Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναμονές φερόντων στοιχείων και οξειδώσεις


 
fgk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ' ό,τι μου είπαν δε, επειδή τα σίδερα των αναμονών ήταν σκουριασμένα, τα έκοψαν ακριβώς στο ύψος της πλάκας και βλιτρώσαν-κατά-τα-λεγόμενα-τους τα καινούρια μέσα στο σώμα του υφιστάμενου υποστυλώματος, με εποξειδική ρητίνη !

 

OMFG ! :-x

 

Βαζω στοιχημα οτι πανω απο 15 εκατοστα η καθε ραβδος δεν ειναι μεσα στα υποστυλωματα !

Trust me I know !

Link to comment
Share on other sites

ασε που εκει που πακτωθηκαν τα ρητινωμενα και τρων τις ροπες δεν υπάρχει τσερκι ουτε για δείγμα να κρατα τα μπόσικα.............goodnight life

Link to comment
Share on other sites

πάντως γνωστός μου αφαίρεσε κάποτε με τα χέρια αναμονές που είχε τοποθετήσει "εξειδικευμένο" συνεργείο.

χαχαχα

Είχαν τρυπήσει μόνο 5 εκ για να βάλουν ρητίνες!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως γνωστός μου αφαίρεσε κάποτε με τα χέρια αναμονές που είχε τοποθετήσει "εξειδικευμένο" συνεργείο.

χαχαχα

Είχαν τρυπήσει μόνο 5 εκ για να βάλουν ρητίνες!!!

 

Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν αυτα τα συνεργεια περα απο το σουρωτηρι που γινεται το πανω μερος του υποστυλωματος, ειναι οτι αν η τρυπα εχει βαθος 5εκ. τοτε η ρητινη εχει παχος 0-2εκ αφου το αλλο ειναι η σκονη που "ξεχασαν" - απλα βαρεθηκαν να φυσιξουν, - οποτε πως θα πιασουν οι νεες αναμονες σε 3εκ σκονη + 2εκ ρητινη ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σας.

1ο λάθος το ότι έκοψαν τα υποστυλώματα στην στάθμη της πλάκας όπως εξίσου λάθος είναι να υπάρχουν ελέυθερες αναμονες. Η σωστή διαδικασία είναι να σκυροδετούνται υπ/τα με μεγεθος όσο το μήκος των αναμονών ώστε να έχει και προστασία από εξωτερικούς παράγοντες αλλά να δουλεύει και ως μηκος αγκύρωσης του υπ/τος του κάτω ορόφου. Θα μου πείτε ψιλά γράμματα, αλλά το έχουμε κάνει σε πανεπιστιμιακά κτίρια.

2ο λάθος, η ρητίνη δεν ειναι πανάκεια. Θέλει ανοιγμα καθάρισμα με πεπιεσμένο νερό, μετα με πεπειεσμένο αέρα πολυ καλό στέγνωμα και πολύ μεγάλη προσοχή στην τοποθέτηση ώστε να μην μείνουν θύλακες αέρα. (αλήθεια ξέρεται κάποιον που να κανει τα παραπάνω???? αμφιβάλλω...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.