Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aνιγματικη διαρροη ρευματος απο air contition


nikosmavropulos

Recommended Posts

Καλησπερα εδω και δυο μηνες εχοντας παρει και εαν μετρητη ρευματος τησ efergy ανακαλυψα οτι το εν λογω air contition μου βγαζει μια καταναλωση ρευματος απο 30-40W στο stand by. Μετα απο δυο τεχνικους για θεμα συνδεσμολογιας και της ιδιας της εταιριας με μετρητη ρευματος μπριζας βρεθηκε οτι το μηχανιμα δουλευει σωστα . Εχοντας χιλοιοτσεκαρει συνδεσεις μπριζα αλλαξα ασφαλεια πινακα πηρα και μετρητη μπριζας για να το ξαναελενξω τιποτα παλι οταν τα κλεινω ολα απο τον πινακα και αφηνωντας μονο αυτη την ασφαλεια μου δειχνει καταναλωση και βαζωντας οποιδηποτε μηχανημα αλλο πανω στη μπριζα ολα καλα απο πιστυολακι μαλλιων μεχρι το air contition του διπλα δωματιου δηλαδη 0w καταναλωση . Αφου λοιπον η εταιρεια λεει οτι ειναι ενταξει πως μπορω να δω τι φταιει αν ειναι πραγματικη διαρροη αν εχει οντος προβλημα το μηχανημα η οτι αλλο που δεν ξερω η δεν εχω κανει μπορει να συμβαινει γιατι τα εχω κανει ολα και εχω τρελαθει ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μπωρεις να μας δωσεις ενα λινκ απο το efergy που μετρας να το δουμε και μεις?

Ειναι το ELITE CLASSIC http://efergy.gr/portfolio/eliteclassic/ και το εχω τσεκαρει με το ρολοι τηs ΔΕΗ επι δυο μερες ανα δωδεκα και εξι ωρες και ηταν σχεδον ακριβως στην καταναλωση 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το ELITE CLASSIC http://efergy.gr/portfolio/eliteclassic/ και το εχω τσεκαρει με το ρολοι τηs ΔΕΗ επι δυο μερες ανα δωδεκα και εξι ωρες και ηταν σχεδον ακριβως στην καταναλωση 

Αυη η συσκευη που ειναι συνδεδεμενη στον πινακα μου δειχνει 30-40w καταναλωση στο stand buy ενω ο μετρητης μπριζας δειχνει 0,5w οτι λεει ο κατασκευαστης . Το περιεργο ειναι οτι οταν συνδεω αλλες συσκευες σαυτην την μπριζα δειχνει 0W αρα δεν φταιει η γραμμη πως θα αποδειξω τι ειναια αυτο που ο μετρητηςμπριζα δειχνει 0,5w και το efergy 30-40w

Link to comment
Share on other sites

στην πριζα που μετρας αυτες τις καταναλωσεις μπωρεις να βαλεις ενα αμπερομετρο να δεις ποσα αμπερ περνανε και να το διασταυρωσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην πριζα που μετρας αυτες τις καταναλωσεις μπωρεις να βαλεις ενα αμπερομετρο να δεις ποσα αμπερ περνανε και να το διασταυρωσεις

Καλημερα επειδη δεν εχω πολυμετρο ο  μετρητης μπριζας στα 0,5W στην αναμωνη μου δειχνει 0,18 Α, το μηχανακι της efergy δεν μετραει αμπερ μονο Kw . Aυτο που δεν  καταλάβαινω ειναι αν περναει η οχι ρευμα προς την εξωτερικη μοναδα και δεν μου το δειχνει ο μετρ μπριζας η κατι μπερδευει το ολο κυκλωμα στον πινακα και μου δειχνει το efergy αυτη την καταναλωση. Το μονο που δεν εχω κανει γιατι πρεπει να βρω το σπιτι αδειο απο κοσμο να αφησω μονο αυτη την ασφαλεια ανοικτη να δω αν γυρναει ο δισκος στο ρολοι της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

 το μηχανακι της efergy δεν μετραει αμπερ μονο Kw .

το ανάποδο ισχύει, ο "μετρητής" ενέργειας που έχεις αγοράσει μετρά ΜΟΝΟ ρεύμα και εκτιμά την ισχύ και την ενέργεια θεωρώντας την τάση σταθερή στα 230V και τον συντελεστή ισχύος πάντα μονάδα που φυσικά δεν ισχύει στην πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

το ανάποδο ισχύει, ο "μετρητής" ενέργειας που έχεις αγοράσει μετρά ΜΟΝΟ ρεύμα και εκτιμά την ισχύ και την ενέργεια θεωρώντας την τάση σταθερή στα 230V και τον συντελεστή ισχύος πάντα μονάδα που φυσικά δεν ισχύει στην πραγματικότητα

Δηλαδη αποτι καταλαβα μπορει να ειναι πλασματικη η ενδειξη? Γιατι ομως σε οτιδηποτε αλλο συνδεσω δειχνει 0w και μονο σαυτο το κλιματιστικο μου δειχνει καταναλωση τι μπορε ινα το μπερδευει καποιο βραχυκυκλωμα καποια διαρροη γιατι μονο σαυτο και ολο το υπολοιπο σπιτι δειχνει σωστα και οπως σας ειπα στην αρχη συμφωνει και με το ρολοι της ΔΕΗ στο συνολο τησ καταναλωσης

Link to comment
Share on other sites

ο μετρητής έχει κάτω όριο τα 50mA άρα αν το κλιματιστικό έχει πράγματι ισχύ αναμονής 0.5W δεν μπορεί να το μετρήσει. Χρειάζεται μέτρηση με ένα αξιόπιστο όργανο που μπορεί να μετρήσει τόσο χαμηλή ισχύ, ο μετρητής πρίζας που έχεις δεν είναι απαραίτητα αξιόπιστος

Link to comment
Share on other sites

ο μετρητής έχει κάτω όριο τα 50mA άρα αν το κλιματιστικό έχει πράγματι ισχύ αναμονής 0.5W δεν μπορεί να το μετρήσει. Χρειάζεται μέτρηση με ένα αξιόπιστο όργανο που μπορεί να μετρήσει τόσο χαμηλή ισχύ, ο μετρητής πρίζας που έχεις δεν είναι απαραίτητα αξιόπιστοςΟ μ

Ο μετρητης μπριζας μου δειχνει οτι εδειξε και του τεχνικο της εταιριας μετα απο καποια σκαμπανεβασματα που κανει οταν το βαζεις στη μπριζα και αυτορυθμιζεται εμεινε στα 0,5w ,To προβλημα μου ειναι γιατι ο efergy δειχνει 30-40 w στην αναμωνη του συγκεκριμενου μηχανηματος ποιος ειναι ο σωστος εχω προβλημα πως θα αποδηξω τι φταιει οταν η εταιρεια μου ειπε για μενα ειναι ενταξει το μηχανημα γιατι εαν οντως καπου εχω αυτη τη διαρροη γιατι να την πληρωνω η γιατι να αναγκαζωμαι να το βγαζω απο την μπριζα οταν δεν θα το δουλευω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.