Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με κεραία τηλεόρασης


694hle808

Recommended Posts

1 ώρα πριν, VirusX2 said:

Δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό, ούτε καν ιστοσελίδα ούτε user manual. Δεν έχει και την καλύτερη υποστήριξη θα έλεγα...

Οπότε κοίταξε μήπως έχει κάποια ρύθμιση με βάση την χώρα ή είσαι σε κάποιο άλλο mode. Επίσης δοκίμασε αν μπορείς στην θέση που είναι η άλλη τηλεόραση ή και πριν τον διακλαδωτή.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας, την έχω δοκιμάσει σε υπνοδωμάτιο και με ή χωρίς τον διακλαδωτή και τίποτα. (Σκέφτομαι να την πάω σε άλλο σπίτι να δοκιμάσω). Θα ξανακοιτάξω και αυτό με τη χώρα που μου είπατε και τις άλλες ρυθμίσεις αν και πιστεύω ότι έκανα ότι συνδυασμό μπορούσα! και ο τεχνικός που ήρθε δεν βρήκε κανάλια. Φαίνεται παράδοξο! Την τηλεόραση την έχω ήδη από 28/4 και δεν έχω καταφέρει να τη λειτουργήσω!!!!

 

1 ώρα πριν, Mitsos Ribopaido said:

https://www.mywestnet.com/pdfs/Kydos_manual.pdf

Επίσης Βάζεις DTV στα κανάλια και dvb-t κατω? Αν παίζουν οι παλιές αλλα οχι η νέα τοτε δεν εχει θεμα το καλώδιο.. Ψάξου με το συγχρονισμό και να πατάει καλα η σύνδεση. Οτι απορίες εχειςς στείλε φωτο να δουμε 

Επίσης υπάρχει και μια ρύθμιση για ''Ενεργή κεραία'' η κάπως έτσι αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς τώρα να την πειραξεις

Ναι αυτό έβαζα, "να πατάει καλά"να είναι μέσα το καλώδιο της κεραίας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγάλε μερικές φώτο το βύσμα του καλωδίου και το βύσμα της τηλεόρασης. Δεν νομίζω να υπαρχει θέμα σε αυτό αλλά ας δούμε και τα απίθανα.. Από την στιγμή που η παλιά έπαιζε κανονικά το θέμα είναι στην TV. Τώρα λες ήρθε και τεχνικός και πάλι τίποτα, παράξενα τα πράγματα. 

Μήπως έχει πίσω η TV δυο θύρες για είσοδο κεραίας και το βάζεις στην άλλη που είναι για δορυφορικό; Συνήθως είναι F-type του δορυφορικού, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Την κεραία υποθέτω την βάζεις στην τέρμα δεξιά υποδοχή της φώτο, αυτή που από κάτω γράφει ANT 75Ω;

Η δίπλα (ANT75ΩS2) είναι για δορυφορικό αλλά όπως είναι το λογικό είναι F-type οπότε δεν νομίζω να το έβαζες εκεί.. Ο τεχνικός τσέκαρε τις συνδέσεις και τα λοιπά; Πιο πολύ μου μοιάζει με πρόβλημα ρυθμίσεων στην τηλεόραση παρά με τεχνικό θέμα πάντως.. 

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

Την κεραία την βάζω όπως φαίνεται στην 1η φωτογραφία (εκεί έδειχνε και το σχεδιάγραμμα της στο manual), ο τεχνικός είδε λίγο την τηλεόραση όπως την είχα συνδέσει και μετά ΄έκανε αναζήτηση με τον ίδιο τρόπο που έκανα και εγώ (όπως έλεγαν και οι οδηγίες). 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, τελικά το έβαζα σε λάθος βύσμα, δεν έμπαινε καλά και νόμιζα ότι δεν ταίριαζε, ήθελε λίγο πίεση!! Ευτυχώς που με οδηγήσατε σε αυτή την κατεύθυνση κρίμα που ο τεχνικός που ήρθε σπίτι δεν το βρήκε και πέρασε 1 μήνας!!

 

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είδες που συμβαίνουν και τα απίστευτα!! Εκεί που το έβαζες μπορεί να γράφει coaxial από κάτω, αλλά είναι ηλίου φαεινότερο ότι το βύσμα είναι για SPDIF interface...

Τώρα είδα και το manual και όντως είναι λίγο παραπλανητικό, διότι το manual δεν είναι για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά πασπαρτού.. (τα της υποστήριξης αυτά)

Όπως και να έχει εσύ δικαιολογείσαι.. Ο "επαγγελματίας" που ήρθε, καλύτερα ας αλλάξει επάγγελμα..

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.. Αλλά δεν μπορώ να ησυχάσω με τον "τεχνικό" που κάλεσες...😃

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VirusX2 said:

Όπως και να έχει εσύ δικαιολογείσαι.. Ο "επαγγελματίας" που ήρθε, καλύτερα ας αλλάξει επάγγελμα..

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.. Αλλά δεν μπορώ να ησυχάσω με τον "τεχνικό" που κάλεσες...😃

Ο κύριος αυτός δεν ειναι επαγγελματίας , δεν κάνει ουτε για να κουβαλάει λεμόνια στη λαική.
Κατα τα άλλα μαριάννα οπως τα είπε ο ιός εις διπλουν :P 
Μεγιες και να την χαρείς έχει ίδιο μενου με την f&u και κανεις παπαδες

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, VirusX2 said:

...... Ο "επαγγελματίας" που ήρθε, καλύτερα ας αλλάξει επάγγελμα..
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.. Αλλά δεν μπορώ να ησυχάσω με τον "τεχνικό" που κάλεσες...

Οι τεχνικοί είναι σπάνιο είδος προς εξαφάνιση. Μάλλον κάποιο από τα παιδά που κάνουν τις παραδόσεις με το βανάκι θα έστειλαν, ή κάποιον πωλητή που θα πέρναγε από κοντά. Και πάλι καλά που δεν έκαναν καμιά ζημιά και να την μπλέξουν.
.
marianna_arch, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και καλορίζικη.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.