Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένας ωραίος τρόπος να σε απολύσουν...


Samdreamth

Recommended Posts

... μου είπαν τα κορίτσια από τη δουλειά ότι σήμερα εμφανίστηκε νέο άτομο στο γραφείο... ...

 

Εμένα το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι θα ήθελε να βολέψει κάποιον γνωστό του και έδιωξε εσένα ... όπως και να έχει , καλή επιτυχία στην εύρεση νέας εργασίας και σου έυχομαι να βρείς κάτι καλύτερο απο την προηγούμενη ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

myri, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου.

Το καλό αφεντικό πολύ απλά φροντίζει να ικανοποιεί το προσωπικό που έχει.... Λες και είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις αν οι υφιστάμενοί σου ΔΕΝ είναι ικανοποιημένοι από τις αποδοχές που τους δίνεις... Αν θέλεις να δίνεις ψίχουλα και να έχεις το προσωπικό σου να δουλεύουν σαν τα σκυλιά τότε θα πρέπει να περιμένεις και ότι θα σου φύγουν με την πρώτη ευκαιρία...

Όλοι το συμφέρον τους κοιτάνε - λογικό είναι...

 

fedstog, η κοπέλα που πήρρε δεν ήταν γνωστή του. Είναι άλλης ειδικότητας και την πήρε με 100 ευρώ λιγότερα από ότι έδινε σε μένα... Anyway, σε ευχαριστώ... Και εγώ ελπίζω να βρω κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Παρότι θα συμφωνήσω στο 80% των λεγομένων σου, φίλε electrical salonica, εντούτοις πρέπει δούμε και την άλλη πλευρά. Σίγουρα, ο εργοδότης ανοίγει το συρτάρι και ξεθάβει βιογραφικά, όμως όταν π.χ του φύγει ένας νέος μηχανικός που μπορεί να δουλεύει μαζί του 2-3 χρόνια και φεύγει για αναζήτηση καλύτερου μισθού, τότε και ο εργοδότης έχει χάσει πολλά εκπαιδεύοντας στην ουσία αυτόν τον μηχανικό που τώρα του φεύγει. Μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα..Και σίγουρα αυτή ακριβώς η παράμετρος είναι που αποθαρρύνει τις προσλήψεις νέων μηχανικών. Γιατί ο νέος θα κάνει και λάθη, θα χρειαστεί καθοδήγηση, και όταν πλέον θα φτάσει σε ένα καλό επίπεδο μετά από 2-3 χρόνια, τότε φεύγει για αλλού..

 

Προσωπικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι γενικά για να έχουμε προσλήψεις και ανάπτυξη στην απασχόληση (όχι μόνο μηχανικών αλλά γενικότερα στην οικονομία), πρέπει να έχουμε απελευθερωμένες απολύσεις. Αυτό που τόλμησε να ψελλίσει ο Σαρκοζί (πριν 3 χρόνια και φυσικά τον πήραν με τις πέτρες τα συνδικάτα, όπως πάντα κάνουν τα συνδικάτα σε κάθε νεωτεριστικό) θα ήταν μια σπουδαία μεταρρύθμιση.

 

Αν οι εγοδότες είχαν μυαλό και βγάζαν τα καβούρια απο την τσέπη (μιλάω για το μεγαλύτερο ποσοστό) θα ξέρανε οτι τους συμφέρει να αμοίβουν πιο καλά εναν εργαζόμενο που είναι καιρό στην δουλειά, την έχει μάθει καλά και αποδίδει σωστά και δεν θα τον άφηναν να φύγει. Ο εργαζόμενος δε φεύγει απο εργασία που του προσφέρει αυτά που πρέπει εκτός αν θέλει να δοκιμάσει την τύχη του σε δικιά του δουλειά. Καλα αυτό που είπες για τις απελευθερωμένες απολύσεις δε το σχολιάζω είναι τραγικό αν συμβεί. Μαλλον είσαι εργοδότης και με τέτοιες απόψεις δε θα είσαι και απο τους καλούς φαντάζομαι. Μήπως θέλουν οι εργοδότες να μην τους ελέγχει και κανένας φορέας? Αλλα έτσι όπως πάμε θα γίνει και αυτό. (+100 σε αυτά που είπε η Myri).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εργοδότης, είμαι και εγώ ελευθερος επαγγελματίας όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Όμως έχω τα μάτια μου ανοιχτά και βλέπω τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας. Αν εσύ δεν το βλέπεις τότε αυτό είναι το τραγικό. Αν δεν έχεις καταλάβει ότι οι εργοδότες δεν προσλαμβάνουν διότι το κόστος της απόλυσης (όπως και το κόστος της ασφάλισης), είναι δυσβάσταχτο τότε δεν έχεις καταλάβει το καίριο πρόβλημα της Ελληνικής οικονομίας - το πρόβλημα της απασχόλησης. Ρίξε μια ματιά στα ποσοστά της ανεργίας σε χώρες που οι απολύσεις είναι ελευθερες και ρίξε και μια ματιά στα δικά μας, της Γαλλίας κλπ..και έλα πες μου μετά.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα, όλοι οι εργαζόμενοι είμαστε συνδικαλιστές και υπέρ των δικαιωμάτων του εργάτη κλπ κλπ, μέχρι να γίνουμε αφεντικά και εργοδότες.. και τότε τους πατάμε όλους στο λαιμό. Από υποκρισία άλλο τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

agrafiot, έχω μια απλή απορία: Θέλουμε να κάνουμε στους άλλους ό,τι πάθαμε εμείς?

Γιατί έτσι μου θυμίζεις λίγο εποχές Ε.Σ., ξέρεις να "χώσουμε" τους νέους..

 

Προσωπικά, αν ήμουν αφεντικό, θα φρόντιζα για την σωστή λειτουργία του "μαγαζιού" μου, δηλαδή, να βγαίνει μεν η δουλειά αλλά να ξέρω και τι γίνεται με τους υπαλλήλους μου δε... Ούτε να τους κοροϊδεύω αλλά ούτε και να με κοροϊδεύουν...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παρακαλώ μην κάνετε προσωπικές αντπαραθέσεις χωρίς λόγο

 

agrafiot διαφωνώ μαζί σου

και νομίζω πως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα

 

πχ στην περίπτωση των "οιονεί μισθωτών"

γιατί δε δουλέυει το συστημα που περιγράφεις

δεν υπάρχέι αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης

 

συνεχίζουν όμως ενώ χρειάζονται 3 άτομα μην πω 4 να παίρνουν 2

να συμφωνείς 8ωρο και να κάθεσαι 11ωρο και μάλιστα χωρίς να πληρώνεσαι τα extra

να πρέπει να ζητήσεις ειδική άδεια για να φύγεις στο 8ωρο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εργοδότης, είμαι και εγώ ελευθερος επαγγελματίας όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Όμως έχω τα μάτια μου ανοιχτά και βλέπω τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας. Αν εσύ δεν το βλέπεις τότε αυτό είναι το τραγικό. Αν δεν έχεις καταλάβει ότι οι εργοδότες δεν προσλαμβάνουν διότι το κόστος της απόλυσης (όπως και το κόστος της ασφάλισης), είναι δυσβάσταχτο τότε δεν έχεις καταλάβει το καίριο πρόβλημα της Ελληνικής οικονομίας - το πρόβλημα της απασχόλησης. Ρίξε μια ματιά στα ποσοστά της ανεργίας σε χώρες που οι απολύσεις είναι ελευθερες και ρίξε και μια ματιά στα δικά μας, της Γαλλίας κλπ..και έλα πες μου μετά.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα, όλοι οι εργαζόμενοι είμαστε συνδικαλιστές και υπέρ των δικαιωμάτων του εργάτη κλπ κλπ, μέχρι να γίνουμε αφεντικά και εργοδότες.. και τότε τους πατάμε όλους στο λαιμό. Από υποκρισία άλλο τίποτα..

 

Για μικρό χρονικό διάστημα παραμονής του εργαζομένου σε μια εταιρεία το κόστος απόλυσης δεν έιναι δυσβάσταχτο. Τώρα αν ο υπάλληλος μείνει χρόνια αυτό σημαίνει οτι είναι καλός στη δουλειά του και τον χρειάζεται ο εργοδότης. Αρα δεν υπάρχει λόγος να τον απολύσει. Αν δεν είναι καλός θα τον απολύσει στους 2-3 μήνες και θα πάρει μικρή αποζημίωση. Δεν νομίζω λοιπόν οτι ισχύει κατι τέτοιο. Ασε που αν ο εργαζόμενος τυγχάνει να είναι μηχανικός θα παίξει σίγουρα με μπλοκάκι άρα δεν έχουμε αποζημιώσεις κ.τ.λ. Μην γελιόμαστε στην Ελλάδα οι εργασιακοί όροι έχουν φτιαχτεί για να εξυπηρετούν τους εργοδότες. Γιατί άλλωστε στην Ελλάδα όλοι θέλουν να γίνουν επιχειρηματίες?

Link to comment
Share on other sites

"Ασε που αν ο εργαζόμενος τυγχάνει να είναι μηχανικός θα παίξει σίγουρα με μπλοκάκι άρα δεν έχουμε αποζημιώσεις κ.τ.λ. "

 

Παρατηρώ, ότι οι περισσότεροι θεωρούν αυτονόητο ότι ο εργαζόμενος με δελτίο δεν δικαιούται αποζημίωση. Αυτό δεν ισχύει. Εφόσον ο εργαζόμενος παρέχει εξαρτημένη εργασία, δικαιούται το σύνολο των ρυθμίσεων που αφορούν μισθωοτούς (άδειες, υπερωρίες, αποζημίωση).

Αυτό προκύπτει τόσο από αποφάσεις δικαστηρίων που δικαιώνουν εργαζόμενους που προσέφυγαν, όσο -και από το γεγονός ότι οι εργαζόμενοι αυτοί καλύπτονται από τη σύμβαση του Πανελλαδικού Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών η οποία εγγυάται όλα τα ανωτέρω .

 

Το ότι συχνά μας ψαρώνουν και δεν μας δίνουν τα οφειλόμενα, είναι άλλο θέμα. Όπως και το γεγονός ότι αρκετοί τρέφουμε την ψευδαίσθηση ότι είμαστε συνεργάτες και όχι εργαζόμενοι .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα είπαμε όλα... Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την θέση του μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα σε σχέση με του εργοδότη του.... Σε περίπτωση απόλυσης ή οικειοθελούς φυγής του εργαζόμενουο γνωρίζουμε ότι στην πρώτη περίπτωση ο εργαζόμενος θα βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση (να βρει δουλειά κλπ - θέση που βρίσκομαι τώρα), ενώ στη δεύτερη περίπτωση, με μια απλή αγγελία, ο εργοδότης θα έχει στα χέρια του 20 - 30 βιογραφικά από τα οποία θα μπορεί άνετα να επιλέξει τον πιο κατάλληλο εργαζόμενο και μάλιστα με τα δίνοντάς του όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα... Απλά είναι τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
"Ασε που αν ο εργαζόμενος τυγχάνει να είναι μηχανικός θα παίξει σίγουρα με μπλοκάκι άρα δεν έχουμε αποζημιώσεις κ.τ.λ. "

 

Παρατηρώ, ότι οι περισσότεροι θεωρούν αυτονόητο ότι ο εργαζόμενος με δελτίο δεν δικαιούται αποζημίωση. Αυτό δεν ισχύει. Εφόσον ο εργαζόμενος παρέχει εξαρτημένη εργασία, δικαιούται το σύνολο των ρυθμίσεων που αφορούν μισθωοτούς (άδειες, υπερωρίες, αποζημίωση).

Αυτό προκύπτει τόσο από αποφάσεις δικαστηρίων που δικαιώνουν εργαζόμενους που προσέφυγαν, όσο -και από το γεγονός ότι οι εργαζόμενοι αυτοί καλύπτονται από τη σύμβαση του Πανελλαδικού Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών η οποία εγγυάται όλα τα ανωτέρω .

 

Το ότι συχνά μας ψαρώνουν και δεν μας δίνουν τα οφειλόμενα, είναι άλλο θέμα. Όπως και το γεγονός ότι αρκετοί τρέφουμε την ψευδαίσθηση ότι είμαστε συνεργάτες και όχι εργαζόμενοι .

 

Πολύ σωστά! Οι "οιονεί μισθωτοί" δικαιούνται και έχουν κατοχυρώσει όλα τα παραπάνω!

Η τακτική που ακολουθώ όλα τα χρόνια που έχω αυτή την ιδιότυπη σχέση του "οιονεί μισθωτού" με τεχνική εταιρεία, είναι να κρατάω καλού-κακού αντίτυπο από όλα τα printout του λογιστηρίου με τις ώρες εργασίας μου ώστε αν χρειαστεί (σε περίπτωση απόλυσης) να μπορώ να αποδείξω οτι έχω στην ουσία σχέση εξαρτημένης εργασίας, (έχω σταθερό ωράριο, χτυπάω κάρτα, κλπ.) και άρα δικαιούμαι αποζημίωση.

Το καθεστώς αυτό εμένα με βολεύει γιατί έχω μισθολόγιο σύμφωνα με την ΕΣΣ, 14 μισθούς, άδειες, κλπ ότι ακριβώς και οι μισθωτοί μηχανικοί της εταιρείας αλλά έχω και επιστροφή φόρου. Ασφαλώς, πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ από την τσέπη μου, αλλά και πάλι είμαι αρκετά κερδισμένη σε σχέση με τους συναδέλφους που είναι μισθωτοί.

Η ανασφάλεια είναι ίδια, η προοπτική απόλυσης είναι μάλλον χειρότερη για τους μισθωτούς γιατί, και εδώ είναι το κουμπί, στοιχίζουν περισσότερο στον εργοδότη.

Όσοι συνάδελφοι έγιναν μισθωτοί είδαν τις αποδοχές τους να μειώνονται, παρ' όλο που η εταιρεία δέσμευσε το μελετητικό πτυχίο τους και άρα θα έπρεπε να τους αποζημιώσει κιόλας!

Εν ολίγοις, σε κάθε περίπτωση υπάρχει προσπάθεια εκμετάλλευσης, έτσι δουλεύει το σύστημα. Ας προσπαθήσουμε να κατοχυρώσουμε τουλάχιστον όσα δικαιούμαστε και να μην αφήνουμε να μας παραπλανούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.