσα του 2018 αν δεν πήγαινα στον ΟΑΕΕ ούτε σε 2 χρόνια δε θα με ασφάλιζαν.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2019 at 7:08 ΜΜ, Directionless said:

Θα σου πω. Δίνουν 28.02 προκειμένου να τακτοποιηθούν οι οφειλές 2018. Αν δεν κάνω λάθος, για ικανότητα αρκεί να έχεις καταβάλει τις ελάχιστες απαιτητες εισφορές (με επιφύλαξη αυτό). Υποτίθεται ότι μετά θα ακολουθήσει εκκαθάριση, για να λάβουν επιτέλους υπόψη και το 2017. 

Όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ, επιβεβαιώνω ότι πήρα ασφαλιστική ικανότητα και εγώ (29.02.2020), πληρώνοντας τις ελάχιστες απαιτητες εισφορές (ήτοι 167,95€/μήνα) για το 2018. Προφανώς τα όσα ζητούν με τα ειδοποιητήρια, είναι σαφώς περισσότερα (τέσσερις φορές πάνω). 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς γιατί το σύστημα στο ΕΦΚΑ και ΑΤΛΑΣ με βγάζει ανασφάλιστο, έχοντας πληρώσει όλες τις ασφαλιστικές εισφορές για το 2018 και δεν χρωστώ τίποτα, καθώς έχω και πιστωτικό υπόλοιπο;

Έναρξη επαγγέλματος δεν έχω κάνει, και στο 2018 δεν είχα καμία εργασία ως μισθωτός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.