Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aνιγματικη διαρροη ρευματος απο air contition


nikosmavropulos

Recommended Posts

Αν όντως υπήρχε διαρροή ρεύματος αυτής της έντασης (0,18Α ) είτε θα έπρεπε να είχε πέσει το αντιηλεκτροπληξιακό (αν υπάρχει) είτε κάποιος θα είχε πάθει ηλεκτροπληξία. Αυτό αφήνεται να εννοηθεί από τον τίτλο ( η διαρροή) όμως το πραγματικό πρόβλημα είναι η υποτιθέμενη αυξημένη κατανάλωση ηλεκτρικής ισχύος του κλιματιστικού σε κατάσταση standby η οποία διαπιστώθηκε με την τοποθέτηση δυο μετρητών οι οποίοι έδειχναν διαφορετικά μετρούμενα μεγέθη μεταξύ τους(μετρητής πρίζας και μετρητής πίνακα).Πάντως ενδιαφέρον θα έχει να μάθουμε αν όντως είναι βλάβη στο κλιματιστικό ή αν οφείλεται στα μετρητικά όπυ γίνονται παραδοχές(σταθερή τάση και συνημίτονο) και δεν μετρούνται όλα τα πραγματικά μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως υπήρχε διαρροή ρεύματος αυτής της έντασης (0,18Α ) είτε θα έπρεπε να είχε πέσει το αντιηλεκτροπληξιακό (αν υπάρχει) είτε κάποιος θα είχε πάθει ηλεκτροπληξία. Αυτό αφήνεται να εννοηθεί από τον τίτλο ( η διαρροή) όμως το πραγματικό πρόβλημα είναι η υποτιθέμενη αυξημένη κατανάλωση ηλεκτρικής ισχύος του κλιματιστικού σε κατάσταση standby η οποία διαπιστώθηκε με την τοποθέτηση δυο μετρητών οι οποίοι έδειχναν διαφορετικά μετρούμενα μεγέθη μεταξύ τους(μετρητής πρίζας και μετρητής πίνακα).Πάντως ενδιαφέρον θα έχει να μάθουμε αν όντως είναι βλάβη στο κλιματιστικό ή αν οφείλεται στα μετρητικά όπυ γίνονται παραδοχές(σταθερή τάση και συνημίτονο) και δεν μετρούνται όλα τα πραγματικά μεγέθη.

Σημερα που μιλησα παλι με αντιπροσωπεια δεχτηκαν αυτα που τους ειπα δηλ οτι εχω γραψει εδω και λογικα θα ξαναερθουν και γω δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να εχει αυτη την καταναλωση παντος τα οργανακια συμφωνουν και λιγο πιο μη τεχνικα οτι αλλο εχει δουλεψει σαυτη την γραμμη ειναι οκ ουτε καταναλωση ουτε ανεβασμενα amber και το βασικοτερο γυρναει ο δισκος του ρολογιου. Εγω χωρις να εχω βεβαια γνωσεις πιστευω οτι το προβλημα ειναι στις πλακετες του κλιματιστικου που αποτι καταλαβα απο τον τεχνικο που μιλαγα σημερα δεν πρεπει να γνωριζουν και πολλα γιατι μου ειπε οτι θα μιλησει η ηλεκτρονικο και θα μου πει. Επλιζω να βρεθει λυση και να μην ειναι κατι πιο μαζικο οπως μου ειπε ενας αλλος τεχνικος του μοντελου η προβλημστικη παρτιδα γιατι οπως  μου ειπαν ολοι πολλοι λιγοι καθονται να τσεκαρουν μπριζα μπριζα και συσκευες τι καινε πως συμπεριφερονται κλπ και γω αν δεν ειχα παρει το efergy θα εκαιγε watt ετσι οποτε τους εχω βαλει δυσκολα χαχαχαχα

Edited by nikosmavropulos
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου κλιματιστικο (hitachi) εχει παρατηρησει παρομοιες παραλογες καταναλώσεις στο standby. Στο σκρουτζ υπαρχει και χρησης που το εχει αναφερει σε κριτικη του. Ακομα και η αντλια θερμοτητας αέρος-νερου που εχω (6kw) δεν καιει τοσο στο standby

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου κλιματιστικο (hitachi) εχει παρατηρησει παρομοιες παραλογες καταναλώσεις στο standby. Στο σκρουτζ υπαρχει και χρησης που το εχει αναφερει σε κριτικη του. Ακομα και η αντλια θερμοτητας αέρος-νερου που εχω (6kw) δεν καιει τοσο στο standby

θα γραψω οταν ερθουν τι μου ειπαν και τι εγινε . Εγω πιστευω οτι υπαρχουν πολλές συσκευες που παρουσιαζουν προβληματα αλλα δεν δεινει σημασια ο κοσμος. Το μονο που εμαθα απο καποιον τεχνικο ειναι οτι τα inverter εχουν περιπλοκη λειτουργεια και πολλες και ακριβες πλακετες αν παθουν κατι εκτος εγγυησης,και το αστειο ειναι οτι το συγκεκριμενο μηχανημα το πηρα γιατι ενα απο τα στοιχεια του ηταν η μικρη καταναλωση στο stand by xaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σημερα εμαθα για το συνημιτονο αλλα επειδη δεν ξερω λεπτομερειες ποσο ρολο μπορει να παιξει στο εν λογο προβλημα με τον μετρητη μπριζας μετρησα ενα αλλο κλιματιστικο στο stand by 1,6w kai cos 0,36 ενας αφυγραντηρας stand by 1,9w cos 0,41 στο προβληματικο κλιματιστικο stand by 0,5w cos 0,01 αυτο δεν μαρεσε και επισης σε κενη μπριζα στο σπιτι μετραει 0.05-06. Τωρα αυτα απο το μπριζακι αλλα οσο λαθος και να δειχνει αυτο 0,01 cos δεν μου καθεται καλα , ξερει καποιος να μου πει τι ειναι και αν φταιει και αυτο στην περιεργη καταναλώση?

Link to comment
Share on other sites

Sta grigora:

 

o sibiestis exei sinithos mia adistasi 40 Watt gia na min pagonei to ladi tou ton xeimona otan einai ektos leitourgias.

 

Sinithos o kataskevastis den to vazei sto Manual oute to ipologizei stin katanalosi!!!

Αυτο το ρωτησα και γω στο service αν δηλαδη κατι καταναλωνει λογο κρυου λογο οτιδηποτετε και ειπαν οχι αλλα με αυτον που μιλαω ο οποιος αναγκαστηκε να μου πει οτι ειναι απλος τεχνικος ψυκτικος δεν τους εμπιστεύομαι γιατι με εχουν στο περιμενε να μιλησουν με ηλεκτρολογο και ηλεκτρονικο για να δουν γιατι ολα αυτα οποτε κανω το σταυρο μου να ερθουν να τα δουν απο κοντα μπας και καταλαβουν τι γινεται  

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η αντιπροσωπεια μου ζητησε πιστωποιητικο απο ηλεκτρολογο για να δεχτει οτι υπαρχει βλαβη και αν το δεχτουν θα αποζημιωθώ  και θα μου αλλαξουν το μηχανημα. 

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστοποιητικό?Θα πρέπει να σου πουν ακριβώς τι ζητάνε. Αν τους πας δηλαδή μία βεβαίωση που θα γράφει το κλιματιστικό σε κατάσταση αναμονής έχει κατανάλωση 40W και είναι υπογεγραμμένο από ηλεκτρολόγο είναι σύμφωνοι;

Άποψή μου είναι να έρθει ένας ηλεκτρολόγος με ένα καταγραφικό/αναλυτή ενέργειας να σου πάρει δεδομένα για ένα 24ώρο τουλάχιστον, στο οποίο να καταγράφονται η τάση, η ένταση, το συνημίτονο, η ενέργεια που καταναλώνει κλπ. αν θες να τους δώσεις μια τεκμηριωμένη απάντηση. Στο έντυπο/μελέτη/καταγραφή που θα σου δώσει θα πρέπει να καταγράφει το όργανο που χρησιμοποίησε (μάρκα, μοντέλο, σειριακός αριθμός, κλάση ακρίβειας κλπ) καθώς και τα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού (μοντέλο, σειριακός αριθμός, κλπ), ημερομηνία καταγραφής, συγκριτικό μετρήσεων με τα ονομαστικά χαρακτηριστικά που καταγράφονται στο τεχνικό φυλλάδιο του κιματιστικού τουλάχιστον. Και φυσικά θα είναι υπογεγραμμένο με σφραγίδα και αριθμό μητρώου.

Να του εξηγήσεις ακριβώς τι ζητάς και πως θα το χρησιμοποιήσεις (για την αντιπροσωπεία, για μελλοντική νομική χρήση κλπ).

Επίσης θα πρέπει να συνεννοηθείς και με την αντιπροσωπεία αν θα κάνουν δεκτή ή όχι την παραπάνω καταγραφή στην περίπτωση που όντως αποδειχθεί ότι καταναλώνει περισσότερο από το ονομαστικό, αν θα την πληρώσουν ή όχι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστοποιητικό?Θα πρέπει να σου πουν ακριβώς τι ζητάνε. Αν τους πας δηλαδή μία βεβαίωση που θα γράφει το κλιματιστικό σε κατάσταση αναμονής έχει κατανάλωση 40W και είναι υπογεγραμμένο από ηλεκτρολόγο είναι σύμφωνοι;

Άποψή μου είναι να έρθει ένας ηλεκτρολόγος με ένα καταγραφικό/αναλυτή ενέργειας να σου πάρει δεδομένα για ένα 24ώρο τουλάχιστον, στο οποίο να καταγράφονται η τάση, η ένταση, το συνημίτονο, η ενέργεια που καταναλώνει κλπ. αν θες να τους δώσεις μια τεκμηριωμένη απάντηση. Στο έντυπο/μελέτη/καταγραφή που θα σου δώσει θα πρέπει να καταγράφει το όργανο που χρησιμοποίησε (μάρκα, μοντέλο, σειριακός αριθμός, κλάση ακρίβειας κλπ) καθώς και τα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού (μοντέλο, σειριακός αριθμός, κλπ), ημερομηνία καταγραφής, συγκριτικό μετρήσεων με τα ονομαστικά χαρακτηριστικά που καταγράφονται στο τεχνικό φυλλάδιο του κιματιστικού τουλάχιστον. Και φυσικά θα είναι υπογεγραμμένο με σφραγίδα και αριθμό μητρώου.

Να του εξηγήσεις ακριβώς τι ζητάς και πως θα το χρησιμοποιήσεις (για την αντιπροσωπεία, για μελλοντική νομική χρήση κλπ).

Επίσης θα πρέπει να συνεννοηθείς και με την αντιπροσωπεία αν θα κάνουν δεκτή ή όχι την παραπάνω καταγραφή στην περίπτωση που όντως αποδειχθεί ότι καταναλώνει περισσότερο από το ονομαστικό, αν θα την πληρώσουν ή όχι κλπ.

Ευχαριστω πολυ θα το ρωτησω γιατι σιγουρα θα ζητανε παπαδες οπως γραφεις και αντε να βρεις καποιον να τα κανει ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.