Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναμονές φερόντων στοιχείων και οξειδώσεις


 
fgk

Recommended Posts

Κανόνας δεν γνωρίζω να υπάρχει. Το πόσο θα σκουριάσουν εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τι θα έκανα εγώ:

 

Καθαρισμός της σκουριάς με συρματόβουρτσα ή αμμοβολη

 

Μέτρηση πάχους για να δω που έχουν πάει οι διατομές

 

Ελεγχο και επανασχεδιασμό της στατικής λύσης (εφόσον είναι δυνατό) σε περίπτωση δυσμενών αποτελεσμάτων

 

p.s. τόσο δύσκολο ήταν να τα περάσετε με ενα αστάρι?

 

Σε καμιά περίπτωση αστάρι στους οπλισμούς. Δημιουργεί επιφανειακή φλύδα και καταστρέφεται η συνεργασία χάλυβα σκυροδέματος. Υπάρχουν ειδικά υλικά γι αυτό το λόγο π.χ. feroseal της isomat αλλά και άλλων εταιριών

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 1 month later...

Σε αντίστοιχη περίπτωση :

 

Για προσθήκη ορόφου σε υφιστάμενο κτίριο (που έχει αναμονές στα υποστυλώματα >25 χρόνια), τι προτείνετε για την όπλιση των νέων κολωνών που δημιουργηθούν ; Δεν μπορώ να σκεφτώ πως τα παλιά σίδερα μπορούν να ενωθούν με τα καινούρια, όντας >25 χρόνια απροστάτευτα και οξειδωμένα.. Σκέφτομαι ότι με το φτωχό μυαλό ότι αν τριφτούν προκειμένου να απομακρυνθεί η σκουριά, θα έχουν απομειωμένη διατομή, επομένως τι .. ;

 

 

Υ.Γ. μπορεί να είναι λίγο ηλίθια η ερώτηση αλλά γενικά δεν πολυασχολούμαι με νέα κτίρια, επομένως δικαιολογήστε την οποιαδήποτε άγνοια που διατυπώνεται άμεσα ή εμμέσως στην παραπάνω απορία μου.

Link to comment
Share on other sites

δώσε καμμιά πληροφορία, ποιος οροφος θα'ναι, ο 2ος, ο 4ος?

γιατι επιφάνεια μιλάμε 50μ2, 150μ2?

πόσο έχουμε απομείωση της διατομής γιατι εχω δει και 25 χρόνων αναμονες που ειναι σε πάρα πολύ κατάσταση, ζώνη σεισμικότητας, τι διαστάσεις εχουν τα υποστυλώματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη απαραίτητη πληροφορία για τον σχεδιασμό λύσης, αν είναι συγκολλήσιμος οπλισμός ή όχι.

 

Η απόμειωση διατομής πάντως σε επηρεάζει στο Φ που θα θεωρήσεις για τα υποστηλώματα της προσθήκης. Σχεδιάζεις απλά με το μειωμένο Φ.

Προσοχή στο σημείο που βγαίνουν οι αναμονές από την πλάκα, γιατί εκεί η κατάσταση συνήθως είναι χειρότερη από πιο πάνω. Μπορεί να χρειαστεί να "σκάψεις" ελαφρά γύρω από κάθε ράβδο για να εκτιμήσεις την κατάσταση.

 

Για το αν είναι κατάλληλος ο οπλισμός ή όχι, αναλυτικές πληροφορίες και μεθοδολογία έχει πλέον ο ΚΤΧ2008, αλλά είναι λίγο extreme, περιλαμβάνει εργαστήρια, μικροσκόπια, κλπ. CSI κόλπα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε τι γίνεται .. Η οικοδομή δεν είναι δική μου, ούτε και ασχολούμαι εγώ (απλά μου ζητήθηκε η προσωπική άποψη και θέση). Η μονοκατοικία περιλαμβάνει ισόγειο και όροφο (ετοιμάζονται να σηκώσουν δηλαδή τον δεύτερο). Απ' ό,τι μου είπαν δε, επειδή τα σίδερα των αναμονών ήταν σκουριασμένα, τα έκοψαν ακριβώς στο ύψος της πλάκας και βλιτρώσαν-κατά-τα-λεγόμενα-τους τα καινούρια μέσα στο σώμα του υφιστάμενου υποστυλώματος, με εποξειδική ρητίνη ! (μυστήρια, κατά τη γνώμη μου, πράγματα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.