Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένας ωραίος τρόπος να σε απολύσουν...


Samdreamth

Recommended Posts

tek, το είπα και παραπάνω: Δεν πρόκειται να χάσω πολύτιμο χρόνο για να ασχοληθώ μαζί του. Σκοπός του παρόντος θέματος ήταν να ενημερώσει τους συναδέλφους για το τι άτομα κυκλοφορούν ανάμεσά μας...

 

Αυτή η καραμέλα πάντως με τις Α.Π.Υ. δεν βλέπω να σταματάει και ποτέ... :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ήθελα να σε πιέσω, αλλά από την άλλη αυτό "το πράγμα με τις ΑΠΥ" δεν πρόκειται να σταματήσει από την πλευρά των εργοδοτών δεδομένου του πόσο τους συμφέρει αν εμείς δεν πατάμε πόδι.

 

Επίσης χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, επέτρεψέ μου να σου πω ότι ο "πρώην σου" δεν αποτελεί εξαίρεση αλλά μάλλον τον κανόνα. Μόνο τα περιστατικά που έχουν τύχει σε εμένα και στους πολύ οικείους μου αρκούν για να βγάλουν ένα συντριπτικό ποσοστό υπέρ των απαράδεκτων .

Link to comment
Share on other sites

tek, διαβάζοντας αυτά που έχουν γράψει και οι άλλοι συνάδελφοι καταλαβαίνω ότι όντως δεν είναι ο "πρώην" μου εξαίρεση, αλλά μάλλον ο κανόνας... Πλέον μου φαίνεται ότι για να βρεις ένα αφεντικό που να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ (με κεφαλαία) πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ ή να είσαι πολύ τυχερός...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην τρελένεστε... ιδιωτικός τομέας είναι, κάλιστα θα μπορούσες και εσύ να του έλεγες το ίδιο αν είχες κάποια καλύτερη πρόταση που σε θέλανε άμεσα.

(καλό είναι να δίνεις 1 μήνα για την μετάβαση)...

 

όσο το δημόσιο, μην το σκέφτεστε είναι μάπα από όλες τις πλευρές, και πάνω από όλα στο οικονομικό

Link to comment
Share on other sites

...κάλιστα θα μπορούσες και εσύ να του έλεγες το ίδιο αν είχες κάποια καλύτερη πρόταση που σε θέλανε άμεσα...

 

ολοι ιδιοι; :rolleyes:

δε νομιζω...........

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε ήδη ακούσει αλλά το αναφέρω: στην Πάτρα σε κατάστημα τηλεφωνίας, μετά την λήξη του ωραρίου κάλεσαν τους εργαζόμενους να τραβήξουν κλήρο, φυσικά χωρίς να ξέρουν το γιατί. Η κοπέλα που κληρώθηκε, απολύθηκε. Το αναφέρω απλώς για να προετοιμαζόμαστε για αυτά που θα ακολουθήσουν και σίγουρα θα είναι ακόμα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην τρελένεστε... ιδιωτικός τομέας είναι, κάλιστα θα μπορούσες και εσύ να του έλεγες το ίδιο αν είχες κάποια καλύτερη πρόταση που σε θέλανε άμεσα.

(καλό είναι να δίνεις 1 μήνα για την μετάβαση)...

 

όσο το δημόσιο, μην το σκέφτεστε είναι μάπα από όλες τις πλευρές, και πάνω από όλα στο οικονομικό

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου διότι έτσι εξισώνεις την θέση του εργαζομένου που είναι κατα πολύ δυσμενέστερη απο αυτή του εργοδότη με αυτήν του εργοδότη. Και εξηγούμε:

Σε περίπτωση που απολυθεί ο εργαζόμενος είναι πολύ δύσκολο να βρεί σε λογικό χρονικό διάστημα εργασία και αυτό χειροτερεύει στη περίπτωση που δέν έχει τα 5χρόνια προϋπηρεσίας min που ζητούν οι περισσότεροι και τις περισσότερες φορές στο αντικείμενο που ζητάνε. Αντιθέτως ο εργοδότης άμεσα (σε περίπτωση που αποχωρήσει ο εργαζόμενος) βγάζει τα 20-50 βιογραφικά που έχει μαζέψει, κάνει συνεντεύξεις άμεσα και σίγουρα σε μικρό χρονικό διάστημα θα βρει αντικαταστάτη. Σε εταιρεία που δούλευα παλιότερα οι μηχανικοί που πέρασαν πάντα ενημέρωναν οτι σε 2 βδομάδες θα αποχωρήσουν αλλα ο εργοδότης σε κάθε απόλυση που έκανε δεν ενημέρωνε ποτέ. Είναι lefterism άδικη η εξίσωση που κάνεις για τον εργαζόμενο που παρακαλάει τον κάθε ένα να του δώσει εργασία και προκειμένου να ζήσει συμβιβάζεται με εργασιακά δικαιώματα του μεσαίωνα (βλέπε ΔΠΥ και απλήρωτες υπερωρίες).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε ήδη ακούσει αλλά το αναφέρω: στην Πάτρα σε κατάστημα τηλεφωνίας, μετά την λήξη του ωραρίου κάλεσαν τους εργαζόμενους να τραβήξουν κλήρο, φυσικά χωρίς να ξέρουν το γιατί. Η κοπέλα που κληρώθηκε, απολύθηκε. Το αναφέρω απλώς για να προετοιμαζόμαστε για αυτά που θα ακολουθήσουν και σίγουρα θα είναι ακόμα χειρότερα.

η κοπέλα ήταν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ

αν ναι για να περάσει μια βόλτα απο εκεί

επίσης να το περιγράψει σε καμία τοπική εφημερίδα

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως ο εργοδότης άμεσα (σε περίπτωση που αποχωρήσει ο εργαζόμενος) βγάζει τα 20-50 βιογραφικά που έχει μαζέψει, κάνει συνεντεύξεις άμεσα και σίγουρα σε μικρό χρονικό διάστημα θα βρει αντικαταστάτη..

 

Παρότι θα συμφωνήσω στο 80% των λεγομένων σου, φίλε Electrical Salonica, εντούτοις πρέπει δούμε και την άλλη πλευρά. Σίγουρα, ο εργοδότης ανοίγει το συρτάρι και ξεθάβει βιογραφικά, όμως όταν π.χ του φύγει ένας νέος μηχανικός που μπορεί να δουλεύει μαζί του 2-3 χρόνια και φεύγει για αναζήτηση καλύτερου μισθού, τότε και ο εργοδότης έχει χάσει πολλά εκπαιδεύοντας στην ουσία αυτόν τον μηχανικό που τώρα του φεύγει. Μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα..Και σίγουρα αυτή ακριβώς η παράμετρος είναι που αποθαρρύνει τις προσλήψεις νέων μηχανικών. Γιατί ο νέος θα κάνει και λάθη, θα χρειαστεί καθοδήγηση, και όταν πλέον θα φτάσει σε ένα καλό επίπεδο μετά από 2-3 χρόνια, τότε φεύγει για αλλού..

 

Προσωπικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι γενικά για να έχουμε προσλήψεις και ανάπτυξη στην απασχόληση (όχι μόνο μηχανικών αλλά γενικότερα στην οικονομία), πρέπει να έχουμε απελευθερωμένες απολύσεις. Αυτό που τόλμησε να ψελλίσει ο Σαρκοζί (πριν 3 χρόνια και φυσικά τον πήραν με τις πέτρες τα συνδικάτα, όπως πάντα κάνουν τα συνδικάτα σε κάθε νεωτεριστικό) θα ήταν μια σπουδαία μεταρρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι μια καραμέλα που μας πιπιλάνε πολλοί εργοδότες

και φυσικά ό κακός εργοδότης

 

ο καλός εργοδότης και επαγγελματίας και επιστήμονας

αντιλαμβάνεται το πρόβλημα της εκπαίδευσης

και δεν αλλάζει προσωπικό κάθε 2-3χρόνια

φροντίζει να διατυρεί το υπάρχον

 

αν το "προβλημα" είναι η εμπειρία μπορεί να προσλάβει έναν έμπειρο και να τον πληρώνει ανάλογα με τα προσόντα του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.